Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

 
 Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Prilagoditev impedance

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Analogna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
DJG



Pridružen/-a: Sob Jan 2008 21:11
Prispevkov: 24
Kraj: Gomilsko, Celje

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 23, 2009 23:02:00    Naslov sporočila: Prilagoditev impedance Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

eno zaĆØetniÅ”ko vpraÅ”anje, ampak vseeno... prosim za nasvet!

Skupaj bi rad spravil ojaĆØevalec s ĆØipom STK412-150 ter predojaĆØevalec s ĆØipom LM1036N.

Težava je v tem, da sem v datasheetih prebral, da ima STK vhodno impedanco 55k_Ohm, LM pa ima izhodno impedanco le 20_Ohm.

Zanima me ali rabim Ŕe vmesno stopnjo oz. ali moram upoŔtevati Ŕe kakŔen drug parameter razen vhodno/izhodnih impedanc?

Hvala vnaprej za nasvete,
DJG
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 24, 2009 07:33:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ne, vse je v redu Smile

PredojaĆØevalniki imajo obiĆØajno nizko izhodno impedanco, da lahko poganja veĆØ konĆØnih stopenj, ĆØe je to potrebno ali je to v naÅ”em naĆØrtu... lahko pa da mogoĆØe rabiÅ” in narediÅ” namenski predojaĆØevalnik za poganjanje veĆØih izhodnih stopenj, kar ti seveda pride prav pri kakÅ”nem ozvoĆØenju z veĆØ ali veliko zvoĆØniki, ki imajo veĆØ ali manj vsak par svojo konĆØno stopnjo. ObiĆØajno ne moreÅ” kar povezati veĆØ izhodnih stopenj skupaj, ĆØe predojaĆØevalnik ali vir signala ni zmožen tega, ĆØe nima dovolj nizke impedance.

Tvoj primer je ugoden, bolj nerodno bi bilo, ĆØe bi bilo obratno, da bi predojaĆØevalnik imel izhod visoke impedance, konĆØna stopnja pa vhod z nizko impedanco. ƈe bi želel prilagajati, lahko konĆØni stopnji na enostaven naĆØin znižaÅ” vhodno impedanco, ampak obiĆØajno to ni potrebno.

KonĆØne stopnje imajo vhodno impedanco 50Kohm in nižje do 10Kohm, nekatere Å”e nižje. PredojaĆØevalniki nimajo viÅ”je izhodne impedance kot 10Kohm, obiĆØajno je to precej nižje, seveda pa pri obeh primerih obstajajo tudi izjeme. KakÅ”ni profi sistemi so verjetno popolnoma usklajeni ali pa so prilagojeni tako, da je brez posebnosti možno in dovoljeno vezati sisteme vzporedno, to je miÅ”ljeno za signal.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
DJG



Pridružen/-a: Sob Jan 2008 21:11
Prispevkov: 24
Kraj: Gomilsko, Celje

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 24, 2009 09:28:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Aha, no toĆØno to sem želel sliÅ”ati Smile

Potem v mojem primeru ne rabim nobenih prilagoditev, saj pride vezano samo 1izhod<->1vhod.

Jaz sem celi ĆØas imel namreĆØ v mislih, da bo 20_Ohm-ov popolnoma "zaduÅ”ilo" ojaĆØevalec in bo konĆØni efekt kakih 5W namesto 150W...


Å e enkrat hvala zaodgovor!

LP

P.S.: ƈe lahko grem malo offtopic - ali ima kdo tukaj izkuÅ”nje z LM1036N?
Zanima me predvsem subjektivna ocena delovanja, zvoka...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
ule



Pridružen/-a: Čet Jun 2008 13:44
Prispevkov: 27
Kraj: Babno Polje

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 24, 2009 10:01:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Naredil sem si eno HI-FI kompoento za na žurke. LM1036 (preamp) + 4xTDA2052 konĆØna stopnja. Tonske kontrole delajo in prav tako vse ostalo. Shemo sem uporabil iz datasheeta in prav tako vrednosti elementov.
Glede zvoka ti ne morem kaj preveĆØ povedati, ker so tudi zvoĆØniki "home made" varianta, na kakÅ”ne druge zvoĆØnike ga pa nisem priklapljal. Zame dela vseskupaj odliĆØno, pa ĆØeprav sem bolj zbirĆØen okoli zvoka. Very Happy
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
borber



Pridružen/-a: Sre Nov 2007 21:55
Prispevkov: 160
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 25, 2009 09:46:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

DJG, tu je razloženo kaj je to prilagajanje impedanc, zakaj in kdaj je potrebno.

http://en.wikipedia.org/wiki/Impedance_matching
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Analogna elektronika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group