Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

 
 Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

vezava LED diod v avto

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Elektrotehnika za zaĆØetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
luke



Pridružen/-a: Čet Jun 2009 12:33
Prispevkov: 2

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 30, 2009 17:17:05    Naslov sporočila: vezava LED diod v avto Odgovori s citatom

Rad bi zamenjal navadne žarnice, ki so v notranjosti avtomobila v bralnih luĆØkah. Vezal bi ene 3 LED diode skupaj. Zdej a to lahko kupim diode, ki jih samo zvežem na 12V (no pri avtu je do 13.5V napetost). Ali rajÅ”i kupim diode pa dodam predupore. Kako naj jih zvežem? Zaporedno, vzporedno?
Kako naj izraĆØunam kakÅ”en predupor moram dati?
Prosim za ĆØim veĆØ odgovorov, ker imam bolj malo pojma od tega.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 01, 2009 08:50:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LED diode za 12V NE obstajajo. ƈe obstajajo, so to že modificirane LED luĆØke, imajo pa obiĆØajno vgrajen navaden predupor za doloĆØeno napetost.

Predvidevam, da bi rad uporabil bele LED Rolling Eyes pri katerih je padec napetosti na eni nekje okoli 3,5V, pri rdeĆØih pa manj kot 2V

V avtu lahko vežeŔ zaporedno do 3 bele LED in ne 4, kot so trdili nekateri na avtomobilizem forumu, ampak pustimo to, vrnimo se k preverjenim zadevam.

Pri zaporedni vezavi 3 belih LED bo padec na njih nekje do 10,5V, lahko tudi manj, odvisno od tipa LED, zato vzameÅ” 10 - 10,5 V za 3 bele LED. Do 13,5V ti ostane 3V, ki se bodo "izgubljali" na preduporu.

Za tok 20mA in napetost 3V na uporu naj bo upor (3V / 0,02A = 150ohm) 150ohm, moĆØ bo dovolj 1/4W
Za tok 25mA pa naj bo upor nekoliko manjŔi, torej 120ohm.

Za drugaĆØne tokove pa upore izraĆØunaÅ” po enaki formuli.

ƈe bi želel prikljuĆØiti eno samo LED na 13,5V, bi od 13,5V najprej odÅ”tel napetost recimo bele LED 3,5V in tako dobil 10V na uporu. Za 20mA in padcu 10V bi bil upor (10V / 0,02A = 500ohm) 500ohm, najbližji je 510 ohm iz E24 lestvice ali 470ohm iz E12 lestvice, slednja lestvica je tudi bolj dostopna. Upor 500ohm lahko tudi narediÅ” z vzporedno vezavo dveh uporov 1Kohm.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mucek4
moderator


Pridružen/-a: Čet Jan 2008 10:26
Prispevkov: 243
Kraj: TržiĆØ - Mesto med gorami

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 02, 2009 09:09:07    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ƈe bi pa rad konstantno svetilnost, pa uporabi v neki sorodni temi priprt tokovni generator z MC34063a.

V kolikor pa napiÅ”eÅ” iz kje si in ĆØe si blizu ti pa lahko pomagam za primerno "plaĆØilo" Wink
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
luke



Pridružen/-a: Čet Jun 2009 12:33
Prispevkov: 2

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 02, 2009 20:43:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Itak sem zdaj že naredil, tako da hvala. Sem pa vezal vzporedno, tako da vse enako svetijo, kar je pa nihanja ko avto deluje se pa itak ne opazi.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 03, 2009 05:33:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Res je, nihanje se manj opazi, ĆØe je vsaka LED prikljuĆØena s svojim preduporom, saj je tako padec na uporu veĆØji, zato se tudi nihanje manj opazi. ƈe je napetost na uporu nekje okoli 10V se nihanje napetosti 1V veliko manj pozna, kot ĆØe bil padec le 4V... prej 10%, slednje pa 25% Wink

Upam, da si pri vzporedni vezavi uporabil za vsako LED svoj predupor, ker ĆØe ne bodo precej hitro pocrkale Wink

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
frenk



Pridružen/-a: Čet Nov 2007 0:09
Prispevkov: 15

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 03, 2009 23:28:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz sem v mojem starem avtu naredil modro osvetlitev notranjosti (padec napetosti precej podoben kot pri belih). OdloĆØal sem se med vzporedno vezavo 1, 2 ali 3 diod v seriji s preduporom. Nekako sem po testih ugotovil, da mi najbolj ustreza verzija 2 diodi + upor v seriji pa par takih serij vzporedno (upori se ne grejejo tako zelo kot pri 1 led+upor, nihanje napetosti ima zanemarljiv efekt, ki ga je bilo pri 3 led+upor preveĆØ). Probleme sem imel potem edino z zatemnilnim stikalom, kateremu je brez predelave trajalo kar nekaj ĆØasa, da je ugasnil luĆØi.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
smasher



Pridružen/-a: Sre Nov 2007 23:31
Prispevkov: 159
Kraj: Obala-Lj

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 27, 2011 19:13:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz sem v avtu poskusil kar 3 metode, za prednje bralne luĆØke segment LED traku (ker ima SMD led diode ki imajo veĆØji kot in je zato svetloba bolj razprÅ”ena), zadaj diode vzporedno, tako da sem jim doloĆØil malo manjÅ”o svetilnost od maksimalne, tako da manj motijo voznika ĆØe ima kdo zadaj luĆØ.
V prtljažniku pa kar 3 diode zaporedno brez nikakrÅ”nega upora sicer se malce veĆØ grejejo, pa bom videl koliko ĆØasa bojo zdržale.
(1x sem testiral diode in so pri 5V Ŕele "umrle" )

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 28, 2011 21:59:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Testiranje "na trdo" dokler ne crkne, je odkrivanje tople vode, ki je že sploŔno znana.

Jasno je, da LED napajamo tokovno in ne napetostno, kar pomeni, da je treba predvsem omejiti tok, ker je LED nelinearen element. Tok omejimo s preduporom ali tokovnim generatorjem (posebno vezje, ki omeji tok).

Ker so bele LED najbolj popularne za osvetlitev in seveda za ta namen tudi najbolj uporabne, bom napisal veĆØ o tem. Na 12V napajanje gredo najveĆØ 3 bele LED vezane zaporedno, seveda lahko takih skupinic po 3 LED vežemo na teh 12V poljubno Å”tevilo. Vsaka skupinica zaporedno vezanih LED potrebuje svoj predupor, ki ga izraĆØunamo po znani formuli. Spreminjanje napajalne napetosti povzroĆØi tudi spremembo toka, to pa je opazno predvsem v avtu, kjer je lahko napetost tudi preko 14V. ƈe bi imeli stabiliziranih 12V, ne bi bilo nobenega problema, tako pa se tok lahko spremeni tudi za veĆØ kot 100%, zato predupor izraĆØunamo za napetost 13,8V in ne za 12V

V primeru, da gre za hiŔno napeljavo pa imamo na razpolago 12V stabilizirane izvore napajanja, tam pa bistvenih sprememb toka ni, uporabimo pa lahko že narejene LED trakove.

Eksperimenti v stilu "koliko zdrži" so jalovi, saj so lahko rezultati zelo razliĆØni in nam niĆØ ne povedo, saj že dobro vemo, da se LED pri prevelikem toku pregrevajo Å”e veliko bolj, kot pri normalnem delovanju.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
smasher



Pridružen/-a: Sre Nov 2007 23:31
Prispevkov: 159
Kraj: Obala-Lj

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 28, 2011 23:51:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No bistvo mojega posta je bila samo možnost uprabe led traku, ker imajo SMD led ŔirŔi kot in je svetloba lepŔe razprŔena po kabini.
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 01, 2011 08:32:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LED trak je seveda popolnoma uporaben tudi v avtu, saj so na traku vezane po 3 LED zaporedno in teh skupin po 3 je na traku lahko teoretiĆØno neomejeno, obiĆØajno jih je 20 na 1m, oziroma 60 LED na 1m dolžine traku.

Kot sem že napisal, je v avtu napetost lahko tudi preko 14V, to pa pomeni, da je potrebno napetost omejiti na 12V in ko izpolnimo ta pogoj, je uporaba LED traku v avtu možna in smiselna, saj LED ne bomo preobremenili zaradi zviÅ”ane napetosti. Naj omenim, da je tok pri 14,4V kar 150% nazivne vrednosti, pri 12V pa je tok približno 100% nazivne vrednosti, seveda to velja za veĆØino LED trakov, ki so narejeni za 12V napajalno napetost. Preobremenitev za 50% sicer ne povzroĆØi takojÅ”nje "smrti" LED, ampak moĆØno skrajÅ”a življensko dobo in povzroĆØi Å”e bolj zgodnje zmanjÅ”anje svetilnosti, ki je že tako ali tako prisotna, Å”e posebej pri cenejÅ”ih LED.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Elektrotehnika za zaĆØetnike Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group