Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Izdelava ploščic

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Izdelava tiskanih vezij in ohišij za elektroniko
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Tim88

Pridružen/-a: Sob Maj 2008 13:06

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 16, 2009 23:35:57    Naslov sporočila: Izdelava ploščic Odgovori s citatom

Mene pa zanima, če je možno izdelati TIV brez tistih majcenih delčkov, ki se ne pojedkajo, mislim na tiste bakrene mrvice, ki se pojavljajo na delih plošč (kjer ni bakra), včasih tudi okoli prog?
Zanima me zakaj točno sploh nastanejo? Bi lahko bili krivi delci prahu, ki se usedejo na sveže fotolakirano ploščo, ko se suši?
Če je to problem, kako se sploh rešiti praha, na kak drug način? omarica kjer jih sušim je vedno čista.
Če je kdo že rešil to vprašanje, se priporočam!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek

Pridružen/-a: Čet Jan 2008 8:02
Kraj: Koroška Bela

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 17, 2009 06:47:07    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Prilepi slikico, kako zgleda taka ploščica. Bo bolj jasno, zakaj gre. Možno pa je tudi, da premalo osvetliš oz. prehitro vzameš iz razvijalca.
Meni je najbolj pomagal nasvet (ki sem ga dobil tu ali pa na sosednjem forumu), da med razvijanjem ploščico čistim z mehkim čopičem.
Normalno pa ne bo pravih rezultatov, če že pred jedkanjem vidiš napake.
Nazaj na vrh
Tim88

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 11, 2009 01:22:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tu so slike. Problem je sicer drug, (da ne bom odpiral nove teme), kakor se vidi iz slik. Okoli tistega spačenega dela se baker ni in ni hotel zjedkati. Na vrhu in spodaj, kjer sta tista pasa bi morale biti luknjice, 4 so celo uspele. Sad V čem je problem? To je že druga plošča, ki ni uspela, s tem, da sem drugo že 5x neuspešno razvijal in ponovno lakiral. Pri prvi je bil problem enak, z razliko, da se ni hotel zjedkati del na drugem mestu.

Bakreno ploščo (150 x 100mm sem 2x očistil z mikro gobo (tiste, ki so za čiščenje površin štedilnikov), zatem sem jo očistil z arfom - drgnil močno z obično kuhinjsko gobo in dobro spral z vodo in jo osušil.

Iz nje sem obrisal prah z mikro krpo (za očala) in jo polakiral z lakom POSITIV 20 ter jo za dva dni pustil na temnem.

Osvetlil sem jo z reflektorjem (tistim klasičnim štirioglatim črnim) 500W, na razdalji 20 cm, za 2 min in 20 sek. Ploščica z nanešenim fotolakom je bila na črni peni, pokrita s teklom debeline približno 5mm.

Film je natisnjen na prozorni foliji za laserske tiskalnike. V bistvu sta dva enaka zlepljena skupaj. (Tiskalnik je laserski in sicer HP Laser Jet P1005).

Potem sem ploščico razvil (z mešanico 15ml cevosana (TKI Hrastnik) ter 1l H2O), vsaj tako smo delali na šoli. Razvila se je dokaj v redu.

Pri jedkanju pa sem uporabil takšne mešanice:
H2O (voda) 20ml
H2O2 (vodikov peroksid 30% Belinka) 15ml
HCL (solna kislina - tehnična TKI Hrastnik) 40ml

Že pred tem sem po tej metodi zjedkal 2 ploščici, sicer manjši, ampak popolnoma uspešno! Ne vem, kaj bi lahko delal narobe!? Mogoče ni ustrezen čas osvetljevanja? Mogoče razdalja ali tip reflektorja?

Prosim za pomoč, vsem pa želim vesele velikojajčne praznike, lep pozdrav!

PL 1-crop.jpg
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  PL 1-crop.jpg
 Velikost datoteke:  361.39 KB
 Downloaded:  890 krat

Nazaj na vrh
Tim88

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 11, 2009 01:25:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Če slike slučajno niso ustrezne se opravičujem in jih bom tudi popravil, če bo treba!

PL 2-crop.jpg
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  PL 2-crop.jpg
 Velikost datoteke:  184.59 KB
 Downloaded:  746 krat

Nazaj na vrh
reber
moderator

Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 11, 2009 06:09:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Verjetno premalo osvetljeno, podaljšaj čas osvetljevanja na 10 do 15 minut in še malo povečaj razdaljo reflektorja na nekje 25 do 30 cm, če se bo steklo segrelo, dodaj kakšen ventilatorček, da piha na steklo Wink

Mimogrede, da slike ne presegajo 500KB jih obrežeš (crop) ali pa malenkost pomanjšaš (resize)...

madboy

Pridružen/-a: Pet Jun 2008 11:53
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 11, 2009 17:42:07    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz sem elektronsko ključavnico naredil po principi likanja in zadeva deluje v nulo. Potreben je samo povoščen papir in likalnik. Jedka se pa isto kot da bi lakirali in osvetljevali. Stokrat lažje in hitrejše Wink
lojzek

Pridružen/-a: Čet Jan 2008 8:02
Kraj: Koroška Bela

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 14, 2009 05:25:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Citiram:
da med razvijanjem ploščico čistim z mehkim čopičem.

Še to poizkusi!
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Izdelava tiskanih vezij in ohišij za elektroniko Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu