Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

 
 Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Vertikalna 5/8 antena za 11m z gamma match prilagoditvijo

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Telekomunikacije, GSM, GPRS, UMTS, radioamaterstvo
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
u2



Pridružen/-a: Čet Jan 2008 7:03
Prispevkov: 345
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 21, 2008 06:29:48    Naslov sporočila: Vertikalna 5/8 antena za 11m z gamma match prilagoditvijo Odgovori s citatom

Že kar nekaj let je minilo odkar sem v roke dobil nepopoln naĆØrt te antene. Takrat je bilo to popularno in sem anteno izdelal bolj na hitro, saj ni bilo niti pravega materiala niti ĆØasa, orodja itd. Antena je sicer delovala, ampak nikoli Ā»se ni pustilaĀ« umeriti na nek optimalen SWR. Vedno je bil zgolj zadovoljiv, malo pod rdeĆØim poljem na inÅ”trumentu.

Po vseh teh letih mi je nostalgija narekovala, da to anteno poberem iz podstreÅ”ja, jo posodobim, oziroma izdelam na novo. Moram reĆØi, da sem si vzel kar nekaj ĆØasa, ampak ko sem anteno ponovno sestavil, je rezultat Å”e slabÅ”i kot prej. Razmerje SWR seže daleĆØ preko meje varnega obmoĆØja. Poskusil sem že z nekaj nastavitvami, pa brez vidnega rezultata. Kot reĆØeno, je bil naĆØrt, ki sem ga dobil takrat nepopoln in zato sumim, da je že v osnovi nekaj narobe. Pri enostavnih GP antenah ni nikoli prihajalo do ĆØesa podobnega. IzraĆØun je vedno veljal, potreben je bil kakÅ”en manjÅ”i popravek in stvar je bila OK.

Na googlo sem dobil nekaj podatkov, ampak vsi so za antene s sredinskim napajanjem, kar je iz vidika postavitve bolj primerno za horizontalno postavitev.

Ker gre tu za vertikalo in je napajalni priklop spodaj dopuÅ”ĆØam tudi možnost, da je napaka že v sami zasnovi.

Torej vsi ki Ŕe ne dopustujete in se vas nostalgija do CB banda vsaj malo dotakne in imate izkuŔnje s tem, ste vabljeni, da dodate svojo idejo, izkuŔnjo, mnenje.

ƈe mi bo uspelo bom prilepil Å”e fotko, da se vidi kako stvar izgleda.

LP



DSCN3395.jpg
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  DSCN3395.jpg
 Velikost datoteke:  103.1 KB
 Downloaded:  1794 krat


DSCN3392.jpg
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  DSCN3392.jpg
 Velikost datoteke:  239.98 KB
 Downloaded:  1793 krat


DSCN3394.jpg
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  DSCN3394.jpg
 Velikost datoteke:  255.89 KB
 Downloaded:  1840 krat

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Azrael



Pridružen/-a: Tor Nov 2007 14:21
Prispevkov: 647

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 21, 2008 12:48:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Morebiti popolna brca v temo, saj se s tako anteno nisem nikoli ukvarjal.

Je možno, da je kje nastal kratek stik ali prekinitev? Kabel, konektor ali stik med anteno in njenimi nosilci?

Ko sem se Å”e zabaval s CB, je GP antena po nekaj letih postajala vedno slabÅ”a, kar se tiĆØe SWR.


Kabel je bil namreĆØ zelo khm, khm in sem zato najprej osumil njega. Montiran nov RG58 kabel, novi konektorji, preveril, da ni kakega kratkega stika ali prekinitve in potem meritev SWR:

Kazalec SWR metra porinilo daleĆØ v rdeĆØe polje. Shocked
Sposodil drug SWR meter, isto. Sad

IstoĆØasno se je opazilo, da je sprejem po menjavi kabla na niĆØli, kar je bil jasen znak, da je nekaj hudo narobe z anteno samo.

Ugotovilo se je, da je pod vplivom vremenskih neprilik propadel zacinjen spoj na konektorju za priklop kabla. Å arjenje okoli tega konektorja(odstranitev silikona, preventivno zategovanje vijakov in priklop drugega kabla), pa poskrbelo, da je je spoj dokonĆØno odpovedal.

Glavo GP antene je bilo tako treba razdreti in takrat se je opazilo, da se je precej umazanije nabralo med sestavnimi deli antene, tudi saje, ki so elektriĆØno prevodne in so Å”e dodatno slabÅ”ale lastnosti antene.

Ko se je vse oĆØistilo in sestavilo nazaj, je bil SWR boljÅ”i kot kadarkoli prej. Very Happy

Upam, da kaj pomaga.
.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
u2



Pridružen/-a: Čet Jan 2008 7:03
Prispevkov: 345
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 21, 2008 12:59:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vsi vitalni deli so na novo sestavljeni, spojeni, kar se da ohmsko preverit je vse OK, tako da te stvari skoraj 99 % odpadejo.

Je pa res, da ta antena deluje precej drugaĆØe kot klasiĆØna GP, zato jo je tudi težje zrihtat.

Vseeno hvala za odgovor!

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s51da



Pridružen/-a: Čet Nov 2007 14:47
Prispevkov: 16

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 21, 2008 14:14:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ImaÅ” mogoĆØe naĆØrt gamma prilagoditve (ali cele antene)?

Po fotkah se mi zdi nekam ĆØudna.....
Kolikor je meni gama prilagoditev znana je med prilagoditvijo in "žilo" koaxialca nastavljivi kondenzator, sevalni element pa je prikljuĆØen na oplet...
Potem SWR nastavljaÅ” z pomikanjem kratkostiĆØnika na prilagoditvi in nastavljanjem kondenzatorja.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
u2



Pridružen/-a: Čet Jan 2008 7:03
Prispevkov: 345
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 22, 2008 06:07:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Iz naĆØrta je zelo slabo vidna prilagoditev, saj je prostoroĆØno narisan in Å”e to slabo. Na hitro sem skico moje izvedbe narisal v priponki.

ƈe dobro pogledaÅ” sliko ali skico vidiÅ”, da gre srednja žila Koaxa iz konektorja direktno na prilagoditev po sredini spodnjega preĆØnega nosilca. Konektor je pritrjen na spodnjem preĆØnem nosilcu, zato je med tem nosilcem in stransko palico (prilagoditvijo) izolacija. kondenzator o katerem praviÅ” pa si jaz predstavljam v spoju med prvo kratko cevjo in drugo cevjo, saj ta mera pa je bila razvidna iz naĆØrta. In sicer fi ene in druge cevi in razdalja, koliko gresta ena v drugo. Ker je vmes izolacija je to kondenzator in ravno zaradi tega sem si mislil, da je mogoĆØe to tisti kondenzator, ki pa ni nastavljiv ampak je kar fiksen. Po drugih naĆØrtih gamma prilagoditve bi resda moral biti iz srednje žile proti prilagoditvi, ampak ĆØe vse skupja deluje kot nek resonator sem si misli, da je morda vseeno na kateri strani je kondenzator, saj je neke vrste zaporedna vezava.

MogoĆØe sem nejasno napisal, ampak tako jaz razmiÅ”ljam in vesel bom, ĆØe me boste popravili.

PS- Danes je pravo vreme za viset na stolpu in uglaŔevati anteno!! HI


LP



skica.doc
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  skica.doc
 Velikost datoteke:  25 KB
 Downloaded:  1078 krat

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s51da



Pridružen/-a: Čet Nov 2007 14:47
Prispevkov: 16

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 22, 2008 21:22:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Poskusi narediti pravi gama match - kot ga vidiŔ na drugih antenah na internetu, ker takega kot je na tvoji, nisem videl Ŕe nikoli...

Mislim, da je pomembno kje je kondenzator...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
u2



Pridružen/-a: Čet Jan 2008 7:03
Prispevkov: 345
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 23, 2008 05:15:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moti me to, da so vse tiste ki jih vidiÅ” na netu sredinsko napajane, kar pa je za vertikalno postavitev zelo nepraktiĆØno!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s51da



Pridružen/-a: Čet Nov 2007 14:47
Prispevkov: 16

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 23, 2008 15:43:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja problem vertikalk brez zemlje ....

Druga polovica vertikalne antene se "zrcali" v zemlji. Dipol je ponavadi pol-valni, vertikalni sevalec pa ĆØetrt-valni. Drugi, mankajoĆØi del sevalca ponavadi predstavlja zemlja. To je lahko prava zemlja, in na njo položeno ĆØim veĆØ radialov ali pa samo radiali. Meni vertikalke delujejo dokaj dobro kadar imajo 12 ali veĆØ ĆØetrt valnih radialov.

Problem tvoje antene bo že to da, nima nobene zemlje.....

ƈe pa imaÅ” prostor dodaj Å”e en sevalec spodaj in boÅ” dobil vertikalni dipol.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
u2



Pridružen/-a: Čet Jan 2008 7:03
Prispevkov: 345
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 24, 2008 06:17:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Glede zemlje se strinjam.
Sicer pa ne vem kako bi se radiali obnesli s tako prilagoditvijo. Pri GP ali vertikalki s kakÅ”no drugo prilagoditvijo je to drugaĆØe, mislim, da je Gamm match nekaj posebnega. Saj ravno zato mi je izziv.

V prejÅ”njih postih sva govorila o kondenzatorju. V priponki poglej dve fotki z neta, ki lepo prikazujeta gamma match, ampak kondiĆØa ne vidim.
Edino možno ĆØe je v cevi od prilagoditve Å”e ena cev. To se ne vidi najbolje, ĆØeprav takoj za konektorjem je nekaj sumljivo.

No toliko, tema gre naprej, Å”koda, da se ni Å”e kdo vkljuĆØil v debato. Morda so res dopusti na vrhuncu.

lp



gamma match1.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  15.08 KB
 Pogledana:  2333 krat

gamma match1.jpg



gamma match4.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  15.11 KB
 Pogledana:  2355 krat

gamma match4.jpg


Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mirkatmir



Pridružen/-a: Pet Jan 2008 14:26
Prispevkov: 12

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 24, 2008 06:55:07    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kondenzator je lahko izveden tudi takole http://www.dxzone.com/cgi-bin/dir/jump2.cgi?ID=14944 (cev v cevi). NajveĆØkrat objavljena shema gamma prilagoditve vertikalne antene pa si poglej tule: http://books.google.si/books?id=f3asJreno0YC&pg=PA201&lpg=PA201&dq=gamma+match+vertical&source=web&ots=067vbamGMM&sig=ijY4iOgi-dTpCz4BUX9Y94ZMH4U&hl=sl&sa=X&oi=book_result&resnum=3&ct=result
_________________
lp, Miran
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
u2



Pridružen/-a: Čet Jan 2008 7:03
Prispevkov: 345
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 24, 2008 07:26:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala Miran, dober link.

ƈe prav vidim je v prvem primeru kar koaksialc v cevi.
V mojem primeru bom moral prilagoditi notranjo cev glede na obstojeĆØo zunanjo. Kaj pa kondenzator? Ali drži podatek cca 8pF / 1m valovne dolžine?
Ali imaÅ” izkuÅ”nje z izraĆØunom kondenzatorja v izvedbi cev v cevi?

Hvala, lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mirkatmir



Pridružen/-a: Pet Jan 2008 14:26
Prispevkov: 12

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 24, 2008 13:31:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ne, tole sem na hiter naŔel na netu. Na Googlu vpraŔaj za "Gamma match calculator". Upam, da bo kaj pomagalo.
_________________
lp, Miran
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Telekomunikacije, GSM, GPRS, UMTS, radioamaterstvo Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group