Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

 
 Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Trafo el. pastirja

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Servis
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
u2



Pridružen/-a: Čet Jan 2008 7:03
Prispevkov: 345
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 15, 2008 05:47:03    Naslov sporočila: Trafo el. pastirja Odgovori s citatom

Pri aparatu se je pojavila napaka, ko sicer deluje, izhod pa je zelo Å”ibek. Zelo nerad se odloĆØim postaviti diagnozo "trafo", ampak tokrat izgleda da nimam druge izbire.
ƈe trafo merim Ohmsko mi kaže vse lepo in prav. Primar 1,8E, sekundar 320E in kontrolno navitje, ki služi samo luĆØki 21E.
Na izhodu pa skorajda ni obĆØutiti napetosti. Ko sem dokonĆØno podvomil v trafo sem ga testiral Å”e z omrežno napetostjo. Tu pa sem opazil pojav, ki se mi zdi zanimiv, zato bi rad sliÅ”al Å”e kakÅ”no mnenje.
Kot reĆØeno na izhodno stran trafota sem priklopil omrežno napetost 230V. Zgodilo se ni niĆØ posebnega (toka sicer nisem meril) ampak niĆØ se ni grelo, nobenih prebojev, skratka vse normalno. Na izhodnem signalu, ki sem ga meril na primarju trafota, pa je na sinusoidi opaziti motnjo, ki mi je padla v oĆØi. Sam sem razmiÅ”ljal, da se to zgodi ob preboju na vhodu, torej na sekundarni strani. Ob preboju se spremeni razmerje ovojev primar/sekundar in zato se v doloĆØenem momentu izhodna napetost nenormalno poveĆØa, kar povzroĆØi motnjo ob vrhu sinusoide. ƈudno pa se mi zdi to, da bi trafo stalno prebijal na eni in isti toĆØki sinusoide. Motnja se namreĆØ ne spreminja in je stalno enaka.
Vse je razvidno iz posnetkov. Morda Ŕe to, da je aparat 9V DC in da se preko trafota proži elektrolit, ki se polni direktno z napajalno napetostjo.
Zanima me vaŔe mnenje!

Lep pozdrav



trafo.jpg
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  trafo.jpg
 Velikost datoteke:  85.61 KB
 Downloaded:  943 krat


vhod.jpg
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  vhod.jpg
 Velikost datoteke:  53.92 KB
 Downloaded:  912 krat


izhod.jpg
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  izhod.jpg
 Velikost datoteke:  51.42 KB
 Downloaded:  949 krat

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 15, 2008 07:37:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Konica je lahko vzrok zasiĆØenosti, saj je 230V preveĆØ tudi za sekundar. Skoraj gotovo je trafo zložen tako, da je zraĆØna reža, ni pa to obiĆØajen EI trafo ampak z 2 stebri, lahko bi bil tudi brez zraĆØne reže, saj je teh transformatorjev veĆØ razliĆØnih oblik.
Priložene slike so zelo slabe in se sam trafo vdi le s težavo, se pa vidi oblika sinusoide.
Konica bi lahko bila posledica preboja, ampak nisem prepriĆØan.
No, vsekakor, ĆØe je pastir deloval in dajal impulze, izhoda pa ni ali pa je zelo Å”ibak, potem je skoraj verjetno, da je trafo v mednavojnem stiku, ki se zgodi le s preskokom iskre nekje v navitju, ko se inducira visoka napetost, saj to ni obiĆØajen kratek stik med ovoji.
Iz slik ne morem razbrati tip, model, proizvajalca...

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
u2



Pridružen/-a: Čet Jan 2008 7:03
Prispevkov: 345
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 15, 2008 09:38:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

O zasiĆØenju sicer nisem razmiÅ”ljal, je pa seveda možno. Bom priklopil trafo prek variaka in v primeru zasiĆØenja bi se morala motnja z nižanjem napetosti izgubiti.
Jedro je z dvemi stebri in U I oblike.
KakŔna ideja, kako bi odstranil maso s katero je trafo zalit?

ƈe sekundar prebija bi se ga mogoĆØe lotil, ko bo zunaj pol metra snega!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Azrael



Pridružen/-a: Tor Nov 2007 14:21
Prispevkov: 647

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 15, 2008 09:50:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tudi mislim, da gre bolj za zasiĆØenje kot kaj drugega.

Morebitne preboje bi sliÅ”al na radiu, sploh na AM podroĆØjih. kot prasketanje. Res pa je omrežna napetost zelo verjetno premajhna, da bi se zanesljivo pokazal preboj.

Vendar, ĆØe mednavojni stik med dvema sosednjima ovojema že obstaja (kar zadostuje, da pastir nima nobene moĆØi), tega s priklopom na omrežno napetost ne boÅ” ugotovil. Tak trafo se Å”e ne pregreva, tudi tokovi in napetosti so enaki brezhibnemu.

Tako napako ugotoviÅ” po tem, da tak trafo skuri pravilno dimenzionirano varovalko na primarju, ko se trafo izklopi, pri vklopu pa ne. RabiÅ” pa variak, saj trafo ne sme imeti tako visoke napetosti, da bi Å”el v zasiĆØenje, ampak malo nižjo, kot tudi omrežnio transformatorji delajo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 15, 2008 12:00:07    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

VeĆØina zalivnih mas je dvokomponentnih in se jih ne da odstranit, niti ni smiselno, saj se tak transformator menja, kot rezervni del.
Z rezervnimi deli je pa tako, da se menjajo na servisu, kje rzna biti drago, ĆØe je izven garancije ali pa ga nekdo popravi, ki ni uraden servis, seveda uspeh ni zagotovljen.
Tukaj je videti, da gre za ogromno Ŕtevilo ovojev na sekundarju, kot kaže je to trafo, ki deluje na podobnem principu kot vžigalna tuljava pri avtu, mopedu, ...

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
u2



Pridružen/-a: Čet Jan 2008 7:03
Prispevkov: 345
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 16, 2008 05:37:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala za odgovore, nisem Å”e meril trafota preko variaka, ko bom, bom poroĆØal o rezultatih. Skratka kot vidim, bo menjava neizogibna.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
u2



Pridružen/-a: Čet Jan 2008 7:03
Prispevkov: 345
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 25, 2016 21:35:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Da ne odpiram nove teme, bom kar tu nadaljeval.

VpraŔanje predvsem za tiste, ki ste bolj pogosto v teh pastirjih, seveda pa Ŕteje vsako mnenje.

Zanima me, ali pri menjavi transformatorja priklopite sekundar kar poljubno, kot pade, ali gledate kam je obrnjen prvi impulz. NaĆØeloma je napetost enaka v vsakem primeru, ne vem pa, ali ima polariteta prvega impulza vpliv na uĆØinkovitost delovanja ali ne oziroma z drugimi besedami, ali je bolje da je obrnjen proti zemlji ali proti ograji.

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 26, 2016 17:07:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Polariteta impulza nima nobenega vpliva na delovanje, ker strese v vsakem primeru.

Priklop sekundarja je zelo pomemben. ObiĆØajno so VN transformatorji za pastirja naviti tako, da je primar na dnu tuljavnika, torej spodaj, potem je izolacija primerne debeline, da zagotavlja dobro izolacijo med navitjema, nato je VN navitje po plasteh. ZaĆØetek VN navitja je spodaj, torej bližje primarju, to se vedno prikljuĆØi na zemljo, ozemljitev pastirja. Konec VN navitja je na vrhu, ta se prikljuĆØi na ogajo.

ƈe želiÅ” menjati polariteto impulza, menjaj prikljuĆØke primarja, ker pri sekundarju nimaÅ” možnosti, za primar je pa vseeno kaj je zaĆØetek in kaj konec navitja.

Zakaj je to pomembno, da je zaĆØetek VN navitja zemlja?
Pomembno je zaradi tega, ker je v nasprotnem primeru zelo velik potencial v bližini primarja in v sredini navitja, obstaja veĆØja verjetnost preboja med navitjema.

Kaj se zgodi, ĆØe je ozemljitev slaba, ograja pa v stiku z zemljo?
ƈe se to zgodi, je efekt v bistvu skoraj enak, kot ĆØe bi obrnil prikljuĆØke VN navitja. ƈe je izolacija med navitjema dovolj dobra, naĆØeloma ne bi smelo biti težav, ampak zakaj bi tvegal in zakaj bi poveĆØeval potencialno možnost okvare.

Na servisu sem že imel primerke z zelo slabo izolacijo in je priŔlo do preboja. Taki aparati so lahko smrtno nevarni. Pogosto vidim obupno slabe primerke in katastrofalno izdelavo, lahko bi rekel, da so sramota za stroko.

Po novem VN transformatorje za pastirje navijam sam, vseh velikosti in vseh vrst, ĆØe bo kdo potreboval. Za podatke ne skrbite, ĆØe jih nimate, bom na podlagi aparata ki ga imate, ponudil najbolj optimalno opcijo.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
u2



Pridružen/-a: Čet Jan 2008 7:03
Prispevkov: 345
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 26, 2016 20:12:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Reber, Hvala za obŔiren odgovor.

Stvari so razumljive, amapk sploh ne bi pomislil na to, tako da bom Å”el preverit kako sem obrnil trafo ki sem ga vĆØeraj zamenjal, Å”e preden gre nazaj k lastniku.

Zase sem vĆØasih tudi sam navil kakÅ”en trafo za pastirja, je zamudno, ker gre vse na "polento", zdrži pa dokaj dolgo, v vsakem primeru pa veĆØ kot ĆØe ga previje servis za previjanje el. motorjev. Ta mi ga je previl tako, da so bile plasti navite do roba tuljavnika in tam je hitro prebilo.

Ko bom pa spet kaj rabil, se pa priporoĆØam.

Lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 28, 2016 09:09:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, navijanje VN transformatorja je zamudno, ker mora biti lepo navito, ovoj do ovoja, odmaknjeno od roba, vsaka plast skrbno izolirana, paziti je potrebno na vsako malenkost.

Ne vem, kaj si mislil "na polento"? Ali si mislil roĆØno navijanje?

Jaz navijam na pol roĆØno z navijalnim strojĆØkom, žico podajam roĆØno, ker ni tako tanka, da je ne bi mogel naviti lepo ovoj do ovoja.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
u2



Pridružen/-a: Čet Jan 2008 7:03
Prispevkov: 345
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 28, 2016 19:23:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kot si napisal Reber, roĆØno navijanje.

-lesena kocka z luknjo, ki jo vtisnem v tuljavnik
-montaža na primeren vijak cca M8
-vpetje v vrtalko in nato v primež
-rezanje medplastne izolacije + ozkih trakov za zapolnitev praznega prostora na vsaki strani posamezne plasti
- in potem navijanje (pri sekundarju pazim da nimam razpokanih prstov kamor bi se zatikala žica Confused )
-pa izolacija, pa spet navijanje etc etc

Ja tako to gre na "polento"

Verjetno pri tebi ni bistveno drugaĆØe.
Lakiral pa nikoli nisem, ker nisem imel možnosti

Saj nisem energetik in to mi ne leži preveĆØ, ampak v 2. letniku srednje nas je pa pokojni prof. Grajžl na TÅ C N. Gorica pri praktiĆØnem pouku nauĆØil naviti "mali EI trafo" kot jih je on imenoval in dostikrat pride prav.

Že dolgo je tega!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 28, 2016 22:34:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Navijam na pol roĆØno. Za tuljavnike si na rezkalnem stroju naredim ĆØim bolj toĆØne lesene kocke iz lepljenih veĆØ plasti bukove vezane ploÅ”ĆØe. To kocko obdelam, da gre tuljavnik nanjo na trdo. Luknjo za 10mm vijak naredim toĆØno na sredini, da se tuljavnik vrti ĆØim bolj po geometrijski sredini brez opletanja. VĆØasih sem za vpenjalno gred uporabljal M10 navojno palico, sedaj vse dele stružim in naredim ĆØim bolj natanĆØno, razlika v primerjavi z navojno palico je oĆØitna, saj se vrti resniĆØno brez opletanja. Navijanje, oziroma podajanje žice je roĆØno. Tuljavnik mi obraĆØa strojĆØek, ki ga krmilim s pedalom, da imam obe roki prosti, z nogo pa reguliram hitrost navijanja.

Za male serije je tak na pol roĆØni strojĆØek v redu, za kakÅ”no avtomatiĆØno navijanje tako ni možnosti, ker izolacija plasti ne gre drugaĆØe kot roĆØno, ker je traba paziti na malenkosti in vse detajle. Robove plasti dodatno polepim s poliestrskim lepilnim trakom, da utrdi navitje in ga dodatno izolira. Trakov do roba tuljavnikov obiĆØajno ne dodajam, ker uporabljam dovolj trdo izolacijo za plasti. Tuljavnik z navitjem pomakam v izolirni lak, ki zapolni prazne prostorĆØke in dodatno izolira in utrdi navitje. Ker se plasti ne navijajo do roba tuljavnika, so razdalje dovolj dolge, da ne prihaja do prebojev ob strani.

u2, kot si opisal svoj postopek, ti lahko potrdim, da delaÅ” pravilno, ĆØe je izbrana izolacija prebojno dovolj moĆØna, je to tisto pravo. Jaz sedaj namesto T-flex papirja s poliestrom uporabljam DMD, ki je v bistvu poliester v 3 plasteh.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
u2



Pridružen/-a: Čet Jan 2008 7:03
Prispevkov: 345
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 29, 2016 08:04:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Katero izolacijo uporabljam pa ne znam odgovrit.
Enkrat sem jo dobil na enem servisu el motorjev in ne vem kako se imenuje.

Zelen papir, na eni strani ima Å”e eno tanko prozorno folijo, ki vĆØasih odstopi in je v dveh razliĆØnih debelinah. DebelejÅ”o rabim med primarjem in sekundarjem, ter na vrhu. tanjÅ”o pa med posameznimi plastmi. Ker to res zelo poredko poĆØnem, bom imel tega papirja dovolj Å”e za dolgo ĆØasa.
Tiste ozke trakove pri straneh dam pa predvsem zaradi tega, da je navitje tudi ob strani utrjeno in se mi med navijanjem ne podira.
Se mi zdi, da se mi tako kar obnese.
V domaĆØem pastirju okoli njive zdaj "kleplje" sigurno že kakih 5 let 24 ur na dan 365 dni na leto.

(SinoĆØi mi je Å”la kar malo dlaka pokonci ko sem na tedniku posluÅ”al kako je treba jelenjad Å”parat za medvede in volkove in ni za odstrel... Brrrr)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
u2



Pridružen/-a: Čet Jan 2008 7:03
Prispevkov: 345
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 29, 2016 21:00:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ker je ravno ĆØas za bolj notranje posle (glede na koledar in virozo) in ker je bila ravno debata o trafotih sem segel na zgornjo polico v delavnici in se lotil enega, ki je tam že gotovi 2 leti in ĆØaka na poseg. To je bil moj izdelek izpred kakih 10 let in je bila prav zanimiva analiza preboja.
No, slike povedo vse.

Reber, mogoĆØe kakÅ”en pouĆØen komentar.



Prekurjena izolac.jpg
 Opis:
Tako je skurilo papir
 Velikost datoteke:  49.53 KB
 Pogledana:  1107 krat

Prekurjena izolac.jpg



trafo.jpg
 Opis:
To je bil trafo brez zgornje izolacije

Download
 Ime datoteke:  trafo.jpg
 Velikost datoteke:  227.13 KB
 Downloaded:  397 krat


Spodnja plast.jpg
 Opis:
Tako je prebijalo na spodnjo plast

Download
 Ime datoteke:  Spodnja plast.jpg
 Velikost datoteke:  174.39 KB
 Downloaded:  371 krat


Notranja izolac.jpg
 Opis:
Tako je kurilo Ŕe na eno plast nižje

Download
 Ime datoteke:  Notranja izolac.jpg
 Velikost datoteke:  166.32 KB
 Downloaded:  415 krat

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 29, 2016 23:09:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Takole prebije vedno na mestu kjer je zaĆØetek spodnje plasti in konec naslednje, kjer je potencial med plastema najveĆØji. Konec spodnje in zaĆØetek naslednje plasti nima nobenega potenciala razen napetosti enega samega ovoja... seveda se potencial poveĆØuje x2 z vsakim navojem v drugo smer proti prej omenjeni toĆØki.

Na tisti strani, kjer je potencial najveĆØji, jaz dodajam najmanj eno plast poliesterskega traku (rumeni lepilni trak) za poveĆØanje prebojne trdnosti. Å tevilo plasti VN navitja naj bo ĆØim veĆØje, da se napetost porazdeli na veĆØ delov. Prestavno razmerje naj ne bo preveliko, ker dejansko ni potrebno. ƈe v tuljavniku zmanjka prostora za ĆØim veĆØ izolacije, je bolje vzeti veĆØji format jedra in prav tukaj zelo pogosto "proizvajalci" varĆØujejo, zato je življenska doba nižja, kot bi si uporabnik želel. Dobro je, da je žica ĆØim debelejÅ”a, da je manj izgub, ampak je vĆØasih bolje, da je žica malenkost tanjÅ”a, da se lahko uporabi debelejÅ”a izolacija. Izolacija, ki se uporabi, naj bo znana, oziroma naj bodo znani tehniĆØni podatki, predvsem prebojna trdnost. Do preboja verjetno pride prej tudi zato, ker se vĆØasih zgodi tudi pojav prenapetosti iz ograje, ki je ravno prav nizka, da Å”e ne prebije na iskriÅ”ĆØih, zato se pojavi v navitju, ki ga lahko delno poÅ”koduje, zato kasneje prej ali slej pride do preboja v normalnih pogojih delovanja. Ko enkrat prebije, je zadeva zapeĆØatena, na mestu preboja se sproÅ”ĆØa vsa energija in zato požge izolacijo, ker tam preskakuje iskra.

ƈe imaÅ” izolacijo bolj tanko in je neznan podatek prebojne trdnosti, bi ti predlagal, da dajeÅ” po 2 plasti izolacije na vsako plast navitja, ĆØe ti zmanjka prostora, uporabi malenkost tanjÅ”o žico na raĆØun nekaj malega izgub, ki so manjÅ”e, kot sem mislil pred leti. Ko sem naredil meritve, sem ugotovil, da pretiravanje z debelino žice ne prinese neke opazne izboljÅ”ave, pretiravanje z debelino izolacije pa zelo opazno izboljÅ”a zanesljivost in poveĆØa življensko dobo VN transformatorja.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Servis Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group