Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Delovanje agregata

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
xray

Pridružen/-a: Čet Jan 2009 13:42

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 04, 2009 10:14:50    Naslov sporočila: Delovanje agregata Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

ali bi mi lahko nekdo razložil delovanje enofaznega električnega agregata ali mi poslal kakšen link na to temo.
To me zanima predvsem zato ker imam doma nedelujoči enofazni bencinski agregat 1.5 kW. Na izhodnih sponkah je sprva bila napetost 220 V po približno 15 minutah delovanja pa je žarnica ugasnila in tudi napetost je bila 0 V. Prikloplena žarnica je bila 100W. Zanima me tudi funkcija kondenzatorjev na generatorju v mojem primeru so trije vezani vzporedno vsak 20uF kar skupno znese okrog 60uF in tudi z multimetrom izmerim to vrednost in kam morajo biti zvezani. Agregat je zelo star okrog 25 let.

Že v naprej se zahvaljujem za odgovore.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Azrael

Pridružen/-a: Tor Nov 2007 14:21
Kraj: Gorje

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 04, 2009 14:55:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sicer bi se bolj podroben opis prilegel, ampak sklepam po starosti, da gre za enofazni asinhronski generator, ki je po vezavi in izvedbi povsem enak enofaznemu asinhronskemu motorju s trajno spojenim kondenzatorjem.

Če je temu tako, kondenzator služi za vzbujanje. V primeru, ko se generator razmagneti, čeprav ni preobremenjen, sta dve možnosti:

a.) prekinitev v tokokrogu pomožne faze; razrahljani vijaki v priključni omarici, korodirani kontakti na kondenzatorju, defekten kondenzator (zelo pogosto) ali polomljeni vodniki.

b.) mednavojni stik v generatorju.

Če se opazi, da regulator motorja, ko je napetost nič, občasno dodaja gas je precej možnosti, da je navitje defektno - skurjena pomožna faza.

Če je generator defekten in boš šel v obnovo, OBVEZNO preveri regulator motorja in če je treba popravi. Regulator moraš nastaviti na nazivne vrtljaje generatorja, najpogosteje je pri taki moči to 3000min-1.

Napetost takega generatorja je namreč v sorazmerju z vrtljaji, več vrtljajev, višja napetost. In če regulator ne dela, izhodna napetost hitro preseže tudi 500V, kar je več kot dovolj za uničenje navitja pomožne faze, saj je v njem inducirana napetost še bistveno večja.

xray

Pridružen/-a: Čet Jan 2009 13:42

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 05, 2009 12:54:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ali lahko navitja preverim z variakom? Enako bom naredil z kondenzatorji.
Kondenzatorji niso vezani vzporedno z izhodnimi sponkami. Zanima me če je to prav saj so v preteklosti ta agregat že popravljali in tudi ne vem če so vrednosti kondenzatorjev pravilne. Po izgledu mislim da je res asinhronski enofazni motor na njem piše 1.5kW, 3000 obratov 220V.

Hvala za odgovore
Nazaj na vrh
Azrael

Pridružen/-a: Tor Nov 2007 14:21
Kraj: Gorje

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 05, 2009 16:44:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

xray je napisal/a:
Ali lahko navitja preverim z variakom? Enako bom naredil z kondenzatorji.

Ne. Navitja bi mogoče lahko preizkusil na enostaven način samo če generator lahko odvojiš od pogonskega motorja in je generator uležajen na obeh straneh, kar pa verjetno ni. Če slučajno je, bi odstranjen generator priklopil na el. omrežje in pognal kot motor. Če bi deloval normalno (vrtljaji in tok) je v redu, drugače ima mednavojni stik.

Sicer pa se prekuhano pomožno fazo največkrat lepo vidi.

Kondenzator tudi ne bo šlo z variakom - prenizka napetost, klik!, poleg tega pa ne boš vedel ali je kapaciteta v redu.

xray je napisal/a:
Kondenzatorji niso vezani vzporedno z izhodnimi sponkami. Zanima me če je to prav

Seveda, oglej si vezavo enofaznega motorja v zgoraj linkanem pdf dokumentu.

Srecko

Pridružen/-a: Sob Nov 2007 15:11
Kraj: Šebrelje-Cerkno

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 05, 2009 19:36:18    Naslov sporočila: Re: Delovanje agregata Odgovori s citatom

xray je napisal/a:

To me zanima predvsem zato ker imam doma nedelujoči enofazni bencinski agregat 1.5 kW. Na izhodnih sponkah je sprva bila napetost 220 V po približno 15 minutah delovanja pa je žarnica ugasnila in tudi napetost je bila 0 V. Prikloplena žarnica je bila 100W.

Lahko pa je tudi navitje motorja kje "prekurjeno"-prekinjeno.

Sem pred leti imel en podoben problem pri enem trifaznem 5kW agregatu.
Ko si meril navitja z multimetrom je zgledalo vse OK ko pa si pognal motor pa ni ven dal nič napetosti.

Potem smo le pogruntali, da se pri treslajih, ki ji ponavadi da motor agregata
od sebe ko dela prekinijo navitja v mororju. Pomagalo je le previjanje motorja in potem je oziroma agregat še dela.

LP Srečko

sebaveh

Pridružen/-a: Čet Jan 2008 16:26
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 18, 2009 20:22:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Je proizvajalec mogoče Endress?
Nazaj na vrh
birokrat

Pridružen/-a: Sob Okt 2011 5:28

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 16, 2011 05:18:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Agregat moči 11.2kw želim uporabiti za razsvetljavo smučišča in me zanima, koliko realno lahko pričakujem trajne obremenitve (nekaj ur), da bo vse delalo. Hvala za odgovor !
birokrat

Pridružen/-a: Sob Okt 2011 5:28

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 18, 2011 06:11:41    Naslov sporočila: Delovanje agregata Odgovori s citatom

A drži informacija o 2/3, torej max 7500w ?
Batman

Pridružen/-a: Pon Feb 2008 23:10

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 31, 2011 19:39:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Če je deklariran 11,2 kw, potem bi moral zdržat tako obremenitev. Seveda morajo biti faze enakomerno obremenjene, vsaka 1/3. Sicer pa obremenjevat generator 100% par ur skupaj ni ravno pametno, kakih 75% stalne obremenitve pa je že bolj sprejemljivo.
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Energetika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu