Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Kaj vse za začetnike?

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Domača delavnica, oprema, orodje in literatura
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Owner?!

Pridružen/-a: Tor Maj 2008 17:42

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 22, 2008 22:04:31    Naslov sporočila: Kaj vse za začetnike? Odgovori s citatom

Lp!

Sem čisto nov v elektroniki, zato me zanima kaj vse potrebujemo, da lahko delamo reči v elektroniki (vezja imajo prednost). Začnimo s predpostavko kot da doma nimam še čisto nobenega orodja za izdelavo vezij. Lepo prosim če tukaj napišete čisto vse od a do ž. Naprave pa naj bodo kvalitetne in razmeroma poceni (potem bomo šli na boljše), da ne bodo crknile že po nekaj mesecih uporabe. Lepo pa bi bilo ob vsaki našteti stvari dodati še link, s katerim bi se videlo sliko naprave in po možnosti še ceno (samo slovenske trgovine). Mislim da bi ta tema pomagala vsem začetnikom!

Hvala in lep pozdrav Lutz
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
reber
moderator

Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 22, 2008 23:32:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljen na forumu Wink kjer ti bomo lahko kot novincu marsikaj pomagali.

Začetki so težki, saj sam od sebe res ne moreš vedeti, kaj vse potrebuješ in kje bi začel. Ko omenjaš kvaliteto in razmeroma poceni, se bojim, da še ne razumeš, da to dvoje nekako ne gre skupaj, razen, če imaš v mislih malce drugačno kvaliteto ali pa da razmeroma poceni ne pomeni najceneje ...
Če že na začetku omenjaš, da ne bodo stvari prehitro crknile, ti res ostane samo še kvaliteta vsaj srednjega razreda, ki bo zadostila potrebe tudi kasneje, saj še dolgo ali zelo dolgo ne bo treba iti na bolje ... žal pa to nikakor ni poceni, crknilo pa ne bo dolgo časa. Za malo denarja žal ne bo šlo, ali pa bo res kmalu vse pocrkalo.

Vsekakor moraš najprej začeti pri orodju, za začetek pri osnovnem orodju. Ko imaš orodje, je dobro, da imaš pri roki nekaj najbolj osnovnega materiala, da lahko narediš kakšen začetniški projekt, kasneje sproti dokupuješ kar pač potrebuješ.

Začetni stroški amaterja v elektroniki niso nizki, saj zelo hitro presežejo 100, 200, 300 eur, lahko tudi precej več. Stroški niso majhni, k sreči pa po takem zalogaju ali investiciji lahko zares začneš delat in po vsej verjetnosti bo z investicijami za nekaj časa mir, vsaj tistih, ki so bolj omembe vredne.

Če se nameravaš ukvarjat z elektroniko in si študent ali dijak, bodo na pomoč morali priskočiti starši. Za začetek bo investicija nekaj 100eur kar težek zalogaj, če pa to ovrednotimo nekoliko drugače, pa ugotovimo, da ljudje marsikje tak znesek zapravimo po neumnosti ali prav brez veze.

Osnovno orodje za elektronika je seveda nekaj klešč, izvijači, spajkalnik, ... poleg orodja pa še nekaj osnovnega materiala. Najbolj nujno potreben je seveda komplet uporov (glej male oglase), poleg tega pa še nakaj drugega materiala, ki ga najlažje določiš tako, da pregledaš nekaj projektov in literature s projekti in iz projektov ugotoviš, kateri material se najbolj pogosto uporablja ... ali pa enostavno kupuješ sproti.

bostjan91

Pridružen/-a: Pon Mar 2008 20:15
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 23, 2008 05:36:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Se strinjam, ko sem jaz začel sem na začetku investiral kar okoli 400-500€ za elektroniko. Kupil sem dva spajkalnika, nekaj elementov (tudi upore od Reber-ja), in naredil sem si napravo za osvetljevanje in kupil kemikalije za jedkanje in razvijanje vezij. Sam sem si naredil dva napajalnika in nato še kup projektov, nekateri so bili uspešni, nekateri pa tudi ne, ker sem obupal, potem ko nisem nikjer dobil delov Laughing

Drugaeč pa še zdaj vsak mesec dam za elektroniko minimalno 40€.

mucek4
moderator

Pridružen/-a: Čet Jan 2008 10:26
Kraj: Tržič - Mesto med gorami

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 23, 2008 05:56:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sam sem se začel z elektroniko ukvarjati v poznih najstniških letih. Embarassed
Torej za začetek najdi primeren, dobro osvetljen, ogrevan (za zimo) in dovolj velik prostor, ker boš lahko imel vso kramo. Potem kontaktiraš Rebra Rolling Eyes in pri njem kupiš set uporov. Nato rabiš kakšen predalnik (obstajajo tudi taki z 60 predalčki)m kamor boš spravil upore. Sam sem za začetek imel samo enega in sem po 2 vrednosti uporov stlačil v en predal. Za tem rabiš kakšen inštrument za osnovno merjenje. Doma imam 6 inštrumentov. Enega stalno v avtu, dva malo boljša (dam link, takoj ko stran začne delat Laughing ), enega za malo večje tokove (20A) in zadnjega za 3€, ker ga ni škoda. Kot so že pred mano povedali potrebuješ spajkalnik oz. spajkalno postajo.
Ko si osnovne stvari dobil, se moraš odločiti ali boš delal z foto postopkom ali z "breskvico". Za postopek z "breskvico" potrebuješ laserski tiskalnik, plastifikator oz. "breskvico", ter veliko zalogo reklamnega papirja oz. svoji dragi naroči revijo Lisa Cool
Ko imaš to, si najdeš načrt za napajalnik, grem v trgonino po elemente, ki jih še nimaš in si izdelaš napajalnik.
Potem pa načeloma lahko začneš z elektroniko. Rabiš seveda še svedre za tiskana vezja, vrtalnik (Proxon), velik koš, nekaj (zdravih) kemikalij in veliko dobre volje! Laughing
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Owner?!

Pridružen/-a: Tor Maj 2008 17:42

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 23, 2008 13:17:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

res hvala lepa za odgovore... Za začetek bom začel s prostorom Very Happy potem bom kupil napajalnik, žico...lahko prosim prilepite nekaj linkov kje dobiti dobre spajkalnike itd..(v sloveniji)

Hvala in lep pozdrav Lutz
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
reber
moderator

Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 23, 2008 18:57:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Dober spajkalni = Ersa Smile www.belmet.si

Mimogrede, blizu si, oglasi se pri meni, pa ti pokažem nekaj dobrih spajkalnikov, npr http://www.reber.si/orodja/spajkalniki/spajkalniki.htm

darko

Pridružen/-a: Čet Nov 2007 21:14
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 02, 2008 18:28:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Dobrodošel med elektroniki!
Vsi smo bili enkrat popolni začetniki, pred leti si se moral kar znajti in marsikaj preplačati, če si hotel kupiti kak element, inštrument itd.
Danes beremo forume, "googlamo " se pravi GOOGLE išče za nas in se sproti učimo drug od drugega, izmenjujemo informacije, si pomagamo po svojih močeh. Je pa res, da se brez muje še čevelj ne obuje Laughing
Torej, kar korajžno začni zbirati material, če imaš le prostor.
Mimogrede, nekaj osnovnega materiala (upori, kondenzatorji, releji, diode, se najde tudi v mojih predalih, ki jih lahko pogrešim.
Napiši, kaj rabiš, pa bom pomagal!
LP Darko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Domača delavnica, oprema, orodje in literatura Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu