Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

TIV-Tiskano vezje

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Izdelava tiskanih vezij in ohišij za elektroniko
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Rider

Pridružen/-a: Sre Apr 2008 16:15

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 16, 2008 17:23:55    Naslov sporočila: TIV-Tiskano vezje Odgovori s citatom

Lep pozdrav sem novi v elektroniki oz. negre mi nikakor da bi začel doma delati tiskana vezja.Na forumih sem prebral vse ,vem vse ke morem storit , ampak vedno še neznam TOČNO kaj delaš pri vsakem psotopku in kakšena je reakcija npr. pri jedkanju in zakaj nanašaš prvo lak na bakreno ploščico ,zakaj nesme biti praha,oz. veliko stvari vem. Ampak vedno mi malo zmanjka da bi dobil tak tisti celi postopek na enem mestu!

Prosil bi enega ki je vešč v izdelovanju da bi mi malo opisal postopek vse korake , kaj se pri akterem porablja, kje ga se da kupit, kakšen amterial priporočaš. oz kaj drugi priporočate da uporabim.

Če bo kdo to napisal oz. mi pomagal se mu zahvaljujem!

LP

Nazadnje urejal/a Rider Sre Apr 16, 2008 18:02:03; skupaj popravljeno 2 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator

Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 16, 2008 17:30:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za začetek bi lahko dal temo v pravi forum, no ja, verjetno si mislil, da je forum "elektrotehnika za začetnike" pravi ... po svoje je, ampak tiskana vezja bomo "obdelovali" v forumu "izdelava tiskanih vezij"

Na tem forumu še ni tem, so pa na starem ...
http://www.elektro-n.com/forum2/viewforum.php?f=29

Najprej si preberi čimveč tematik, branja imaš za nekaj ur ali celo več dni.
Ko boš prišel do konkretnega vprašanja, pa vprašaj konkretno, na splošno pa že vse piše.

Še opazka na tvoje pisanje Exclamation ko si se registriral, si se strinjal s pravili, zato jih tudi upoštevaj, piši slovnično čimbolj pravilno in pred oddajo odgovora preveri če je kaj napak Wink

pirpy

Pridružen/-a: Tor Dec 2007 15:34
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 09, 2008 20:55:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LP
Reber jaz imam konkretno vprašanje.
Zakaj mažeš tiskano vezje z kolofonijo če pa moram jaz potem vse z acetonom umivat ker ne morem spajkati elektronike brez da bi se zadeva malo umazala in že je kratek stik.
Ali ni kakšnega boljšega pripravka ?
Kako pa ti rešiš probleme z umazanijo in kratkimi stiki zaradi umazanije, ki nastaja pri spajkanju

Borut
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 10, 2008 09:02:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Premaz vezja s kolofonijo ima prav poseben namen. Vezje, premazano s kolofonijo ne oksidira, baker ostane pod kolofonijo lepo čist, spajkanje pa je zelo enostavno, saj je baker neoksidiran, kolofonija pa je pravzaprav flux, ki pomaga pri spajkanju.
Umazanija, ki se nabere ni le od kolofonije, ampak tudi od fluxa iz spajke, ki je tudi lahko kolofonija ali kaj drugega. Umazanije se lahko rešiš, če na vsake toliko spojev obrišeš konico spajkalnika.
Črne paske, ki se včasih zgodijo na kakšnem spoju niso prevodne, ko so suhe in hladne jih lahko odstraniš z iglo ali kakšno drugo srednje ostro stvarjo, saj se tisto rado odkruši in pade stran.

Svoja vezja po spajkanju NIKOLI ne čistim z acetonom ali alkoholom, VEDNO pustim kolofonijo na vezju, saj ni prav nič škodljiva.

Sprašujem pa tebe, kaj pa storiš potem, ko odstraniš vse dol z acetonom? ali premažeš s kakšno zadevo ali pustiš vezje suho in tako nezaščiteno?

Zaradi kolofonije še nikoli nisem imel težav ne pri VF vezjih, ne pri gostih digitalnih ali analognih vezjih in ne pri kakršnihkoli vezjih, kjer so bili triaki z majhnim razmakom med nogicami in prisotno omrežno napetostjo, prav tako pa pri električnih pastirjih, kjer imam prisotno enosmerno napetost preko 600V ...

Edina vezja, ki jih zaščitim z lakom so 12V pastirji, ki jih z obeh strani vezja 2x polakiram z izolacijskim lakom za transformatorje ali navitja in to čez kolofonijo. Vezja lakiram zaradi povečane možnosti prisotnosti vlage. Vezje zalakiram s čopičem na debelo, tako da so upori skoraj zaliti z lakom.

Kolofonija je neškodljiva in trdim, da so pomisleki povsem odveč.

Obstajajo tudi boljši in predvsem veliko dražji pripravki ...

Za domačo in amatersko rabo je vezje, pripravljeno s kolofonijo več kot dovolj kvalitetno, to pa dokazuje moja dolgoletna praksa, tako na oko preko 20 let fotopostopka in kolofonije Wink

bostjan91

Pridružen/-a: Pon Mar 2008 20:15
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 10, 2008 09:54:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Lahko potrdim to, tudi jaz sem opazil, da je vezja veliko lažje pospajkovati z kolofonijo, kot brez.
pirpy

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 10, 2008 15:31:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LP
Se popolnoma strinjam ,da je lažje spajkati in da je vezje zaščiteno vendar do sedaj mi še nobeno vezje ni uspelo brez čiščenja(ura procesorja ne deluje ledice ne gorijo ker vmes nastane čudna bela snov in po odstranitvi z iglo po enem dnevu delovanja vezja spet nastane...),torej ,vezje po spajkanju očistim z acetonom in posprejam z sk10 lakom potem pa vsi problemi izginejo.
ravnokar delam eno vezje in ko sem prispajkal vse pasivne elemente sem premeril za kratke stike in pojavilo se je kar nekaj prevodnih mostov med vezicami ki nebi smele biti povezane (dovolj je da z malce umazano roko primeš toplo kolofonjo in že je stik nekaj Mohmov).
(no če noben drug nima teh problemov potem sumim cin ker konico redno čistim spajkalnik je tudi weller??).
V priponki prilagam sliko takega stika po nekajkratnem čiščenju z iglo(napetost 5V).
Borut

stik.jpg
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  stik.jpg
 Velikost datoteke:  103.48 KB
 Downloaded:  1827 krat

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
BrezC

Pridružen/-a: Tor Apr 2008 12:49
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 10, 2008 17:32:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Po sliki sodeč uporabljaš spajkalno žico z preveč flux-a, pa tudi spoji so malo preveč zaliti, kak spajkalnik pa imaš?

Da še jaz dodam malo debati, pred kakim letom sem delal usb audio dac, s smd čipom ssop28, tisti ki to poznajo vedo da je med nogicami čipa manj kot za las prostora, stvar je delovala po kako uro za silo v redu, nato pa je začelo šumet..Ploščica je bila posprejana s flux-om in elementi kot ponavadi zacinjeni gor. Ko sem zadevo komplet opral z razredčilom za flux in posprejal s plastik sprajem je bil sound 100% boljši in od takrat nimam več problemov...
Ko vidim vezja z ostanki fluxa okoli spajkalnih otočkov se obenem spomnim mojih TV servisantskih dni, kolikokrat sem dobil v popravilo tv ali rač. monitor ki se mu je tresla ali krčila/raztegovala slika, vse kar je bilo treba naredit je bilo pocinit nanovo spoje, velik tok namreč ta flux zažge in spoj slabše prevaja..

Zato še enkrat ponavljam vzemite si cajt pred nakupom spajkalne žice in poglejte etiketo, še zdaleč niso vse enake..
Nazaj na vrh
reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 10, 2008 17:33:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Po sliki sodeč zgleda, kot bi nekdo packal s Cinol pasto, ali pa res čudnim cinom s še bolj čudnim fluxom.
Kolofonijo si sam nanašal? kako si jo nanašal?

Tole vezje poglej
http://www.reber.si/TDA/TDA1562Q/TDA1562Q_amp70W_05.jpg
sicer ni neka kvalitetna fotografija, pa še pomanjšana je, ampak videti je povsem drugačna, pa lepo zalakirana s kolofonijo.

tale slika pa je nekoliko boljša, ampak še vedno precej pomanjšana, se pa vidi kolofonija ...
http://www.reber.si/zvocni_efekti/UM3561/UM3561-foto-img-04.jpg
ploščica je lakirana s kolofonijo, okrog spojev se vidi dodaten flux od cina, uporabljam pa fluitin 1532 seveda s svincem Razz
skrajno levo na tej sliki spodnji večji spoj ima črno packo, to je malce zažgan flux ki kapne iz konice spajkalnika. Take črne packe bi utegnile nagajati, sem pa enkrat meril, pa nisem nameril nobene prevodnosti.

Drugače pa lahko poiščem nekaj slik ali pa jih poslikam, nekaj makro slik v visoki resoluciji, pa da vidite spoj čez pol ekrana, da bo ja dovolj povečan Razz

pirpy

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 10, 2008 20:02:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

lp
Kolofonijo si nanašal ti Reber ,cinol paste ni bilo le cin ,ki pa nevem kakšen je in ga imam že vrsto let in vse z njim delam je pa res da je mogoče malo umazan oziroma oksidiran??

borut

DSC02970.JPG
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  DSC02970.JPG
 Velikost datoteke:  182.75 KB
 Downloaded:  1557 krat

Nazaj na vrh
andrejj

Pridružen/-a: Čet Jan 2008 21:04
Kraj: 8232 Šentrupert

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 10, 2008 20:18:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Če imaš cin,z olfa nož lepo prereži in poglej.Če je videti kolofonij v cinu.
Več tu

Meho spajkanje.pdf
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  Meho spajkanje.pdf
 Velikost datoteke:  156.36 KB
 Downloaded:  823 krat

Nazaj na vrh
reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 10, 2008 21:26:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem prepoznal ploščico Smile

Na prejšnji sliki je tista packarija zaradi povečave bolj opazna, ampak to je definitivno od fluxa iz cina. Kako debel cin pa imaš? videti je debel, na tej drugi sliki, ko se vidi kolut cina. Mogoče bi poskusil z drugim cinom? rabiš vzorec mogoče? tega, ki ga jaz uporabljam? Wink šele potem bomo lahko videli razliko, če se bo pokazala.

serdzodj

Pridružen/-a: Sre Feb 2008 10:37
Kraj: Lukovica pri Domžalah

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 12, 2008 22:51:55    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mene pa zanima kje se da dobit kakšne večje kose pertinaksa ali vitroplasta, pa da nebi zanj odštel prevelike vsote € kot v nekaterih trgovinah z elektronskim materialom? Donit je včasih "prideloval" te zadeve, zdaj pa mislim da se ne ukvarjajo več s tem. Prav pridejo tudi kakšni ostanki plošč, tako da če kdo ve povedat če je v okolici Ljubljane kakšna firma, ki dela to masovno pa da bi dobil kakšne kose iz odpadkov?
Nazaj na vrh
reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 13, 2008 06:45:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vprašaš pri proizvajalcih, oziroma tistih, ki izdelujejo tiskana vezja Wink

Kdor pa se oglasi pri meni, pa tudi lahko dobi kaj od tega.

kraken212

Pridružen/-a: Čet Nov 2007 17:12

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 13, 2008 17:13:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

A to misliš pertinaks in vitroplast z bakreno stranjo?
Nazaj na vrh
reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 13, 2008 18:31:55    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ne eno in ne drugo. Imam FR2 oziroma CEM, seveda z bakrom Wink na eni strani. Debelina ploščice 1,5mm, debelina bakra 35um
kraken212

Pridružen/-a: Čet Nov 2007 17:12

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 13, 2008 22:43:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nisem bil siguren kaj rabi, kar nekaj ljudi me je že spraševalo če imam pertinaks in vitroplast brez bakra Rolling Eyes . Pa sem mislil, da se zadnje čase nekaj dogaja za kar ne vem in je pri tem kako vpleten pertinaks in vitroplast brez bakra Twisted Evil

Lp

Very Happy
Nazaj na vrh
VolkD

Pridružen/-a: Ned Mar 2008 19:42
Kraj: Divača

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 13, 2008 22:43:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za vitroplast (fr4), ki ima bakreno folijo na obeh straneh se oglasi pri meni.
Nazaj na vrh
ilboy

Pridružen/-a: Čet Jul 2008 15:27
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 12, 2008 10:41:09    Naslov sporočila: Izdelava tiskanega vezja Odgovori s citatom

Če koga zanima enostavna izdelava tiskanega vezja z laserskim tiskalnikom?
http://www.qsl.net/vk5cu/
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
andrejj

Pridružen/-a: Čet Jan 2008 21:04
Kraj: 8232 Šentrupert

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 12, 2008 12:19:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Še bolj enostavno je uporaba laminatorja(plastifikator) namesto likalnika.O tem piše veliko na Maxi forum.
Nazaj na vrh
VolkD

Pridružen/-a: Ned Mar 2008 19:42
Kraj: Divača

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 12, 2008 23:36:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ilboy, to je že zelo zelo staro. Zdaj je aktualno narediti tiskano vezje, ki je dvostransko in ima metalizirane luknje.

Tole sem ustvarjal danes popoldan.

tiskanina (Large).jpg
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  tiskanina (Large).jpg
 Velikost datoteke:  74.52 KB
 Downloaded:  1640 krat

Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Izdelava tiskanih vezij in ohišij za elektroniko Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu