Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

"Hot air" spajkalna postaja

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Domača delavnica, oprema, orodje in literatura
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Ushay

Pridružen/-a: Pon Dec 2019 21:05

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 25, 2019 23:07:20    Naslov sporočila: "Hot air" spajkalna postaja Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

zadnjih nekaj mesecev razmišljam o nakupu spajkalne postaje, ki deluje na princip izpihovanja vročega zraka. Postajo potrebujem za odspajkanje in spajkanje SMD komponent.

Kljub temu da se z elektroniko ubadam uradno že 6 let, še vedno nimam svojega spajkalnika. Do sedaj sem si ga izposojal od brata (weller-jev spajkalnik).

Zato sem najprej razmišljal o nakupu spajkalne postaje modela "8586D".
Tukaj se je že pojavil problem ker obstaja več proizvodnikov teh modelov. Taka sta naprimer "Eruntop" in "Sumsour" (spodaj priložena linka)
"Eruntop: https://www.aliexpress.com/item/32752788454.html"
"Sumsour: https://www.aliexpress.com/item/32963193097.html?spm=2114.12010608.0.0.6ff1282cdJLsMd"

Ta spajkalna postaja mi omogoča hkrati "hot air" spajkanje in navadno klasično spajkanje. Po osebnih izkušnjah, kar dobiš dva v enem je ponavadi slaba kupčija, ker na koncu nedela nič kot se spodobi. Sem prebral komentarje na drugih forumih, tam sicer pravijo da je "hot air" spajkanje super, navadno spajkanje pa je nevredno. Glede na to da je spajkanik možno odklopiti se da kasneje kupiti boljši spajkalnik in spajkati z drugim vendar je (pomojem) problem že v spajkalni postaji.
Še ene osebne izkušnje mi pa tudi pravijo, da model ki ga proizvaja več "kitajskih" firm, pomeni da je model zelo poceni in ne vreden svojega denarja.
Ko sem opustil idejo sem naprej iskal spajkalne postaje ki mi omogočajo le "hot air" spajkanje, saj to bol potrebujem trenutno. Moje zahteve so bile enostavne: ne kitajca, nekaj kar mi nemore zgoret, ne stane me preveč in (ne popolnoma obvezno) mora imet ploščato zgornjo ploskev, da mi omogoča da nanj postavim klasični spajkalnik. Naletel sem na nov problem, ki je, da vsi ki to ponujajo uporabljajo iste "hot air spajkalnike". Plastična tuba, v njej ventilator, in grelno telo. Če je model tega povsod enak, pomeni da povsod deluje enako, razn v primeru da bi spremenil napajanje. Tej "hot air spajkalniki" imajo noter tudi en magnetni senzor, ki naj bi ob odložitvi sporočil v postajo, da zniža temperaturo oziroma gre v "sleep mode". Glede na to da je okrog plastika je to pametno, seveda če to deluje, kar pa v večini primerov ne, saj je potrebno večkrat prestaviti držalo, ali pa ga obračati okrog da sploh to zazna. Našel sem tudi primer na "YouTub-u" ko se je izklopil le ventilator, ne pa tudi grelec, kar je povzročilo žarenje ter stopitev plastike. Spodaj prilagam link tega video posnetka.
https://www.youtube.com/watch?v=tUFW5teeRBM&t=82s

Seveda sem si ogledal tudi kako zgleda izdelava wellerja, kar pa se definitivno pozna da je drugače in boljše od ostalih, ampak 700€ za to nimam. Spodaj prilagam link
https://si.farnell.com/weller/wtha-1/hot-air-station-wt-900w-230v/dp/2581190?rpsku=rel3%3A1317218&st=1317218

Sepravi, zdaj ko so vsa dejstva, moje ideje o nakupu in razlage napisane, me zanima, če je mogoče kdo od vas naletel na kaj primernega zame, če kdo kaj podobnega uporablja, osebne izkušnje, tudi če se kdo ne strinja z mano z veseljem spremenim mnjenje ob dejstvih.

Lep pozdrav

reber
moderator

Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 27, 2019 08:54:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pred leti sem kupil eno AOYUE postajo, model 968 ali še starejši, hot air in solder gun...

Postaja je imela ročko za vroč zrak in spajkalnik. Vroč zrak je deloval... včasih v redu, včasih nestabilno, za odspajkovanje je bilo uporabno. Spajkanja z vročim zrakom nisem niti preizkusil, sem postajo prej prodal naprej, dokler je bila še nova.

Spajkalnik je bil za en drek po domače povedano. Konice niso bile kaj prida, nastavljena temperatura je morala biti višja, da je delovalo, spajka se je slabo prijemala na konico, ročka spajkalnika se je segrela, da je bilo v prste že rahlo vroče, ... v glavnem, štorasta zadeva.

Odsesavanje dima nad konico spajkalnika je sicer delovalo v redu, ampak kam je šel dim, to je bilo zanimivo... he he, skozi isto zračno črpalko kot je bila uporabljena za hot air Rolling Eyes heh, saj niso resni, sem si mislil in nobenih filtrov ni bilo, je šlo kar direkt v črpalko, na dolgi rok je to recept za uničenje, jasna stvar. Dim in pare fluksa skozi črpalko, ja super ane, nekje se to odlaga in tudi vpihovanje nazaj v prostor ni bilo filtrirano, torej tako odsesavanje ni vredno nič.

SMD ne spajkam na veliko, veliko več delam klasiko. Kar spajkam SMD to delam s spajkalnikom, komponente polagam sproti s pinceto, nobenih težav, delo gre hitro, vročega zraka ne potrebujem.

Sem že razmišljal o nabavi hot air postaje, ampak to bo 1 v 1, nobene multifunkcijske postaje nočem.

Spajkalnik pa ERSA i-CON in to je to, zaenkrat ne iščem nič boljšega, ker to je v glavnem kar ultimativno orodje. V svoji karieri elektronika sem preizkusil mnogo spajkalnikov in zato so moje trditve napisane na podlagi dolgoletnih izkušenj in ja, s spajkanjem se preživljam, no, ne samo s spajkanjem, ampak tudi z razvojem naprav in te potem tudi sam sestavljam.

Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Domača delavnica, oprema, orodje in literatura Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu