Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

 
 Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

vlaĆØenje kabla po cevi

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
boskosi



Pridružen/-a: Pet Jan 2010 11:45
Prispevkov: 3

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 07, 2015 09:33:58    Naslov sporočila: vlaĆØenje kabla po cevi Odgovori s citatom

Se opraviĆØujem ĆØe je že bilo....žal ne najdem

Ima kdo kako izkuÅ”njo kako kabel spraviti ven na drugi strani cevi. VeĆØji del kabla je že v cevi, manjka le Å”e kak 1,5m, a se je na žalost odtrgala žica ki je bila pripravljena ravno za to v cevi. Kaki predlogi?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rajko



Pridružen/-a: Pet Avg 2008 13:04
Prispevkov: 2
Kraj: Trbovlje

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 07, 2015 17:46:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

VzameÅ” nekje 2,5 do 3 metre Fe žice premera 2 do 3mm ali kar paĆØ imaÅ”
in jo na eni strani pravokotno upogneÅ” v dolžini nekaj manj kot je notranji premer cevi. Ta konec potem potisneÅ” v cev tako daleĆØ da ti ostane le kakÅ”ne pol oz meter žice. Iz tega ostanka oblikujeÅ” roĆØico in jo vrtiÅ” dokler ne ƦutiÅ” da se je dovolj navila okrog kabla. Potem pa vleĆØeÅ” in moliÅ” da ti uspe iz prve.
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 08, 2015 12:10:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Verjetno je dolžina kabla v cevi že tako velika, da potiskanje kabla na drugi strani ne pomaga niĆØ.
ƈe ne bo Å”lo po rajkovem predlogu, ti ostane izvlaĆØenje kabla, potem pa vleĆØno sondo (forÅ”pon) in ponovi vajo Wink
Nisi pa niĆØ napisal o skupni dolžini cevi, Å”tevilu ovinkov, premer cevi in debelina in vrsta kabla.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
zokc



Pridružen/-a: Pet Mar 2012 17:49
Prispevkov: 38

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 09, 2016 20:21:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mene pa zanima ali se res lahko same trde žice vleĆØejo po cevi. Neki Å”tromer je to delal in sem mu rekel, zakaj jih pa ne daÅ” z izolacijo? In mi reĆØe, da je tako lažje in Å”e veĆØ kablov dobi noter, pa Å”e cenejÅ”i so kolaĆØi žice in da je vse pod prepisih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz



Pridružen/-a: Ned Jun 2008 10:49
Prispevkov: 48
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 10, 2016 14:44:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Po navadi se daje kar trdo žilo, da ni treba delati Å”e zakljuĆØkov na koncu žice.

Glede kabla ali žice... V vsakem primeru je potrebno preraĆØunat zadeve zaradi segrevanja in ostalih karakteristik. Skratka, lahko se potegne tudi kabel, samo treba je zagotovit ustrezne pogoje.

Poleg tega je toĆØno doloĆØeno, koliko žic sme iti v cev doloĆØenega premera, tako, da o tem, da se da spraviti veĆØ Å¾ic noter, tega ne bi smel poĆØet.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 10, 2016 19:32:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Verjetno sem že malo iz prakse ali pa sem pozabil, zato bom hkrati vpraŔal in dal osebno mnenje o Ŕtevilu žic na premer cevi.

Omejitev Å”tevila žic je verjetno zaradi dovoljene obremenitve, podobno kot velja za kabelske kanale, veĆØje Å”tevilo žic, manjÅ”a dovoljena obremenitev.

ƈe so žice v cevi predvsem za manjÅ”e porabnike, kot je npr razsvetljava v stanovanju, potem je obremenitev žice minimalna, ker ne dosega 20% obremenitve, zelo pogosto ne dosega niti 10% dovoljene obremenitve, minimalni presek pa je 1,5mm2.

Normalno je, da veĆØje Å”tevilo bolj obremenjenih vodnikov v cevi, tudi ĆØe je obremenitev precej pod 100%, lahko povzroĆØi že opazno segrevanje vodnikov. Ali je omejitev Å”tevila zaradi obremenitve ali kaj drugega.

Tudi sam sem v eni cevi moral malo pretiravati, dosegel sem maksimum kar sem uspel stlaĆØit noter in to na razdalji nekaj metrov brez krivin. V tem primeru je veĆØina vodnikov za razsvetljavo z izmeniĆØno vezavo, 2 zvonca in ena vtiĆØnica, ki je le redko v uporabi. Mislim, da v tem primeru ni niĆØ narobe, razsvetljava je za vežo in zunaj pred vhodom s 5W sijalkami, za zvonec je samo 230V signal za proženje, vtiĆØnica je blizu vhodnih vrat in se vĆØasih uporabi za priklop podaljÅ”ka zunaj, ampak bolj redko, ker sta zunaj Å”e 2 vtiĆØnici na razliĆØnih lokacijah. Ko sem delal inÅ”talacijo, sem si rekel, da niĆØ ne Å”kodi, ĆØe je nekaj vtiĆØnic viÅ”ka Smile enako za stikala, v veži je izmeniĆØna vezava dveh stikal na razdalji 2m Smile in ni mi žal.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
qwertz



Pridružen/-a: Ned Jun 2008 10:49
Prispevkov: 48
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 10, 2016 19:58:18    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

V tvojem primeru je to ok, samo Å”e vedno se lahko najde nekdo, ki ne ve, da tista vtiĆØnica pa le ni namenjena veliki obremenitvi in nanj obesi nekaj, kar ni primerno.

Pravila pri el. inÅ”talacijah so namenjena varnosti. Zaradi nekaj privarĆØevanih eurov se ne splaĆØa tvegati. Bolje Å”e kakÅ”no cev dati, pa naj ostane prazna, kot pa imeti prepolne cevi.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zokc



Pridružen/-a: Pet Mar 2012 17:49
Prispevkov: 38

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 10, 2016 20:25:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

on je trde žice vlekel za izmeniĆØna stikala v eno cev, v drugo je pa dal za vtiĆØnice 2.5mm2, potem v drugo cev 4mm2 za peĆØico. prviĆØ sem videl, da samo žice noter vleĆØeÅ”, jaz ponavadi komplet 3 žilni kabel. se mi zdi pol varno.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 10, 2016 21:24:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Cevi so plastiĆØne in ometane z ometom. Omet je negorljiv, zato je inÅ”talacija na varnem in praviloma tudi pri napaki ne more biti kaj posebnega narobe, razen tega, da se stopi izolacija vodnikov in se vse skupaj zlepi na cev, da potem Å”e žice ne moreÅ” zamenjat.

zokc, tvoj primer je s tremi razliĆØnimi cevmi, zadeva je oĆØitno pravilno izvedena. Da bi vlekel kabel v cevi ni potrebno, saj so posamezni vodniki že izolirani, cev je tudi izolator in ker so vodniki v cevi zaÅ”ĆØiteni pred mehanskim vplivom, dodatna izolacija ni potrebna. Kabel vleĆØeÅ”, ĆØe gre za nadometno inÅ”talacijo.

V mojem primeru, kot sem opisal, bi tudi omenjeno vtiĆØnico lahko obremenil na polno in na dolgi rok (ne samo obĆØasno), ker v ostalih vodnikih teĆØe zanemarljivo majhen tok in na morebitno gretje nimajo vpliva. Pri izmeniĆØni vezavi je ena žica vedno neobremenjena, 5W pa tudi ne povzroĆØa nekega omembe vrednega toka, zvonec pa Å”e manj.

Å e enkrat bom vpraÅ”al, ali je Å”tevilo žic omejeno zaradi gretja ali je Å”tevilo žic omejeno kar tako, fiziĆØno, da jih paĆØ ni preveĆØ notri iz meni neznanega vzroka.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
zokc



Pridružen/-a: Pet Mar 2012 17:49
Prispevkov: 38

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 10, 2016 22:57:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

To pa nisem vedel, da lahko samo žice vleĆØeÅ” po cevi pod ometom do naprimer vtiĆØnice.. Jaz sem se pa zmer matral in kompletne kable vlekel po cevi. Dobro, da za drugiĆØ vem.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zokc



Pridružen/-a: Pet Mar 2012 17:49
Prispevkov: 38

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 11, 2016 19:50:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nevem pa ĆØe je fajn po ceveh vleĆØt žice zraven stiropora v estrihu?
V steni je malta tukaj se pa cevi držijo najprej stiropora... potem je Å”ele beton ĆØez.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 11, 2016 20:58:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, to bi pa moral prej pazit, ko ste delali estrih. Seveda bi bilo popolnoma varno, ĆØe bi bile cevi lepo obdane z betonom ali malto, da se cevi ne tiÅ”ĆØijo stiropora. Po drugi strani pa, ĆØe je vse skupaj dobro pokrito z betonom... kaj bi lahko bilo narobe, praviloma se žicam nima kaj zgoditi, saj so zato varovalke oziroma inÅ”talacijski odklopniki.
_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
zokc



Pridružen/-a: Pet Mar 2012 17:49
Prispevkov: 38

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 12, 2016 13:23:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Cevi so lepo zalite... me pa sedaj Å”e zanima ker so paĆØ v ceveh žice in ne kabli, ali je kaj narobe ĆØe bo navrh Å”e talno gretje? Žice so trdožilne.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 12, 2016 17:11:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Izolacija drži najmanj 90Ā°C, talno gretje je s temperaturo precej nižje Wink
Ker bodo vodniki na toplem, jih boÅ” paĆØ obremenil nekoliko manj kot na polno, po potrebi namesto 1,5mm2 daÅ” 2,5mm2

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
zokc



Pridružen/-a: Pet Mar 2012 17:49
Prispevkov: 38

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 12, 2016 20:38:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ok... hvala ti za nasvet Smile
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zokc



Pridružen/-a: Pet Mar 2012 17:49
Prispevkov: 38

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 16, 2016 23:59:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Å e nekaj me zanima... Ali se lahko naprimer, v eni sobi vtiĆØnice Å”trikajo med seboj v globokih dozah? Vsaka soba bo imela svojo varovalko za vtiĆØnice. Ne bi rad imel polno doz po steni..
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
var



Pridružen/-a: Ned Jan 2015 9:23
Prispevkov: 65
Kraj: Trbovlje

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 17, 2016 15:23:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ni problema.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 17, 2016 22:03:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mislim, da so globoke doze fi 60mm zaĆØeli delat prav z namenom, da doza delno opravlja nalogo razvodnice, vanjo pa je montirana vtiĆØnica ali stikalo.
Jaz sem tako reÅ”il na veĆØ mestih, tako da je razvodnic precej manj kot je bil standard ko sem hodil v srednjo Å”olo. Standard menda Å”e drži, vendar se inÅ”talacije pogosto napeljuje precej "po svojih metodah", cevi so po zidu na raznih viÅ”inah, v stropu, v tleh, v AB ploÅ”ĆØah, estrihih, ...

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Energetika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group