Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Koliko kw asinhronski motor za direkten priklop na omrežje ?

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
binemm

Pridružen/-a: Pet Dec 2012 8:17
Kraj: cerkno

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 05, 2014 08:41:02    Naslov sporočila: Koliko kw asinhronski motor za direkten priklop na omrežje ? Odgovori s citatom

Zdravo
Imam manjši problem. In sicer imam asinhronca 75kw (ventilator), ki je pripravljen za direkten priklop na omrežje. Zadeva je prišla iz Amerike. Nekje sem zasledil da je za neposreden vklop na omrežje dovoljeno za 3 fazne motorje kjer je navidezna moč <5,2 kVA oziroma zagonski tok < 60A. Pri večjih pa naj bi se uporabil postopek zagona. (zvezda/trikot, mehki zagon) Zanima pa me, kje bi se dalo dobiti kakšen standard, oziorma normativo, kjer je to predpisano?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mirator

Pridružen/-a: Tor Mar 2014 14:49
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 05, 2014 13:32:55    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ni predpisa. To kar navajaš je še nekje dopustno za NN omrežje. Za tvoj primer pa moraš ugotoviti, če imaš na razpolago dovolj energije, ki bo dopuščala zagonske tokove do ca 950 A. Imaš pa verjetno še en problem, če je AS motor ameriške izvedbe. Potem je verjetno grajen za frekvenco 60 Hz.
V vsakem primeru ti priporočam ne mehki temveč frekvenčni zagon.

binemm

Pridružen/-a: Pet Dec 2012 8:17
Kraj: cerkno

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 05, 2014 14:12:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Motor je narejen za evropo in je 50Hz. Frekvenčnik je sigurno boljša rešitev vendar tudi 5X dražja. (mehki zagon 1000€) Je pa res da mehki zagon reže samo napetost. Skratka če prav razumem, sploh ni neke direktive ki omejuje moč za direkten priklop, ampak je vse odvisno od projektanta. Question
Čeprav kot sem že napisal zgoraj, sem omejitve ki sem jih podal, dobil v elektrotehniškem pripročniku.
Nazaj na vrh
mirator

Pridružen/-a: Tor Mar 2014 14:49
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 05, 2014 17:45:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kakšen zagon bo, je odvisno od potreb, ki jih poda uporabnik. Naloga projektanta pa je, da napajalni kabel in zaščito, za takšne zahteve pravilno dimenzionira. Vsekakor pa priporočam projektanta, ker je takšna moč elektromotorja za navadno NN omrežje že kar zahtevna. Ob vklopih lahko povzroča hude motnje pri ostalih odjemalcih, ki so priključeni na isti kabel. Ne poznam razmer, verjetno pa bo potrebno novo soglasje za priključitev za povečanje moči, kar pa pomeni bistveno večje stroške.
u2

Pridružen/-a: Čet Jan 2008 7:03
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 09, 2014 13:14:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kot prvo, ali je govora o 7,5 kW ali 75 kW. Po mojem 7,5 in si pozabil na decimalko, ali pa se jo slabo vidi.

Če je 75 kW, potem sploh ni kaj debatirat o direktnem zagonu.

Če pa gre za 7,5 kW, in je motor namenjen ventilatorju, pomeni da gre za relativno velik ventilator, ki predstavlja precejšnjo težo pri zagonu. (masa turbine ali vetrnice) Zaradi tega ne boš nič falil, če daš Y-D vezavo. Seveda če ti navitje to dopušča. Mora biti Y/D 230/400V.
V nasprotnem primeru se ti lahko zgodi, da ti bo kurilo varovalke ob zagonu. Odvisno od priključka.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Energetika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu