Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

 
 Pomoè pogostih vprašanjPomoè pogostih vprašanj   IšèiIšèi   Seznam èlanovSeznam èlanov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporoèilPrijava za pregled zasebnih sporoèil   PrijavaPrijava 

Popravilo svinèevega akumulatorja - spoj med celicama

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Napajalna tehnika, usmerniki, pretvorniki, UPS, baterije, akumulatorji, solarni sistemi
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporoèilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 25, 2014 20:13:29    Naslov sporoèila: Popravilo svinèevega akumulatorja - spoj med celicama Odgovori s citatom

Imam akumulator vesna 12V 150Ah, kateremu se je zgodila neljuba nesreèa. Na prikljuènih sponkah akumulatorja so montirane objemke z M6 vijaki, za pritrditev v solarni sistem. Vèeraj mi je po nesreèi na objemke padel 10cm dolg železni kos in naredil kratek stik. Akumulator je stal na tleh pod delovnim pultom, prikljuèki pa niso bili pokriti. Ker je akumulator še v polni kondiciji (ima le nekaj ciklov) in je bil pred nekaj dnevi napolnjen na polno, bi po prièakovanju moral biti to zelo hud kratek stik in bi tiste slabotne objemke moralo kar odžgati. Objemk ni odžgalo, na vijakih in nesreènem železnem kosu se poznajo le manjše sledi zaradi kratkega stika, torej tok le ni bil tako zelo velik.

Akumulatorju se je v bistvu zgodila dokaj huda poškodba, niso se pokrivile plošèe in ni ga razneslo, paè pa je prekinilo povezavo med dvema sosednjima celicama. Prekinitev med celicama je oèitno prepreèila ogromen kratkostièni tok, ki bi se moral zgoditi. Ker je povezava prekinjena, je akumulator v takem stanju neuporaben. Prekinjeno povezavo sem našel delno po nakluèju in delno z natanènim pregledom in meritvami.

Ker je akumulator zaprt in so povezave med celicami pod pokrovom, mi ni preostalo niè drugega, kot da na mestu prevezave odrežem pokrov, kako sem to storil, je vidno na priloženih fotografijah. Z nožem sem preprosto izrezal luknje da lahko dostopam do prikljuèkov posameznih celic. Kako toèno so povezave narejene še ne vem, verjetno so nekako zakovièene, mogoèe zalite s svincem, toèkovno zvarjene, ... to bo še treba ugotoviti.

Ali bom obstojeè spoj lahko popravil, sem precej v dvomih, lahko pa ga naredim na novo. Definitivno je veè kot oèitno, da je bil spoj slab in bi verjetno pri veèjih tokovih odpovedal prej ali slej, pri manjših tokovih pa mogoèe ne tako hitro. Akumulator je bil kupljen za en solarni sistem in zato mišljen za porabo manjšo od 50A, verjetno nekje do 20A, zato bi popravilo spoja lahko prilagodil za tako majhen tok, saj potreb za 200A in veè ne bo.

Na fotografiji se vidi masiven svinèen prikljuèek v celici. Ker je v celici kislina, verjetno pod nobenim pogojem ni dopustno uporabiti druge kovine kot svinec. Spajkanje verjetno tudi ne pride v poštev, ker spajka ni iz 100% svinca, razen èe bi spajkal s svincem Rolling Eyes

Ostane še toèkasto varjenje in kovièenje. Za toèkasto varjenje bi rabil svinèen trak, ki bi ga toèkasto privaril na svinèene prikljuèke. Povezava bi lahko iz ene celice v drugo šla skozi luknje, saj pregrade med celicami ne smem prevrtati ali kako drugaèe prekiniti. Namesto toèkastega varjenja svinca bi lahko poskusil nekakšno kovièenje, zvrtal bi luknjo v svinèen prikljuèek in vanjo zabil svinèeno kovico.

Kakšna ideja mogoèe?
Ali je dopustno uporabiti še kakšno drugo kovino? mogoèe aluminij?
Èe bo uporabljena druga kovina bo prej ali slej prišlo do galvanske korozije, èe ne na mestu spoja, pa poleg njega.



IMG_6331_resize-25.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  139.34 KB
 Pogledana:  1077 krat

IMG_6331_resize-25.jpg



IMG_6329_resize-50_crop.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  108.49 KB
 Pogledana:  1029 krat

IMG_6329_resize-50_crop.jpg



_________________
Zasebna sporoèila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo Pošlji E-sporoèilo Obišèi avtorjevo spletno stran
Spajky
moderator


Pridružen/-a: Tor Okt 2008 8:20
Prispevkov: 239
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 26, 2014 10:18:30    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Exclamation Èe boš kakorkoli skušal popraviti, si boš IMHO nakopal brdo problemov! Ja, vem da ni bil Aku poceni, da bi ga kar novega šel nabavit, ma se bojim, da bo slej ko prej treba, ker popravilo ne more biti trajno

Imam pa eno Idea provizorièno idejo: med te dve celici (ker si že izrezal luknji!) bi dal mali tanki plastièni distanènik, da se celici ne dotikata/zvijata tam, kjer boš napravil mostiè in ga nekako fixiraš.

Potem pa iz svinca napraviš U mostièek in ga na glavo povezneš èez obe celici, kjer bi se morali stikati. Ker paè svinec ni jeklo in ne drži niè, bo treba èez nabit plastièni malo veèji U profil, da bi držal svinè.mostièku kontakt na celicama v stilu šèipalke Wink . Mogoèe bo treba luknji spojiti (izrezati plastiko med njima) za ta experiment in uporabit plastiko, ki je ne bo kislina pojedla ... ker utegne plast.šèipalka (Ali pastificirani jekleni mostièek!) lesti navzgor in izgubljati oprijem, jo nekako fixirat, da se ne premika ...

Pol pa luknjo nekako zapret (da elektrolit ne izhlapeva) in namestit nekam varno aku nazaj in zašèiti in ga ne veè tikat, èe dela Exclamation ...

Ker bo slej ali prej na žalost kaj narobe zaradi provizoriènega popravila, zaèeti zbirati denar za novega (pa pol ga zašèiti, da ga ne doleti še kakšna "nesreèa" Rolling Eyes ... mislim, da drugaèe ne bo šlo ...

IMHO, èe boš kakorkoli drugaèe inoviral popravilo, boš imel "a mess" in razsut Aku ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo Obišèi avtorjevo spletno stran
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 26, 2014 13:19:53    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Ja, provizorièno popravilo ne bo za dolgo, zato bi pa rad spojil tako, da se ne bo samo dotikalo, ampak da bo to zavarjeno ali zaspajkano, oziroma zalotano. Lotati bo treba z istim materialom, torej s svincem. Nekdo mi je že dal idejo, naj naredim en mali kalup èez tiste kontakte in zalijem s svincem, ta naj bi se potem spojil s tem kontaktom. Zalivanje s svincem bi bilo podobno kot popravilo zunanjih svinèenih terminalov na akumulatorju, obstajajo namreè kalupi, da oglodane in zdelane terminale naredimo na novo.

Pri iskanju informacij in skic notranje zgradbe akumulatorja sem našel nekaj uporabnih skic, tokrat prilagam prvo, na kateri se kar lepo vidi, kako so celice spojene ena z drugo. V bistvu gre za svinèen kontakt, ki povezuje vsako drugo plošèo v celici, torej plošèe istega pola. Ta svinèen kontakt se naslanja na steno celice, skozenj in skozi steno je luknja, vmes še tesnilo, v sosednji celici pa enako. Skozi oba kontakta je vstavljen svinèen èep ali zakovica. Ali je spoj narejen s stiskanjem ali kovièenjem ali je mogoèe na nek naèin zvarjeno ne vem. Ker je spoj popustil, sumim, da to ni varjeno ali vroèe sestavljeno, paè pa samo zakovièeno. Èe je bil spoj malce slab, je vmes prišla kislina in spoj je popustil, ker se svinec po površini veže z žveplom... kako toèno pa še nisem raziskal, nisem kemik, mogoèe bo piroman kaj o tem Rolling Eyes

Trenutno sem v fazi iskanja kakšne stare svinèene cevi, da bom iz nje naredil svinèen trak s katerim bom naredil prevezavo. Mogoèe bi naredil svinèene vijake... to bi šlo, za enkratno privijaèenje bi mogoèe šlo.

Razmišljal sem tudi, da bi naredil eno pripravo, klešèam podobno, da bi skozi luknjo poskusil na novo zakovièiti prevezavo. Z gnetenjem svinca na mestu spoja bi verjetno spoj popravil, ker je svinec dovolj mehak, bi mogoèe šlo.

Pri popravilu moram paziti, da v celice ne vnesem drugih kovin, da ne kontaminiram elektrolita.



default_ehow_images_a05_0k_4l_fix-lead-acid-battery-800x800.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  69.57 KB
 Pogledana:  999 krat

default_ehow_images_a05_0k_4l_fix-lead-acid-battery-800x800.jpg



_________________
Zasebna sporoèila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo Pošlji E-sporoèilo Obišèi avtorjevo spletno stran
Spajky
moderator


Pridružen/-a: Tor Okt 2008 8:20
Prispevkov: 239
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 26, 2014 18:22:19    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Èe sta celici èisto na zaèetku ali koncu, bi šlo tudi z razstavljanjem celotnega AKU sodeè po zgornji skici, pa previdno vzameš ven vse celice hkrati. Seveda elektrolit zliješ zaèasno ven v eno flašo. Lahko, da so spoji bili "uliti" v fabriki ali vtisnjeni s kakšno napravo. Ko popraviš pa daš nazaj in konèaš, brez da bi razdrmal ostale povezave in spet zatesniš kontejner ...

Pred èasom sem na Discovery gledal (How do they do it), kako fabricirajo aku-je, ma sem že pozabil kako ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo Obišèi avtorjevo spletno stran
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 30, 2014 22:50:17    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Po dolgem èasu sem konèno opravil "operacijo na odprtem srcu" Very Happy in z nekaj dodatnega rezanja uspel spoj v akumulatorju popraviti. Prvi testi z obremenitvijo 15A so pokazali padec napetosti 3mV na popravljenem spoju med sosednjima celicama.

Za popravilo spoja sem izdelal posebne klešèe za stiskanje, s katerimi sem poskusil pregnesti spoj, vendar to ni uspelo kar tako preprosto, ker se je oèitno prekinil skoznik. Potrebno je bilo vrtanje in vstavitev novega skoznika. Da ne bi naredil prevelikega masakra, sem zvrtal 4mm luknjo in naredil svinèeno palièico s premerom 4mm in jo vstavil v luknjo. Pred vrtanjem sem moral narediti še eno veèjo luknjo v plastiènem pokrovu akumulatorja, da sem lahko dostopal z namensko podaljšanim svedrom. Z namenskimi klešèami sem palièico stisnil, da se je zakovièila v svinec in ustvarila spoj med celicama. Premer 4mm zagotavlja presek 12,5mm2, kar je premalo za zagonske tokove, vprašljiv pa je tudi spoj novega skoznika s svincem, ki povezuje plošèe akumulatorja. Akumulator bo torej primeren za manjše tokove. Prièakujem da bo spoj zdržal, saj je luknja na novo zvrtana, skoznik pa postružen na dimenzijo, kar pomeni, da je bil spoj narejen z oèišèenim svincem, upam, da je spoj dobro uspel, da ne bo s èasom oksidiral in popustil.

Za solarni sistem z manjšimi obremenitvami bo akumulator verjetno ustrezal, nekje do 10A verjetno brez posebnosti, verjetno tudi veè. Danes preizkušeno za 30 minut s tokom 15A. V prihodnjih dneh bom opravil vsaj 1 ali 2 cikla, s tokovi okoli 10A. Priložil bom še nekaj fotografij odprtega akumulatorja in še na koncu z zavarjeno plastiko, ko bom odrezane dele namestil nazaj na svoje mesto.

_________________
Zasebna sporoèila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo Pošlji E-sporoèilo Obišèi avtorjevo spletno stran
Spajky
moderator


Pridružen/-a: Tor Okt 2008 8:20
Prispevkov: 239
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 31, 2014 09:31:26    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Vèasih smo malo "nori" in gremo popravljat praktièno nepopravljive stvari (izzivi) ... in nam kdaj celo rata Laughing ... good work Wink ... upam, da te bo služil še naprej ta Aku Embarassed
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo Obišèi avtorjevo spletno stran
Pokaži sporoèila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Napajalna tehnika, usmerniki, pretvorniki, UPS, baterije, akumulatorji, solarni sistemi Èasovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski èas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povleèeš datoteke v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group