Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

 
 Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Å tudij mehatronike na FS in FE LJ

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Mehatronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mcluka



Pridružen/-a: Čet Feb 2014 19:06
Prispevkov: 47

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 16, 2014 16:26:48    Naslov sporočila: Å tudij mehatronike na FS in FE LJ Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

MogoĆØe tole ni pravi odsek na forumu vendar je najbolj bran, zato sem post objavil tukaj.

Zanima me sledeĆØe: Sem Å”tudent strojniÅ”tva na FS LJ (3. letnik) in se bom na +2 moral usmeriti, zelo me zanima mehatronika, ki je tudi ena iz med smeri. Zanima me, ĆØe ima kdo od vas kaj izkuÅ”enj oziroma pozna kaj kakÅ”ne so bolonjske razmere na tej smeri na fakulteti za strojniÅ”tvo v Ljubljani na RRP (UNI) smeri. Vem da obstaja smer mehatronike tudi na FE LJ samo da je tam to usmerjeno, logiĆØno, bolj v elektrotehniko in ne v konstrukcijo in ker nimam posebnega predznanja elektrotehnike iz naÅ”ega faxa si tja na +2 tudi nekako ne bi upal iti.

Hvala za odgovore, nasvete, namige, karkoli...

Lep pozdrav,
Luka
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 16, 2014 20:56:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

KakÅ”ne so trenutne situacije na fakultetah ne vem, zato bo to najbolje odgovoril nekdo, ki tam Å”tudira. MogoĆØe vpraÅ”aÅ” Å”e na forumu strojnistvo.com kjer je veĆØ strojnikov, mogoĆØe tudi kakÅ”en Å”tudent mehatronike.

Katero smer izbrati, je seveda tudi stvar, kaj te najbolj veseli in kaj bi rad delal, danes tudi, v kateri smeri bi lažje dobil službo.

Sama elektrotehnika ni tako hudo zapletena, ĆØe si dober strojnik in si veÅ”ĆØ uĆØenja, ti ne bo delalo problemov, ne se ustraÅ”it. Imam dva kolega, ki sta strojnika inženirja in se uspeÅ”no spopadata tudi z elektrotehniko elektroniko. Sicer se ne moreta ravno primerjati z bolj izkuÅ”enimi elektrotehniki, ampak se nista ustraÅ”ila in veĆØ ali manj vse znata logiĆØno razumeti in se tudi nauĆØiti. Za kaj takega je potrebno biti nadpovpreĆØno inteligenten, da nimaÅ” posebnih težav pri spoznavanju in uĆØenju v teh smereh. ƈe ti Å”tudij strojniÅ”tva ne predstavlja kakÅ”nih posebnih težav, potem tudi pri osnovah elektrotehnike ne bi smel imeti problemov, sploh ĆØe te elektrotehnika zanima. Ja, zanimiva smer, ne bo ti žal, ĆØe se uĆØiÅ” Å”e elektrotehnike, kot nam mnogim elektrotehnikom ni žal, ĆØe se zraven uĆØimo Å”e nekaj strojniÅ”tva, meni osebno je to za dodatek kar koristno.

Lahko pa iz prve roke izveÅ”, ĆØe se pozanimaÅ” direktno na faksu, katere module imajo na Å”tudiju mehatronike, mogoĆØe izveÅ” tudi precej natanĆØno, Å”e posebej ĆØe bi prosil za informacijo o literaturi (skripte, knjige, ...) in mogoĆØe kakÅ”na izpitna vpraÅ”anja, vaje, primeri, ... potem pa vidiÅ” ali bo zahtevno ali ne, o tem bi lahko tudi na forumu Wink

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Krampus



Pridružen/-a: Čet Okt 2008 11:46
Prispevkov: 4
Kraj: SrediÅ”ĆØe ob Dravi

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 17, 2014 11:45:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Malo za Ŕalo, veliko za res

Strojnik je lahko karkoli, kdor koli ne more biti strojnik.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
u2



Pridružen/-a: Čet Jan 2008 7:03
Prispevkov: 345
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 17, 2014 18:21:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Torej,

razmer na fakultetah ne poznam, kar se tiĆØe mehatronike, je pa moje osebno mnenje tako.

Tako strojniÅ”tvo kot elektronika sta zelo obsežni bazi znanja in že znotraj ene same stroke se ponavadi izbere ožjo smer oziroma specializacijo. Pri elektroniki oziroma elektrotehniki so to recimo smeri telekomunikacije, industrijska elektronika, energetika, inÅ”talacije, VF tehnologija, robotika itd, da ne naÅ”tevam naprej. Menim, da je podobno pri strojniÅ”tvu, a tega ne bom naÅ”teval, ker nisem iz tega podroĆØja. Da bi pa dve tako obsežni veji Å”e združeval, pa mislim, da nima pravega uĆØinka, saj si s Å”iritvijo asortimana znanja na raĆØun kvantitete nižamo kvaliteto.

Trenutno imamo na firmi Å”tudenta, ki piÅ”e diplomo. Ne vem, kaj toĆØno, ker nisem njegov mentor. Vem pa sledeĆØe. ƈe ga kaj upraÅ”ajo o strojniÅ”tvu se izgovori, da v njegovi smeri niso imeli kaj dosti strojniÅ”tva, ampak veĆØ elektronike. Tako pravijo strojniki. ƈe pa ga kaj vpraÅ”amo o elektroniki, (to vem iz prve roke) pa se izmotava, da so sicer imeli nekaj elektronike, a povdarek je bil na strojniÅ”tvu..., tako da. Kaj ga hoĆØemo uporabit?

To je samo moje mnenje in izkuÅ”nja, morda bo kdo drug opisal popolnoma drugaĆØen primer.

Skratka, smeri, ki se ponavadi delijo, združevati v Ŕe bolj obŔirno stroko se mi ne zdi pametno.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 17, 2014 23:08:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pri mehatroniki gre res za spoznavanje zelo Å”irokega spektra znanja, zato pogosto trpi kvaliteta in je marsikaj bolj povrÅ”no obdelano. Pri Å”tudiju mehatronike je na podroĆØju elektrotehnike verjetno bolj poudarek na industrijsko elektroniko, senzoriko, krmilno tehniko, programiranje PLC-jev in podobno.
_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mcluka



Pridružen/-a: Čet Feb 2014 19:06
Prispevkov: 47

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 18, 2014 13:52:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

RazmiÅ”ljam da bi Å”el ali na mehatronsko smer ali pa na konstruiranje (klasiĆØna strojniÅ”ka smer) in potem naknadno Å”e Å”tudiral mehatroniko ali pa hodil na predavanja na FS in FE za mehatroniko, vem da smer sigurno ni tako dobro razvita kto klasiĆØne strojniÅ”ke smeri, vendar se mi zdi da je glavni problem v tem, da je v SLO zelo malo podjetji, ki potrebujejo zares konstruktersko znanje, ki je zelo specializirano in izjemno razvojno usmerjeno, problem pa je, ker v SLO ni kaj prida razvoja.

Po drugi strani pa je prihodnost sigurno v mehatroniki in robotiki, kjer pa moraÅ” nekako znati oboje in kar se tiĆØe same uporabnosti je mehatronika sigurno za SLO razmere bolj uporabna kot konstruiranje ali pa mehanika...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Mehatronika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group