Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Doma narejeni CNC
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Domača delavnica, oprema, orodje in literatura
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mcluka

Pridružen/-a: Čet Feb 2014 19:06

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 16, 2014 16:36:35    Naslov sporočila: Doma narejeni CNC Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

Že nekaj časa imam v mislih, da bi naredil svoj CNC. Naredil bi neko res miniaturno verzijo, z delovno površino npr. 100x100, pri tem pa bi uporabil koračne motorčke kar iz starih printerjev.

Kot študent strojništva mislim da ne bi imel problemov z zasnovo same konstrukcije, problem pa bi se sigurno pojavil pri elektrotehničnem in programerskem delu. Zanima me torej kako bi med seboj povezal 3 motorčke, ki bi se gibali glede na programska navodila obdelave. Torej klasični CNC stroji imajo nek postprocesor (vsaka firma ima svojega) na podlagi katerega se generira G-koda, tukaj se seveda pojavi problem kako dobiti nek splošni programski vmesnik (ali kako točno vi temu rečete) preko katerega bi lahko kontroliral motorčke, torej gibanje delovne mize in hkrati vnašal programčke za obdelavo.

Ravno tako bi bil vesel če mi lahko kdo priporoča kakšno literaturo o sami vezavi komponent med sabo, glede na to da potrebuje vsak motorček neko določeno napetost in tok bi bilo dobro če bi imel kakšno literaturo za elektotehniko, na podlagi katere bi znal vse skupaj zvezati v neko delujočo celoto.

Zanima me tudi, če se da v take projekte vplesti zadeve kot so npr Arduino UNO (s kateri sem se že malo poigral) ali pa raspberry pie.

Hvala za vsakršno pomoč.

Lp

mcluka
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator

Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 16, 2014 21:12:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kot študent strojništva verjetno res ne bi smel imeti težav pri zasnovi, kaj pa pri izdelavi? Bi stroj izdeloval sam ali bi dele dal nekomu v izdelavo, potem pa narejene dele sestavil? Kakšne so tvoje možnosti glede orodja in obdelovalnih strojev? No, nekaj vprašanj sem ti postavil, lahko bi jih še nekaj, vsa pa bi se nanašala na okoliščine izdelave in podobno.

Sam sem že dalj časa na podobnem kot ti, muči me krmiljenje stroja in programska oprema, ampak to naj bi bil še najmanjši problem, mnogim je uspelo brez posebnih težav. Konstrukcijo stroja sem kupil kot KIT komplet v Italiji, ampak jo še nisem začel sestavljati Embarassed

Imam kolega, ki je mizar po izobrazbi, CNC stroj je sestavil sam, vključno s krmilnikom in vsemi električnimi povezavami, tudi za software je poskrbel. Pred nekaj meseci je zamenjal koračne motorje s hitrejšimi enosmernimi motorji z natančnim inkrementalnim encoderjem, kar pomeni, da je po novem to servo pogon, bistveno hitrejši pomiki kot pri koračnih motorjih.

Za majhne površine so koračni dovolj dobri, ker ne rabiš hitrih pomikov, če je pa stroj velik skoraj 3m, je pa za pomike zelo uporabno imeti servo, ker se motorji zavrtijo bistveno hitreje, če je to potrebno, seveda to večinoma velja za pomike v prazno, kjer lahko prihraniš veliko časa.

Če se boš lotil obdelovalne površine 100x100mm boš verjetno kmalu obžaloval, res pa je, da bo konstrukcija nekoliko cenejša, kot če bi že v štartu vzel velikost vsaj 200x300mm ali kaj podobnega, mogoče 300x500mm. Za mini izvedbo bi bila konstrukcija lahko precej enostavna, kot strojnik verjetno dobro veš, da je vse skupaj lahko bolj šibko, tudi vodila, saj ni večjih razponov. Če uporabiš koračne motorčke iz printerjev, bodo pomiki verjetno temu primerno počasni, zato tudi ne bo večjih sil pri pospeševanju ali ustavljanju pomika in ker bo obdelovalna površina majhna, hitrih pomikov sploh ne rabiš. Če je vse skupaj za hobi, je lahko strojček počasen in se ne sekiraš za počasne prazne hode, ker jih prav veliko ne bo. Kasneje, ko ugotoviš, da je vse skupaj premajhno in prepočasno, narediš novo konstrukcijo, krmiljenje obdržiš ali nadgradiš.

Če se boš odločil za gradnjo, bi mogoče delala vzporedno, ker zame je že zadnji čas, da končno sestavim ta strojček. Krmilne module bom verjetno kar kupil, ker se jih da dobiti precej ugodno.

piroman

Pridružen/-a: Sre Jan 2014 13:32

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 17, 2014 13:28:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ko si že omenil Arduino za kontroler, si poglej grbl: https://github.com/grbl/grbl
Z universal G code senderjem potem futraš grbl z g kodo: https://github.com/winder/Universal-G-Code-Sender

Se pa strinjam z Reber-jem glede velikosti mize. Sam sem naredil že dva manjša CNC strojčka in glej ga zlomka, miza je vsakič večja in še vedno premajhna Wink
Nazaj na vrh
mcluka

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 17, 2014 19:53:09    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kar se tiče samih komponent mislm da ne bi smel biti problem, ker ima moj prijatelj doma 3 osni CNC, ki ga tudi znamo upravljati, znam tudi uporabljati SolidCAM, kar mi omogoča direktno izvedbo simulacije obdelave iz 3D modela v SolidWorksu in posledično generacija g-kode. Tako da kar bi bilo kompleksnejših komponent bi jih izdelal iz aluminija in na tem stroju Smile

Je oa res da ne nameravam uporabljati stroj za kakšne trde materiale ampak samo za les in plastiko, mogoče kak aluminij ampak tudi to dvomim, tako da samih obremenitev naj ne bi bilo veliko.

@Reber ko si ravno omenil inkrementalni enkoder mislm da se tukaj lahko stroški hitr dvignejo po mojem mnenju, jest probam res en low budget zadevščno narest, torej čim večja uporaba odpadnih delov, edino kar se pač mora vložiti je mikroprocesor npr. arduino in pač tiste električne komponente, ki so nujne. malo sem si pogledal tale video http://www.youtube.com/watch?v=mHmDhi2u2BE in zgleda res zanimivo, gre točno za to kar je piroman objavu, kar je pa še bolš je pa to, da lahko uporabiš kar arduino UNO ki je eden cenejših arduinov na trgu in ti zgleda res omogoča vse kar rabiš za en preprost cnc Smile

Glede krmilnih modulov, imaš mogoče kakšne link, reber, da si malo pogledam Smile

Sem definitivno za, da bi se kaj takega delalo vzporedno, ker na žalost mi ne uspe dobiti nobenega kolega ali pa prijatelja ki bi z mano preživljal večere na takšnem projektu, tako da bom zgleda kar sam zadevo spelov Smile Je pa res da moram najprej v celoti definirati idejo, narediti spisek komponent, malo poračunati da se vse izide in konstrukcijo zrisati. To verjetno ne bo tako hitro ker imam fax ampak bom pa sigurno stalno malo črvičil Smile

lp
Nazaj na vrh
reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 17, 2014 23:15:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pri koračnih motorjih ali motorčkih inkrementalnih enkoderjev običajno ni, ker se smatra, da motorji ne izpuščajo korakov. Pri servo pogonih so motorji enosmerni, lahko tudi 3F asinhronci, je za kontrolo nujno potrebna povratna informacija, zato enkoderji.

Bom vprašal kolega, če bo želel toliko sodelovati, da to nekako zaženemo, ga povabim na forum, če bo tukaj kaj napisal.

Glede vaše CNC mašine me pa zanima, če bi lahko obdelal kakšno večjo ploščo aluminija, imam nekaj za naredit, velikost 300x500mm, bi se zmenila na ZS ali maila.

mcluka

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 17, 2014 23:47:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mislim da je delovna površina tistega FANUC-a ravno okoli 300-500, vsekakor mi na zs pošlji za kaj gre, mogoče skico in bom posredoval naprej Smile

še en zelo uporaben link za en bolj preprost cnc model ki sem ga zasledil, en tak primer low budget cnc-ja Smile

http://clay14813.wikispaces.com/file/view/Easy-to-Build-Desk-Top-3-Axis-CNC-Milling-Machine.pdf
Nazaj na vrh
reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 18, 2014 10:01:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za vodila lahko uporabiš okrogla vodila kakšnih starejših tiskalnikov, nekateri imajo tudi 11mm debele, drugače pa 9,5mm, 8mm, 7mm in še kakšna dimenzija se najde. Dolžine so tja do 400mm, kar bi moralo ustrezati za tiste majhne obdelovalne površine, ki jih omenjaš. Treba je samo na odpad in nabrati nekaj tiskalnikov, starejši so celo bolj uporabni, seveda so mišljeni predvsem ink-jet in matrični tiskalniki, v laserskih tiskalnikih vodil ni več. Mimogrede, ko razdiraš tiskalnik, dobiš še kakšen motorček in zobnike, ki lahko kdaj prav pridejo, moduli so večinoma standardni. Puše za vodila uporabiš originalne ali jih narediš sam. Za pomik bo za začetek klasična navojna palica čisto v redu, treba je le odpraviti zračnost v motorčku, če je navojna palica pritrjena direktno in ležaji motorčka skrbijo še za aksialne sile.
mcluka

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 18, 2014 12:16:07    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja nekaj vodil in motorčkov sem že nabral, me pa zanima kakšen prenos bi naredil iz motorčka na navojno palico, zobniški, jermenski, verižni?
Nazaj na vrh
piroman

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 18, 2014 12:49:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz bi direktno ali pa zobat jermen. Če delaš direktno, lahko za silo kot elastično sklopko uporabiš kos gumijaste cevi. Jaz sem pri prvem, študentskem CNC uporabil kar cev za plin ker je precej trda in se lepo natakne na M8 navojne palice.
Drugače se dobi na ebayu poceni elastične sklopke, nekaj v tem smislu: http://www.ebay.co.uk/itm/New-3pcs-Flexible-Coupler-Coupling-5mm-8mm-CNC-/160577605660?pt=UK_BOI_Metalworking_Milling_Welding_Metalworking_Supplies_ET&hash=item25632bd01c
Nazaj na vrh
mcluka

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 18, 2014 13:26:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala, bom še razmislil o konstrukciji in malo pogledov kakšne so kaj standardne izvedbe, pa na faxu tud mal povprašov, verjetno bi bilo res najbolje kar direktno da imaš čim manj prenosov...

Kar se tiče elektronike pa mislim da je najbolje in najcenejše takole:

najbolje bi bilo, da bi kupil 3 enake koračne motorčke (za x,y in z os) in 3 easydriver stepper motor driverje: http://www.schmalzhaus.com/EasyDriver/Examples/EasyDriverExamples.html

http://www.hobbytronics.co.uk/easydriver-stepper-motor

vse to bi vezal direktno na arduino UNO, ki ga imam doma, za programski del pa bi si, kot sem že prej omenil, uporabil grbl:
https://github.com/grbl/grbl/wiki/Connecting-Grbl
(prva metoda na tej strani)

Programski vmesnik: https://github.com/grbl/grbl/wiki/Using-Grbl

Mogoče kak komentar o izvedbi? Mislim da je to vsekakor ena iz med najcenejših načinov Smile

lp
Nazaj na vrh
piroman

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 18, 2014 15:01:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Meni se zdi direktno lažje za izvedbo, pri zobatem jermenu imaš možnost premaknit motor na bolj prikladno mesto. Je pa dražje, ker moraš kupiti jermenice in jermen.

EasyDriver dela super. Jih imam kar precej v uporabi.

Svoj prvi strojček sem naredil večinoma iz 50x10 in 100x10 ploščatega aluminija, ker se ga je dobilo v lokalnem Merkurju. Podnožje sem zvaril iz 20x30 profilčkov.
Vse skupaj je imelo kakih 10-15 kil in 200x150 mizo.
Eden izmed večjih problemov pri budget cncju je vležajenje vretena. Če delaš zares, se en konec fiksno vpne in vležaji s parom "angular contact bearing" (ne poznam slovenskega izraza), drug konec je vpet plavajoče z navadnim radialnim ležajem. Tak par uparjenih ležajev zna stat par sto €, zato sem jaz uporabil kar par ležajev za rolerje 608 (ker ima 8mm luknjo - ravno prav za M8 vreteno) ampak ščasoma dobijo nekaj zračnosti.
Nazaj na vrh
mcluka

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 18, 2014 17:07:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Glede vležajenja bom definitivno še malo razmislil kako priti čim cenejše do optimuma. Stroj bi tako ali tako imel zgolj za obdelavo lesa/plastike, tako da obremenitve po mojem mnenju ne bi smele biti velike.

Kje pa si kupil EasyDriverje? V SLO jih nikjer nisem zasledil, lahko bi jih na amazon ali pa ebay kupil, samo bi bilo dobro če ima kdo izkušnje kje jih dobiti najceneje in hkrati dobre.
Prebral sem, da je priporočljivo kupiti zadnjo verzijo, 4.1 če se ne motim, ker naj bi se prejšnje verzije pregrevale pri delovanju, pri zadnji verziji pa naj bi to odpravili, če mogoče veš kaj več o tem?

tukaj vidim iz Kitajske, fake samo važno da deluje: http://www.ebay.com/itm/EasyDriver-Board-Stepper-Motor-Driver-/330908551899?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4d0bafcadb

lep pozdrav!
Nazaj na vrh
piroman

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 18, 2014 18:48:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Easydriverje imam od tega prodajalca (morda niso več isti): http://www.ebay.com/itm/EasyDriver-Board-Stepper-Motor-Driver-/330908551899?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4d0bafcadb
Kupljeni so bili 2012 in vsi še delujejo kljub celodnevni zaposlitvi Wink

Še cenejši so tile: http://www.ebay.co.uk/itm/5pcs-A4988-A4983-3D-Printer-Driver-Module-Stepper-Motor-Driver-New-/400624982335?pt=UK_BOI_Industrial_Automation_Control_ET&hash=item5d471c193f (cena za 5 kom!)
Te še čakam in če bodo ok, jih bom uporabil za 3D printer.
Nazaj na vrh
mcluka

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 18, 2014 19:07:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ta drugi link ki si ga poslal za 5 kosov, a te so tudi kompatibilni z arduinom oziroma imajo enak princip delovanja kot te easydriverji (rdeči)?
Nazaj na vrh
piroman

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 18, 2014 19:14:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Oba imata step/dir kontrolo s tem, da gre drugi do 2A in 1/16 step, prvi (easydriver) pa do 750mA in 1/8 step.

Z Allegrovimi čipi sem naredil kar precej driverjev. Večinoma z A3977 in moram reči, da ni bilo nikoli nobenih težav.
Ti pa odsvetujem uporabo hudi zastarele kombinacije L293/L297. Prve driverje sem naredil na tej osnovi ampak tisto pa res ni bilo za nikamor. Motorji cvilijo, ropotajo...
Tudi kitajske plate s TB6650 so zanič.
Nazaj na vrh
reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 18, 2014 22:16:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kako je urejeno v krmilnem programu, npr Mach 3, če je uporabljen driver z micro stepping funkcijo? Verjetno se vmesni koraki štejejo kot večje število korakov, ker če ne bi prišlo do napak pri obračanju smeri?
Kako pa kaj zanesljivost, ali prihaja do preskoka korakov? je potrebno kaj povratne informacije z encoderjem?

Jaz sem še vedno računal na tisto zastarelo kombinacijo L293/L297 in bi fural z vmesnimi polovičnimi koraki, če bi pa preveč ropotalo, bi kasneje zamenjal na micro stepping, ki zagotovo teče bolj gladko, tiho in brez tresljajev.

Kaj pa, če rabim več kot 2A toka? je bolje, da uporabim že narejene driver module z ustrezno tokovno zmogljivostjo?

Očitno se bom moral precej poglobiti v tole krmiljenje Smile

piroman

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 19, 2014 09:09:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

V Machu definiraš število korakov na enoto premika osi (recimo 300 korakov/mm) tako, da Mach niti ne ve kolikšen microstepping imaš nastavljen. Meni se še ni zgodilo, da bi motor zgubil kak korak.
Po mojem mnenju so stepperji povsem primerni za manjše stroje. Tudi hitrosti se da doseči čisto spodobne - jaz imam s krogličnim vretenom s korakom 5mm maksimalne hitrosti pomikov ~5 m/min.
Servo drastično podraži vse skupaj in bi se zanjo odločil, če bi se lotil gradnje kakšnega večjega stroja. Tam se hitrosti toliko bolj poznajo.

Pri L293/297 boš samo za scottky zaščitne diode plačal več kot za nek sodoben driver. Poleg tega lahko tudi Allegove driverje uporabljaš v full/half step načinu, torej si na istem.

Za višje tokove lahko uporabiš driver z zunanjimi močnostnimi transistorji ali pa kupiš že narejenega. Sam sem se odločil za drugo možnost in kupil tele: http://www.leadshine.com/productdetail.aspx?type=products&category=stepper-products&producttype=stepper-drives&series=M&model=M542
So okrog 50€/kom.
Nazaj na vrh
reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 19, 2014 09:50:55    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tale narejen driver ima na voljo še večjo microstep resolucijo. Če prav razumem tale podatek v data-sheet je lepo napisano, koliko mikro korakov pomeni za en vrtljaj pri motorju z normalnim korakom 1,8°, potem je pa od prenosov odvisno koliko mm pomika to pomeni, oziroma koliko korakov je potrebno za 1mm.

Glede na specifikacije in če želim "fertik delo" je tak modul idealen, še posebej zato, ker se mi zdi, da moji motorji rabijo več kot 2A.

Za mini CNC velikosti manj kot 500mm so koračni motorji še vedno dovolj hitri, spremeni se takrat, ko bi imel za naredit res veliko izdelkov in bi rabil hiter stroj, če bi bilo to za komercialno uporabo. Servo podraži zadevo, ampak pri več kot 1m ali 2m je to danes nujno, še posebej če gre za komercialno uporabo stroja.

Piroman, hvala za predloge Smile

piroman

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 19, 2014 11:22:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tako je kot si napisal. Če imaš 1.8° motor je v full step načinu 200 korakov/obrat, pri half-step 400korakov/obrat in tako naprej. Iz tega podatka, prenosov(če jih imaš) in koraka vretena izračunaš koliko korakov potrebuješ za določen pomik.
Pri microstepping driverjih je treba tiste strašne resolucije gledati z nekaj rezerve - tako kot megapiksle pri fotoaparatih. Vedet moraš predvsem dve stvari: pozicija rotorja pri vmesnih korakih ni čisto definirana, poleg tega moment motorja z manjšim korakom drastično pade. Pri npr. 1/16 načinu imaš na voljo samo še okrog 10% nazivnega momenta motorja.
Nazaj na vrh
Spajky
moderator

Pridružen/-a: Tor Okt 2008 8:20
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 19, 2014 12:13:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

piroman je napisal/a:
... samo za scottky zaščitne diode plačal več kot...
Saj se jih da "kanibalizirat" iz kakšnega crknjenega komp PSU Rolling Eyes ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 19, 2014 15:30:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sestavljen modul z L298 na ebayu pride pod 5€, za manjše motorčke popolnoma v redu, še mini hladilno rebro je na čipu, pa 8 schottky diod na modulu, priključki, ...
To so tisti arduino modulčki, ki so zadnje čase tako popularni.

L298 gre do 2A toka, možna je tudi vzporedna vezava. Pri vzporedni vezavi je en potem čip za eno tuljavo in drugi za drugo tuljavo. Vzporedno morajo biti vezani ustrezni vhodi in izhodi, glej data-sheet.

Glede zmanjšanja navora pri microstep načinu vem, zato ker ena tuljava vleče naprej, druga nazaj, da se s tem ustvari vmesni korak, tukaj pride do slabšega izkoristka.

Če je strojček majhen in ni zahtevana posebna hitrost (običajno pri hobi izvedenkah), so koračni motorčki s primernim prenosom prava izbira, zadostovati bi moral že half step način. Če motorčki malo cvilijo, ne bo panike, ker bo veselje ob uporabi premagalo cviljenje Razz

piroman

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 19, 2014 15:58:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

L298 je samo half bridge, potrebuješ še L293, ki je stepper driver oz. lahko si driver naprogramiraš sam. Sam nimam dovolj znanja za take programerske podvige.
Pri full/half step znaš imeti težave z resonanco.

Glede moči motorčka se nimaš kaj bati. Ko sem še gradil drugi stroj, sem enkrat za hec stal na x osi, ki me je potem premikala naprej nazaj brez težav. Motorčki so priključeni direktno na vreteno, 1Nm, 1/8 step, vreteno 5 mm/obrat, jaz pa 80kg.
Nazaj na vrh
reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 19, 2014 17:42:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, seveda, L298 je le močnostni del (driver), ki je večinoma uporabljen z L297 kontrolerjem. L293 je močnostni del, podobno kot L298, ne vem še ali rabi kontroler ali ne.

Seveda bi lahko kontroler sprogramiral vsak sam, tudi močnostni del bi lahko naredil sam, ampak je verjetno najlažje uporabiti nekaj, kar je že vsaj na pol narejeno.

piroman

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 19, 2014 19:01:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pardon, sem se zgleda zatipkal pri številkah, L297 je driver.

Če bi rad višje tokove, bi na tvojem mestu razmislil o A4989, ki gre do 10A: http://www.allegromicro.com/en/Products/Motor-Driver-And-Interface-ICs/Bipolar-Stepper-Motor-Drivers/A4989.aspx

Je brez močnostnega dela ima pa že gate driver za močnostne FETe tako, da potrebuje minimalno število zunanjih elementov.
Nazaj na vrh
mcluka

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 19, 2014 19:44:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kaj pa glede motorčkov, pač glede na to da bi imel vse skupaj za obdelavo lesa/plastike verjetno ne bi bili potrebni zelo močni, vendar bi bili tako iz starih printerjev dovolj močni?
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Domača delavnica, oprema, orodje in literatura Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja
Stran 1 od 4

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu