Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Polnilec za akumulator

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Napajalna tehnika, usmerniki, pretvorniki, UPS, baterije, akumulatorji, solarni sistemi
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Amater40

Pridružen/-a: Sob Dec 2007 11:50
Kraj: PRIMSKOVO

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 17, 2012 10:13:59    Naslov sporočila: Polnilec za akumulator Odgovori s citatom

Pozdravljeni imam polnilec znamke Walter BL612. Ko sem ga kupil je imel napetost 14 v sedaj po nekaj letih je le ta padla na 13,10 v, ker se mi zdi to premalo da napolni akumulator do konca, sem ga pogledal v notranjost če je kaj narobe in ni videti nič posebnega. Izmeril sem izmenično napetost 14.20V pred diodama, na izhodu je pa 13.10 V.
Ali to pomeni da so diodi zanič (oznaka BY251) in je treba zamenjati'
Kaj svetujete?
Hvala za pomoč.
Lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Spajky
moderator

Pridružen/-a: Tor Okt 2008 8:20
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 17, 2012 13:47:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Je za diodama pred izhodom kakšen elektrolitski kondenzator?
Amater40

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 18, 2012 04:37:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nobenega kondenzatorja ni.Negativni pol gre skozi amper meter,kateri kaže koliko polni.
Nazaj na vrh
reber
moderator

Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 18, 2012 06:08:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Taki polnilci, ki se prodajajo kot nizkocenovni proizvodi, so običajno kar precej "podhranjeni" in ne zmorejo nekih bolj uporabnih tokov.

Napetost, ki si jo izmeril, je efektivna napetost, vrh sinusoide si lahko izračunaš. Vrhna napetost je še vedno dovolj visoka, da nekaj časa le uspe polniti akumulator, vendar je zaradi krajšega časa še zadovoljive napetosti tudi efektivni tok nizek.

Rešitev: lahko preveriš diode, kakšen je padec na njih, priporočam menjavo diod. Namesto vgrajenih diod daj notri schottky diode, lahko jih "poceni" dobiš v starih in odsluženih računalniških napajalnikih, večinoma v TO-220 ohišju, kjer sta dve diodi s skupno katodo. Napetost teh diod je nizka, ampak za polnilec bo zadostovalo.
Druga rešitev je, če je kaj prostora na transformatorju, da naviješ nekaj dodatnih ovojev na sekundarju. Seveda z dvigovanjem napetosti ni za pretiravat, da ne bo potem zaradi višje napetosti prevelik tok, ki bi presegel zmogljivost transformatorja.

Seveda je lahko krivec za manjšo napetost sekundarja tudi znižana napetost omrežje. Si preveril napetost omrežja? marsikje imajo omrežno napetost prenizko.

Amater40

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 19, 2012 07:33:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala za odgovore zanima me kje v LJ. se da diode kupiti? Ker baje da ne obstajajo več ,je katera nadomestna?
LP
Nazaj na vrh
reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 19, 2012 14:14:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kot kaže si površno prebral moj prejšnji odgovor, saj sem predlagal uporabo schottky diod iz starih računalniških napajalnikov, seveda, če imaš možnost dobiti in raztaviti...
Seveda lahko uporabiš tudi klasične, oziroma navadne silicijeve usmerniške diode ali pa že narejen gretzov mostič.

Diode za 3A toka so najbolj univerzalne 1N540x (x pomeni od 0 do 8 ) serije ali konkretno 1N5408 (1000V)
Diode za 6A toka pa recimo P600x (x pomeni črka za različno napetost) konkretno P600M (1000V) ali P600K (800V) za več informacij glej tehnični list.

Gretzov mostič lahko uporabiš serijo KBPC ali podobne, seveda za ustrezni tok, običajno se začnejo pri nekje 4A, vzameš takega z luknjo za pritrditev, taki so za večji tok ali pa uporabiš bolj konkretno velik gretz, razlika v ceni ni velika.

Kot sem že omenil, diod ni potrebno kupiti, če malce recikliraš staro šaro, "reciklirane" schottky diode bi zagotovile tudi malce večji tok, zaradi manjšega padca napetosti (preberi moj prejšnji odgovor).

Amater40

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 20, 2012 11:00:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala za odgovor se bom lotil dela.
Lp
Nazaj na vrh
Amater40

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 09, 2012 19:19:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zdravo, delo je opravljeno zamenjal sem diode in rezultat je 13.6V boljše je kot je bilo, upam da bo sedaj bolj napolnjen akumulator. Hvala vsem za pomoč.
LP
Nazaj na vrh
reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 10, 2012 09:16:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Katere diode si dal notri?
Amater40

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 10, 2012 18:33:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Oznaka je GI824 9246, druga pa je oznaka zbledela so pa enake, ko sem primerjal razne diode sem ugotovil katere največ prepustijo toka in sem jih dal notri, morda to ni pravilno razmišljanje?
Lp
Nazaj na vrh
reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 12, 2012 20:38:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

GI824 je 5A 400V fast switching dioda, ni pa schottky, kar pomeni, da ima še vedno enak padec napetosti Vf kot ostale navadne usmerniške diode.

Tvoje razmišljanje je pravilno. Diodo lahko preprosto pomeriš, kakšen padec napetosti je na njej. Ne vem sicer kako si to pomeril, poznamo pa več postopkov ali pa kakor se pač znajdemo.

Napisal si, da si pomeril, katera prepusti največ toka Rolling Eyes hmm, kako?

Če merimo z multimetrom, nam multimeter pri tistih nekaj mA toka seveda pokaže padec napetosti na diodi, ki je precej manjši, kot se potem pokaže v praksi. Rezultat je seveda normalen. Multimetri pri testu diod spustijo majhen tok skozi diodo, ta tok pa ni enak pri vseh multimetrih. Začne se nekje okoli 0,5mA, večina pa je v območju 1mA do nekje 3mA, lahko tudi precej več, vse je odvisno od samega multimetra. Padec napetosti na diodi je pri majhnem toku nizek, ko pa skozi diodo teče večji tok, je tudi padec napetosti večji.

Običajen padec napetosti na silicijevih usmerniških diodah je na grobo rečeno okoli 1V, velikokrat zasledimo podatek 1,1V in podobno. Ta padec pa lahko preprosto pomerimo tako, da vzamemo nek vir napajanja, recimo 12V akumulator, nanj pa zaporedno priključimo nek znan porabnik (upor, žarnica, ...) in diodo, ki jo merimo. Ja, navadna preprosta zaporedna vezava diode in žarnice. Seveda pazimo, da tok skozi diodo ne bo prevelik, velja za meritve malih 1A usmerniških diod. Velikost toka niti ni tako pomembna, lahko pa se igramo in testiramo in opazili bomo, da je padec večji, če je tok večji, ampak ni linearen.

Če vzamemo zelo znano diodo 1N5408 3A 1000V, bo multimeter pokazal okoli 500mV padca, nekaj več ga ima 1N4007 1A 1000V in sicer okoli 550mV, dioda P600M 6A 1000V pa okoli 485mV padca, vse to pri toku približno 1mA.
Za vse tri omenjene diode lahko padec preverimo tudi v tehničnem listu (data sheet) ali pa ga preprosto pomerimo. Dioda 1N5408 ima pri toku 1A padec približno 0,8V pri toku 3A pa 0,85V pri sobni temperaturi. Segreta dioda ima nižji padec napetosti. Vsaka dioda dovoljuje kratkotrajne preobremenitve, pri tem je tok večji, padec napetosti pa seveda tudi večji.

Ker sem že zgoraj v mojih odgovorih predlagal uporabo schottky diod, ki jih lahko najdeš v starih računalniških napajalnikih, jih bom omenil še enkrat. Schottky diode iz računalniških napajalnikov v TO-220 ohišju imajo v svoji notranjosti dve diodi povezani s katodama skupaj.
Padec napetosti, ki ga pokaže multimeter je lahko tudi manj kot 200mV (0,2V), kar je precej manj, kot običajne silicijeve usmerniške diode. Te diode so tudi močnejše, prenesejo večji tok, le redko so za manj kot 10A toka, običajno se začne nekje pri 10A in se nadaljuje do nekaj večkratnikov. Praktični padec napetosti teh schottky diod pa je sledeč:
Dioda MOSPEC z oznako S20C40C ima padec napetosti pri toku 3A le 0,38V kar je polovico manj kot silicijeve usmerniške diode. Te diode s to in podobnimi oznakami so v vsakem računalniškem napajalniku, obstajajo tudi večje v večjem ohišju.
Pri teh diodah je potrebno paziti le napetost, saj so to diode za napetost do 40V Exclamation

Amater40

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 13, 2012 18:50:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zdravo diodo sem pomiril tako da sem jo priklopil na akumulator in na drigi strani izmeril koliko toka prepusti.dobil sem star PC in razdru napajalnik ( upam da se nisem zmotil),odlotal sem nekaj največjih diod in delal preiskuse, ker pa ne najdem diode z to oznako prilagam dve sliki in prosim če mi označiš kje je ta dioda ki jo opisuješ ( S20C40C).Diode so bile poleg modrega kondenzatorja.
Hvala za pomoč.

13102012184.jpg
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  13102012184.jpg
 Velikost datoteke:  159.16 KB
 Downloaded:  660 krat

13102012185.jpg
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  13102012185.jpg
 Velikost datoteke:  161.61 KB
 Downloaded:  615 krat

Nazaj na vrh
reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 13, 2012 21:04:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Na drugi sliki se vidijo tri primerne diode, pritrjene so na alu hladilno telo, na tiskanem vezju so simboli diod, pogosto pa so simboli diod natisnjeni tudi na samih diodah. Če ne veš kaj pomeni ohišje TO-220 pogledaš na google in klikneš slike. Vse diode so v bližini toroidnih dušilk na sekundarni strani vezja s slike.
Spajky
moderator

Pridružen/-a: Tor Okt 2008 8:20
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 14, 2012 08:00:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Močnostne diode so na obeh hladilnikih + kaki močnostni tranzistor : na diodah (duple s skupno katodo-srednji izvod) je oznaka : -->|<-- ... prenesejo par deset A (s hladilnikom) in vsaj 40V. Brez hladilnika bi morale prenest vsaj par A ...
Amater40

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 14, 2012 10:16:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Najprej se moram opravičiti za mojo nestrokovnost saj sem amater in raziskujem to področje kot vidim mi manjka strokovnega znanja. Raziskujem pa rad stvari ki me zanimajo. Zadevo sem takoj razkopal in dobil dve po meritvah enake diode po oznakah pa ne :PEC 332-SB1040,PEC 308-SB1640, Ali so prave?
K sem malo raziskoval in sem priklopil na polnilec sem videl da posamezna dioda prepušča komaj 4 volte (4+4=Cool to pa je premalo, seveda brez obremenitve,pri sedanjih diodah je rezultat 6.6v-6.7V seveda če jih merim posamezno, tu mi nekaj ni povsem jasno.Morda meritev ne delam prav?
Hvala za pomoč
Nazaj na vrh
reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 14, 2012 15:27:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za nestrokovnost se ti ni treba opravičevat, tudi neznanje ni sramotno, če si se pripravljen naučiti, oziroma upoštevati navodila in nasvete. Zgoraj sem natančno napisal kako se izmeri padec napetosti na diodi, predlagam, da še enkrat natančno prebereš.

Diode z oznakami SB1040 in SB1640 mi iskalniki najdejo kot enojne diode, kar bi pomenilo, da je v ohišju le ena dioda. Običajno gre s temi diodami nekako po tem ključu: prvi del številke pomeni amperaža, drugi del pa napetost, v tem primeru je SB1040 dioda 10A 40V, SB1640 pa 16A 40V, nekako pa mi ni jasno, zakaj bi se enojna dioda nahajala v računalniškem napajalniku, običajno so notri dvojne diode s skupno katodo. Običajno sta v napajalniku dve dvojni diodi, če nima izhoda 3,3V. Odkar pa nastopa tudi napetost 3,3V pa so v napajalniku običajno po tri dvojne diode, večinoma montirane na isto hladilno telo. Primerne diode za nizkonapetostni usmernik lahko vedno najdeš v starem računalniškem napajalniku in večinoma so te diode brezhibne, jaz še nisem dobil napajalnika z uničenimi diodami na sekundarni strani.

Če imaš multimeter s testerjem diod (simbol diode ob preklopniku merilnih območij), lahko to hitro pomeriš ali pa slediš navodilom, kjer piše kako pomeriš s pomočjo akumulatorja, žarnice in voltmetra, seveda v tokokrog vključiš merjeno diodo.

Kako si ti meril še vedno ne razumem, verjetno pa ne razumeš dobro niti sam. Meritev brez bremena je ena čudna meritev. Dioda prepušča toliko toka, kar ga potegne breme ob neki napetosti in jasno da v prevodni smeri. Če si namesto bremena uporabil voltmeter, to ni ravno dobra meritev.

V prilogi je shema, kako povežeš akumulator, diodo, žarnico in V-meter. Primerna žarnica bo seveda 12V, tako kot bo uporabljen 12V akumulator kot vir napetosti, moč žarnice naj bo od 5W dalje, ni pa potrebe, da bi presegal 21W.

dioda_meritev_padec_napetosti_01.sch.gif
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  dioda_meritev_padec_napetosti_01.sch.gif
 Velikost datoteke:  2.74 KB
 Downloaded:  662 krat

Amater40

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 15, 2012 11:31:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pri meritvi padca napetosti sem jaz vključil v zaporedno vezavo tudi voltmeter, tu je napaka" ki jo ne bi smel. sedaj sem naredil tako kot si napisal in narisal in videl kakšna je razlika,sedaj znam izmeriti padec napetosti na diodi.Zahvala gre tebi! V polnilcu sem zamenjal diode ki sem jih pritrdil na hladilno telo (iz PC-JA) in povezal naprej.Upam da je to dobro zaradi hlajenja?
V napajalniku sem dobil še dve diode ki imajo padec 500ma ,dve pa ne pokažejo nič.
Zanima me ali bodo kontakti zdržali na diodah saj so zelo tanki?Do katere ampera-že je še smiselno polniti akumulator,da je poln,saj ko dam vmes amper meter mi pokaže da ga polni še 0.70 mA. amper meter od polnilca pa kaže 1A, kateri je bolj pravi?
Hvala za pomoč in potrplenje.
Lp
Nazaj na vrh
reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 15, 2012 16:24:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No, me veseli, da si uspel pravilno pomeriti. Da boš sam občutil razliko, na enak način pomeri več različnih diod.

Pazi tudi na osnovne enote

Padec napetosti na diodi ni merjen v ma ali mA, pač pa je enota V ali mV
Tok se meri z A ali mA in verjetno ti je ampermeter pokazal 0,7A in ne mA

Ampermeter na polnilcu je bolj indikator, če si meril z brezhibnim multimetrom, gre bolj verjeti multimetru.

Ja, res nimaš prav veliko znanja na področju elektrotehnike, ampak s pomočjo se boš naučil in tudi naredil marsikaj.

Diode je potrebno hladiti, če se pretirano grejejo, če se ne, potem dodatnega hlajenja niti ne potrebujejo. Dokaj tanki priključki na diodah brez težav prenesejo 10A in več, za kratek čas tudi 2x ali 3x več, ampak potem že presežeš zmogljivost same diode. No, za tako majhen polnilec ni bojazni, da priključki ne bi zdržali.
Če je kakšna dioda, ki ne pokaže nič (ne vem kako to misliš) je lahko v okvari, bolj verjetno pa, da je narobe obrnjena. Z oznakami si lahko na google najdeš tehnični list (data-sheet)

Amater40

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 16, 2012 11:25:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Res ti hvala za pomoč in še kdaj se priporočam.
Lp
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Napajalna tehnika, usmerniki, pretvorniki, UPS, baterije, akumulatorji, solarni sistemi Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu