Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

 
 Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

OjaĆØanje signala

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Elektrotehnika za zaĆØetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
freewindtiny



Pridružen/-a: Čet Jul 2008 21:45
Prispevkov: 11
Kraj: Planina pri Sevnici

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 03, 2012 21:52:36    Naslov sporočila: OjaĆØanje signala Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

Doma izdelujem najenostavnejÅ”i naĆØin za sledenje soncu in sem naletel na problem ker dobim iz vezja napetost od 0-6V. Zanima me kako bi na najenostavnejÅ”i naĆØin lahko s to napetostjo vklaplal in izklapljal rele. Samo napajanje vezja je 12V. Samo merjenje razlike sem naredil s pomoĆØjo uporovnega mostiĆØa.

L.P.Martin Sehur
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek



Pridružen/-a: Čet Jan 2008 8:02
Prispevkov: 230
Kraj: KoroŔka Bela

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 04, 2012 05:12:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Najenostavneje s tranzistorjem. Ampak, ker bi ti najverjetneje rad vklop pri doloĆØeni napetosti, predlagam schmidt-trigger (glej po internetu) ali operacijca - komparator, seveda s tranzistorjem pred relejem.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 04, 2012 14:33:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Predlagam, da naĆØrt prilepiÅ” tukaj, da vidimo, kako si to izpeljal.

Sicer nimam niĆØ proti sledenju na tak naĆØin, ampak tako sledenje v oblaĆØnih dneh ne more delovati dobro, zato sem prepriĆØan, da je dovolj dobro sledenje tako, ki je odvisno od ure, saj je sonce "toĆØno kot ura". Tako sledenje, ki je narejeno s programsko uro deluje mnogim že preko 20 let, sicer ni za fotovoltaiko ampak za sonĆØne kolektorje za ogrevanje sanitarne vode, pa vseeno, princip in namen je enak.

ƈeprav je zaradi oblakov lahko pridobitek iz druge smeri celo malenkost veĆØji, kot iz smeri sonca, skritega za oblaki, je ta pridobitek tako zelo majhen, da je sledenje soncu komaj smiselno, saj razni sledilniki sonca vĆØasih za svoje delovanje porabijo veĆØ, kot je pridobitek, Å”e posebej, ĆØe izgubijo smer in se zelo zmotijo.

Tudi ĆØe ni smiselno, te pri izdelavi podpiram in sem pripravljen svetovati, saj smisel lahko dobi težo tudi drugje, npr na pridobivanju znanja in izkuÅ”enj.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
freewindtiny



Pridružen/-a: Čet Jul 2008 21:45
Prispevkov: 11
Kraj: Planina pri Sevnici

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 05, 2012 16:40:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Raje sem pripev kar shemo saj se lepÅ”e vidi. Jaz sem bi pa osebno raje sledil z LDR upori saj imam namen obraĆØati stekla katera bi sijala v eno toĆØko in se mi zdi sama izdelava cenejÅ”a saj bom potreboval kar nekaj teh "krmilnikov".


shema.jpg
 Opis:
Shema izgleda takole:
 Velikost datoteke:  12.9 KB
 Pogledana:  1269 krat

shema.jpg


Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
borber



Pridružen/-a: Sre Nov 2007 21:55
Prispevkov: 160
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 05, 2012 17:40:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nekateri so to že naredili:


SunTracker.zip
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  SunTracker.zip
 Velikost datoteke:  393.72 KB
 Downloaded:  602 krat

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
freewindtiny



Pridružen/-a: Čet Jul 2008 21:45
Prispevkov: 11
Kraj: Planina pri Sevnici

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 06, 2012 21:41:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz bi vseeno raje sestavil vezje z mostiĆØem. Ker se mi zdi veliko bol enostavno in "ziher".
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 08, 2012 21:47:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Takole kot si se lotil, je zelo pomankljivo, saj manjkajo komparatorji, ojaĆØevalne stopnje in podobno. Vsekakor drži, da bi lahko uporabil mostiĆØ, potem pa pride Å”e ojaĆØevalno vezje in Å”ele na koncu releji, ĆØe si tako imel v mislih.
_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Elektrotehnika za zaĆØetnike Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group