Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

 
 Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Uporaba usmernika v vezavi - 5 V, 0 V, + 5 V

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Napajalna tehnika, usmerniki, pretvorniki, UPS, baterije, akumulatorji, solarni sistemi
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Joze



Pridružen/-a: Tor Feb 2010 20:18
Prispevkov: 40
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 07, 2011 14:55:29    Naslov sporočila: Uporaba usmernika v vezavi - 5 V, 0 V, + 5 V Odgovori s citatom

Izdelal sem nastavljiv usmernik, ki ima dva loĆØena izhoda.
Izhoda sem povezal v vezavo tako, da sem pridobil -5 V, 0 V in + 5 V. Vse lepo in prav vendar ko priklopim integrirano vezje na izhoda se negativna napetost sesede ter tok iz obeh izhodov se obĆØutno poveĆØa.
Ugotovil sem, da se to zgodi zgolj zaradi obremenitve med + 5 V in ā€“ 5 V!
Ima kdo veĆØ izkuÅ”enj z uporabo takÅ”ne vezave?

LP, Jože
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek



Pridružen/-a: Čet Jan 2008 8:02
Prispevkov: 230
Kraj: KoroŔka Bela

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 08, 2011 11:56:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kaj pa ĆØe bi mogoĆØe prilepil Å”e shemo tega usmernika.

Ker po vodi v kolenu (steklena kugla se mi je žal razbila) in nerazumljivemu postu 90% domnevam, da si ti naredil plavajoĆØo maso s tem, da si GND stabilizatorjev povezal samo skupaj. Ne na neko resno maso.
5% verjetnosti gre k pokvarjeni napravi, ki jo na usmernik prikljuĆØiÅ”, 4% temu, da jo narobe prikljuĆØiÅ”, 1% pa odpade na druge faktorje.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Joze



Pridružen/-a: Tor Feb 2010 20:18
Prispevkov: 40
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 09, 2011 08:38:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ToĆØno tako.
Naj GND (0 V) povežem z ozemljitvijo?



Usmernik.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  23.93 KB
 Pogledana:  1626 krat

Usmernik.JPG


Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
PeterP



Pridružen/-a: Pet Mar 2008 19:46
Prispevkov: 99

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 09, 2011 09:28:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kaj se zgodi ĆØe priklopiÅ” med +5V in -5V upor cca 100R?

ƈe ti napajalnik deluje potem je možno da ti OPamp zaoscilira.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
u2



Pridružen/-a: Čet Jan 2008 7:03
Prispevkov: 345
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 09, 2011 10:13:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

KakŔen regulator napetosti pa imaŔ?
Ne vem na pamet, ampak vem, da imajo napetostni stabilizatorji za + in za - razliĆØen razpored prikljuĆØkov.
Naprimer 7805 (to220) ima maso na sredini, medtem ko ima 7905 na prvem ali tretjem prilkjuĆØku. Saj pravim, ne vem natanĆØno, preveri to, lahko da je kaj na tem.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek



Pridružen/-a: Čet Jan 2008 8:02
Prispevkov: 230
Kraj: KoroŔka Bela

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 09, 2011 10:17:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Voda v kolenu mi je prav povedala Laughing . ImaÅ” kar nekaj napak v shemi.

Poglej na mojo sliko, kako je pravilno.

Napake:
1. mase GND dejansko nimaÅ”. Dobiti jo boÅ” moral tako, da boÅ” po en sekundarni izvod obeh trafotov zvezal skupaj (pri tem bi bilo zelo lepo, da pravilna izvoda vežeÅ” skupaj. Pravilno je takrat, ko med preostalima izvodoma obeh transformatorjev nameriÅ” dvojno napetost). ƈe imaÅ” pa samo en trafo s sredinskim izvodom, bo ta masa. Pri moji shemi bi to maso prikljuĆØil na toĆØko X2.
2. usmerjanje potem naredi s samo enim grecom, tako kot je na moji shemi. Pa ne skrbi, v vsakem primeru gre tu za polnovalno usmerjanje. Ostala izvoda trafotov prikljuĆØi na X1 in X3.
3. negativno napetost SPLOH ne stabiliziraÅ” tako, kot si si ti zamislil. Tudi v negativni veji si uporabil pozitivni regulator 7805 Exclamation Tu moraÅ” uporabiti negativni regulator (7905), ki je prikljuĆØen v (-) vejo. Nikakor pa ne v GND veji. Pa pazi na razpored prikljuĆØkov , ker so pri obeh razliĆØno razporejeni.
4. Manjka kakŔen gladilni kondenzator- Glej datasheete od 7805 in 7905.

Skratka, preuĆØi datasheete obeh regulatorjev, preuĆØi malce mojo shemo in boÅ” kmalu na pravi poti.

EDIT:
opomba k tĆØ. 1: ĆØe boÅ” sledil tej toĆØki in imaÅ” dva trafota, boÅ” z obrnitvijo polaritete napajanja na primarju (npr. obrnitev vtikaĆØa enega trafota) obrnil tudi polariteto na sekundarju. Kar pomeni, da ne boÅ” imel optimalne usmeritve. Torej napajanje trafotov naredi tako, da ko boÅ” enkrat naÅ”el prave smeri, tega ne boÅ” mogel veĆØ spreminjat.
Tako bi bilo najenostavneje z uporabo enega trafota s sredinskim izvodom....
opomba k tĆØ. 2- ĆØe imaÅ” dva trafota, bi sicer (vsaj mislim da) samo usmerjanje res lahko naredil tako, kot si predlagal v svoji shemi. Edinole regulator negativne napetosti bo pa vseeno moral biti 7905 in v negativni veji.



2011-11-09 09 54 44.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  69.14 KB
 Pogledana:  1520 krat

2011-11-09 09 54 44.jpg


Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Joze



Pridružen/-a: Tor Feb 2010 20:18
Prispevkov: 40
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 09, 2011 12:40:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Toliko ste napisali, da niti ne vem kje zaĆØeti. Bom zaĆØel na zaĆØetku.

Zjutraj se mi je mudilo v službo in na žalost nisem imel ĆØasa izrisati elektriĆØne sheme zato sem narisal zgolj simboliĆØno shemo.
NamreĆØ pred kakÅ”nim desetletjem sem v veĆØje ohiÅ”je vgradil dva usmernika s katerima se da poljubno nastaviti napetost (L200). Brez skrbi, usmernik je izdelan po naĆØrtu iz knjige. Ima tudi zaÅ”ĆØitne diode, elektrolitske in keramiĆØne kondenzatorje, itd...
Takrat nisem potreboval negativnih napetosti zato sem sedaj povezal samo zunanje sponke na ohiÅ”ju usmernika toĆØno tako kot sem narisal v simboliĆØni shemi.
Bom doma pregledal usmernik ter preuĆØil morebitne predelave.
Lojzek, hvala za sliko.


Nazadnje urejal/a Joze Pon Nov 28, 2011 09:23:27; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
u2



Pridružen/-a: Čet Jan 2008 7:03
Prispevkov: 345
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 09, 2011 13:40:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

L200 je pozitivni regulator napetosti in ne bo Å”lo. To je podobno, kot bi vezal 2x 7812, namesto 7812 in 7912. Tista združena masa med 1. minusom in 2. plusom (na tvoji vezavi) je v bistvu bolj navidezna masa, ki sicer drži pri napetosti brez obremenitve, ko pa steĆØe doloĆØen tok, se ravnovesje zruÅ”i. V vsakem primeru bi bilo treba združiti maso že na trafotu, kot je napisal Lojzek in potem peljati moĆØnostno maso do konca.

Moj predlog. ƈe rabiÅ” samo +- 5V, dodaj v ohiÅ”je Å”e dva regulatorja nap. 7812 in 7912 in boÅ” stvar reÅ”il brez kompliciranja, po možnosti dodaÅ” Å”e 2 izh. tranzistorja, ĆØe ti 1 (1,5) A ni dovolj, kolikor ponavadi zdrži regulator serije 78xx.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Joze



Pridružen/-a: Tor Feb 2010 20:18
Prispevkov: 40
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 26, 2011 22:07:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Lojzek, sem izdelal vezje po tvojem predlogu na preskusni ploÅ”ĆØi in je vse delalo OK. Ko sem izdelal TIV se je po vsakem pregledu in popravku nekaj grelo... Laughing OĆØitno ne razumem najbolje usmerjanja samo z enim gretzom.

Sem potem izdelal kar vmesno varianto in vse skupaj zabeležil na papir in fotografijo.



ElektriĆØna vezava.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  48.6 KB
 Pogledana:  1497 krat

ElektriĆØna vezava.jpg



Slika2.JPG
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  Slika2.JPG
 Velikost datoteke:  202.95 KB
 Downloaded:  872 krat


Slika1.JPG
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  Slika1.JPG
 Velikost datoteke:  176.11 KB
 Downloaded:  865 krat

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
PeterP



Pridružen/-a: Pet Mar 2008 19:46
Prispevkov: 99

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 27, 2011 11:58:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Napako si naredil ko nisi izoliral nobenega od obeh tranzistorjev glede na hladilnik.

Tako si naredil stik med GND (od +5V) in med vhodom od -5V.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Joze



Pridružen/-a: Tor Feb 2010 20:18
Prispevkov: 40
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 27, 2011 15:42:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ne, ni res. Nobenega stika ni med regulatorjema. Med enim regulatorjem in hladilnikom je elektriĆØno izolacijska in toplotno prepustna podložka. Oba regulatorja sta privita na hladilnik z vijakom, ki je tudi obložen s termoizolacijsko cevko.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
PeterP



Pridružen/-a: Pet Mar 2008 19:46
Prispevkov: 99

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 27, 2011 16:19:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Na slikah sljudna izolacija med ohiÅ”jem tranzistorja in AL hladilnikom namreĆØ ni viden. Lahko da je.

Pa drugaĆØe dela vsak usmernik zase? Negativni da ven -5V in pozitivni +5V?
Še preden ju obremeniŔ ali vežeŔ skupaj?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Joze



Pridružen/-a: Tor Feb 2010 20:18
Prispevkov: 40
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 27, 2011 16:35:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Seveda delata oba izhoda. Vsak s svojo GND ali skupno GND.
Preskusil sem stalno obremenitev z bremenom 33 Ohm. Napetost in tok sta bila stalna. Zgolj hladilnik se je malenkostno grel.


Nazadnje urejal/a Joze Tor Nov 29, 2011 09:05:15; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
u2



Pridružen/-a: Čet Jan 2008 7:03
Prispevkov: 345
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 27, 2011 20:04:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Odklopi vse kar imaÅ” na ploÅ”ĆØici!

Srednja dva odcepa na sekundarju trafota (prikljuĆØka 6 in 7 -slabo se vidita iz slike) spoji skupaj. Ne se bat, ne bo poĆØilo! To je tvoja realna masa. Pelji jo skozi celo vezje do konca.

Skrajna dva prikljuĆØka na sekundarju trafota (prikljuĆØka 5 in 8 ) pelji na usmerniÅ”ki mostiĆØek, sponki AC. Sponki DC sta na + strani tvoj + proti masi, na - strani pa tvoj - proti masi. V vsako vejo daj Å”e stabilizator napetosti. 78xx v pozitivno vejo in 79xx v negativno vejo, oba veži proti prej opisani masi. Nisem omenil kondenzatorjev, mislim da so samoumevni.
Vse ti je že opisal lojzek nekaj postov nazaj. Brez nadaljne debate, to je to.

PreÅ”tudiraj shemo ki ti jo je narisal lojzek, toĆØno to sem ti jaz opisal, le da v njegovi verziji sta dve simetriĆØni napetosti, +- 5 V in +- 12V
Ti rabiÅ” samo eno.

Upam da boÅ” uspel.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek



Pridružen/-a: Čet Jan 2008 8:02
Prispevkov: 230
Kraj: KoroŔka Bela

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 28, 2011 07:21:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ƈe nebi bil tako daleĆØ, bi rekel, da prinesi k meni. 5 minut dela.

Tako pa se Å”e enkrat zapodi skozi poste in jih skuÅ”aj razumeti. Je namreĆØ Å¾e vse zapisano v njih.

Å e nekaj: ĆØe je na drugi sliki tisti Conradov trafo, ali veÅ”, kako ga zvezat?

Po risbah (in po tem, kako je na sliki postavljen), zveži oba LEVA sekundarna prikljuĆØka obeh navitij skupaj. To bo tvoja masa. Preostala DESNA prikljuĆØka pa bosta Å”la na gretz.
ƈe je ta vezava ok preveriÅ” s tem, da na desnih prikljuĆØkih nameriÅ” ~ dvojno napetost. Npr pri trafotu 2Ɨ12V nameriÅ” 24V, seveda izmeniĆØnih.

ƈe nameriÅ” napetost okoli nule, potem zveži skupaj oba SREDNJA konca sekundarnih navitij. Potem bo to tvoja masa.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Joze



Pridružen/-a: Tor Feb 2010 20:18
Prispevkov: 40
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 29, 2011 09:04:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Uspelo.


Slika3.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  236.8 KB
 Pogledana:  1526 krat

Slika3.JPG


Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Napajalna tehnika, usmerniki, pretvorniki, UPS, baterije, akumulatorji, solarni sistemi Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group