Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

umerjanje wifi anten

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Internet, računalniška omrežja LAN in wlan, povezave in strežniki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Spajky
moderator

Pridružen/-a: Tor Okt 2008 8:20
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 25, 2010 11:43:45    Naslov sporočila: umerjanje wifi anten Odgovori s citatom

Umerjanje "po domače" ... mojih homemade antenskih "inovacij" in prilagoditev linije, anten ... Smile

Imam pač eno "kulturno" relativno poceni kartico z defolt 0dBi priloženo antenco na kabelčku (Edimax_EW-7128g_v2.0) z RaLink softverjem/drajverji/programom od njenega čipa, verzija s konca l.2004 in na Win98seLite OS-ju (Tx_power 100%=40mW/50ohm; Rx_sens -92db/*.11b 1Mbit/s). Kot sem opazil, so starejši driverji "bolj selektivni in manj naviti" kot najnovejši ter lažje ulovijo slabe signale med množico močnejših, imajo pa za dlako slabše prenose kot novejši pri močnejših signalih. Meritve delam pri ŠVOH signalih in ta softver uporabljam namesto "grafičnega" NetStumblerja, ki na mojem OS ne deluje in ne podpira moje kartice tudi Crying or Very sad ...

Idea Starejši software od kartice pa še kar pravilno in točno prikazuje relativne vrednosti signalov in statistiko "paketkov" (vsaj na w9x); 2,5% vrednosti pri signalu = 1dBm pri prikazu v dBm (kljukica!), kar pomeni, da lahko ocenim signal na cca.1/4db natančno, če preskakuje med dvemi sosednjimi %! Tako tudi ocenim vSWR po tem (ob nespremenjeni prostorsko/vremenski situaciji, suho in lepo! v krajšem času): "plesanje" signala max.-/+ 1% od relativnega centralnega/srednjega % je IMHO 1:2, "plesanje" max.-/+ 1dBm od srednjega pa SWR 1:3 ali več (nedopustno!). Če se to ali še več dogaja v kratkem razdobju (npr. v dobrih 10s), je SWR sploh katastrofa Neutral . Če pa drži signal kot pribito (in Link Quality ne "šeta" več kot v obsegu 5%) je SWR IMHO 1:1,5. Če pa še ta ne šeta, pa je IMHO SWR okoli 1:1,2 kar je za domače razmere fenomenalna prilagoditev [na celi liniji od kompa do vključno z anteno] (težko doseči). Merim ko ta švoh signal naciljam, tako, da je najmočnejši.

Razz To sem napisal, ker se tle na tem forumu mnogo priporoča Canyon_cn-wf511 (dobrega jurja cenejša od moje) in ta ima enake/iste drajverje/software od RaLinka. Ima pa slabši kompatibilen RF čip (sicer 1dBm močnejši Tx, vendar 6db slabšo občutljivost Rx na *.11b na 1Mbit/s; na *.11g pa samo še 2db slabši, pri krajših razdaljah in relativno močnih signalih pa pol praktično ni razlike med njima), torej je manj primerna za dolge linke IMHO. Ne priporočam nastavitve Tx na Auto speed in auto power, ampak določen speed in če se le da power max. na 75% in ne več, raje manj če še dela BP. Če se pa ne dobi starih verzij drajverjev, pa bi verjetno za dolg link tudi s Canyon-ico pomagalo nekaj takega Mr. Green (stara slika od mojega test placa doma tik pred vhodom v bajto) Mr. Green

Kako je ta moja Edimaxica s temi drajverji: (http://users.volja.net/tatipa/HP/testSet/RLdriver.gif) občutljiva pove vse tole: (http://users.volja.net/tatipa/HP/testSet/noAntRxSens.gif) ! To je bil test z rezervnim kompom par m stran napajan iz druge vtičnice v dnevni sobi (oba kompa prek mrežnega RF filtra napajanja) in na rezervnem na kabelčku Usb-WiFi_key v AP-mode z minimalno Tx močjo (www.dana-computer.com) za škatlo rezervnega kompa. Na Edimaxici pa nikakršnja antena /ali kabel/ sploh NI BILA PRIKLJUČENA !!! Go figure it! Da si ne bi kdo mislu, da ne govorim resnice, ko pravim, kako se lahko daleč priklopim s kolikor toliko spodobno in uglašeno anteno, vsaj z brzino za normalno spodobno surfanje po Netu npr.! Kartica se normalno poveže Smile (zelena hands-shake ikonca ali kljukica) in drži stabilno minimal link pri cca. še pod -70dBm signali v okolju z močnimi/dosti motnjami [=pri meni], v "čistem okolju" pa že skor pri -90dBm signalih (slabo naseljeno podeželje)... Evo tle je npr.z navkljub 9dB zgube do kompa na liniji test one "Gavrilovič antene" (http://users.volja.net/tatipa/HP/MiniT-q.jpg) iz teme o defolt Antenca Enhancerju na slabih 5km: (http://users.volja.net/tatipa/HP/testSet/sared.gif) Res pa je, da imajo tile AP-ji Rx občutljivost "bogovsko" - še par dB boljšo kot ta moja kartica oz. običajna "consumer" stuff ala domači wifi ruterji ipd ...

Mapa linka doli :

in večja slika gornje : http://users.volja.net/tatipa/HP/testSet/WiFiTestMap.jpg

Ker sem si izbral cenovno ugodnejši 75ohm sistem do testnih antenc, sem pač to plačal z večjimi izgubami signala do antene, predvsem zaradi navadnih Sat konektorjev in podaljškov! Moral sem si napravit tudi custom 50_na_75ohm sestavljeni 1m pigtatail, na katerem imam zato cca.1,5dB izgube (šit kvaliteta konektorji, rabil bi pozlačene!) in kabel 5m iz rezervnega kompa do antene, nadaljnjih -3,5dB [TL -5dB]. Z junijem, pa sem kartico zabrisal v glavni komp in rabil zato še en adapterček za podaljšanje + še 1x enak kabl in je nastala zdaj še extra Confused izguba signala [TL -9dB!] Sam moj Sat kabel ma sicer manj izgub kot H155 na 2,45GHz ... kabel ni toliko kritičen, konektorji so !!!

Idea Dobitek/gain testirane antene primerjam s tole 0dBi (brez konzerve seveda) tako priključeno defolt antenco tle na približno točno na isti poziciji kot pol sevalnik "moje inovacije" [ali center Dish-a!]: (http://users.volja.net/tatipa/HP/CanEnh/0dBiEnhTest.jpg); ta ma pol v resnici komplet cca.-0,5dBi za referenco zaradi minimalnih razlik prilagoditev in dodatnega 1m fixiranega orig.kabla ...

Takole pa zgleda ciljani testni AP od mene :

in sicer skozi 8x optično povečavo daljnogleda in 3x optično fotoA.povečavo, tj. skupaj TL 24x povečava Cool ...

(dodane inovacije iz spužve+kartona za vtaknit not objektiv fotoaparata, da se ta ne premika in trese =´poor man´s DIY´ Mr. Green TELE-objektiv brez stativa) ...

[Opozorilo za one brez broadband Net veze, malo večji sliki po slabih 150kB se odpreta s klikom na link pod njima ...!]

Evo situacije, pogled od mene proti test AP-ju :

in velika/detalnja slika gornje : http://users.volja.net/tatipa/HP/testSet/AnTestview.jpg

in proti mojem domu s hriba skoraj nasproti :

in spet velika/detalnja slika gornje : http://users.volja.net/tatipa/HP/testSet/dom.jpg

... no zdaj pa vidite, kje jest za zdaj še "bivakiram" (cero, lahko zaviješ na kofe ob priliki) ...

Vse ostalo je razvidno iz podatkov/napisov na zadnjih dveh velikih slikah ...

Praktična testiranja prenosov (če in kadar jih delam) delam drugje, ker nimam do onega (ssid*sared*) AP-ja na hribu nad Malijo tako ali tako avtorizacije dostopa in ne Wep-a, pa po moje tle pri meni doma to tudi ne bi imelo smisla, ker imam zelo hudo močno motnjo v obliki signala glavnega AP Portorož na spektru in samo par stopinj stran od test linije (tudi ostalih signalov tudi močnih je eno malo morje tle pri meni - ni free kanala spljoh, ko da sem sredi LJ; se najde tudi kaki "free Net" Mr. Green za surfanje!).

Malo inovativnosti in "znajdi se" principa zna fejst pomagat, če nimaš denarja/možnosti za boljšo merilno tehniko/aparature ... pa sem "poceni" skozi prišel, še vse "konzerve" so me stale skor več ko PCI kartica Mr. Green ...

Tisti, ki imajo pa malce boljšo opremo, kot npr. forumaš japek, pa si lahko meritev opravijo seveda na bolj sofisticiran način Razz ...

Zahvale: Laughing

- kot prvo ekipi in forumašem tle za "spodbude"
- TeleLopovu za oderuške cene Neta na Dial-up-u Evil or Very Mad , ki so me spravile do ukvarjanja z WiFi in antenami 2,4GHz,
- znancu Dino-tu (dir. Redox d.o.o.) in Zippo-tu ter njihovi sestrinski Wlan ISP firmi Alternet - Avision d.o.o. za postavitev mreže AP-jev po Obali in gratis Cool dvomesečno probno v začetku leta surfanje in meritve/testiranja prenosov mojih začetniških/prvotnih anten prek AP Portorož, ki so kasneje pripeljale do "sofisticiranih Mr. Green konzerv" za daljše linke ...
- samemu sebi, da nisem po prvem mesecu neuspehov Rolling Eyes v januarju obupal in vrgel "puške v koruzo" in se potem praktično full stvari naučil (znanje-imanje!) ter me ni zvilo 8O , koliko najrazličnejših prehrambenih artiklov iz konzerv sem "potamanil" v zadnjem času Mr. Green v imenu in za dobrobit experimentov predvsem v svoje zadovoljstvo, pa še ugotovitve+ideje lahko pol "šeram" tudi tle na forumu ...
Smile

--------------------------------------------------------

Evo še enega dodatnega načina za "ubit" eventuelne odbite prihajajoče signale na merjeno anteno (tokrat UsbKey) in preprečit že od zadaj odbitim od drugod dostop do nje v urbanem okolju: 3-str."metalna" piramida postavljena z vrhom v smeri preko antence do vira signala kot približno na spodnji sliki.

Močnejši merjeni signal, ki gre mimo antence/ključka se razbije/odbije cca. pod pravim kotom stran, pa je Razz ...

Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Internet, računalniška omrežja LAN in wlan, povezave in strežniki Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu