Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Iščem izdelovalca vezij

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Izdelava tiskanih vezij in ohišij za elektroniko
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
maxbond1995

Pridružen/-a: Ned Maj 2010 18:56
Kraj: Šempeter pri Gorici

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 11, 2014 14:51:01    Naslov sporočila: Iščem izdelovalca vezij Odgovori s citatom

Pozdravljeni.

Iščem koga, ki bi mi izdelal tiskano vezje v okolici Nove Gorice. Imam le nekaj ploščic in nočem zapravljati za laminator ali uv žarnico, dušilko,...
Ploščico lahko zjedkam sam.

Hvala!

reber
moderator

Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 11, 2014 21:09:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Lahko ti jaz naredim, pošlji mi datoteke na mail. Ploščice naredim po foto postopku in jih tudi zjedkam, lahko pa dobiš brez lukenj. Prototipne ploščice in majhne serije še vedno naredim tako kot včasih, sprejmem enake vrste datotek: vektorsko ali rastersko (bitna slika) črno-belo bw 1bit, kar pomeni samo črna in bela, brez sivin, črno je tisto, kjer bo baker (vezi, spajkalni otočki, obrisi, napisi, ...). Slovenija je majhna, tako da ... okolica gor ali dol Wink
maxbond1995

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 30, 2014 13:27:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

imaš zs Smile sepravi lukenj ne vrtaš?
reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 01, 2014 17:45:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Luknje seveda vrtam, tako da je tiskano vezje izdelano do konca in pripravljeno za sestavljanje.

V prejšnjem sporočilu sem napisal, da lahko dobiš brez lukenj, pozabil pa sem napisati, da je to stvar dogovora oziroma zahteve. Običajno in skoraj vedno, luknje vrtam, izjemno redko se zgodi, da naročnik želi ploščico nezvrtano, oziroma samo zjedkano.

Napisal si, da ploščico lahko zjedkaš sam. Ne predstavljam si, kako naj bi tako naročilo zgledalo. Verjetno si mislil, da naj bi bila ploščica pripravljena za jedkanje. Kaj pa, če bo pri jedkanju šlo kaj narobe? Kdo bo kriv v tem primeru? No, v izogib morebitni taki situaciji takega naročila ne sprejmem, zato zjedkam že jaz, da lahko na ta način zagotovim 100% uspelo in kvalitetno vezje.

Če je predloga TIV pobrana nekje na internetu, je včasih v slabi ločljivosti ali pa kako drugače ne ustreza za direktno tiskanje prosojnice, zato je potrebno nekaj obdelave in priprave za tisk.

maxbond1995

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 01, 2014 19:00:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Aha zgleda da se nisva zastopila Smile. Najbolje bi bilo, kot si rekel, da mi ploščico pripraviš kot je treba, zjedkano ter zvrtano.

Gre se za to vezje: http://www.generalguitargadgets.com/pdf/ggg_its8_pcb.pdf?phpMyAdmin=78482479fd7e7fc3768044a841b3e85a

Kvaliteta slike mi deluje dovolj dobra, upam da se ne motim Smile.

Zanima me okvirna cena na kos in ali bi mi za manjšo serijo računal manj (na kos).

Hvala za hiter odgovor Wink

reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 02, 2014 10:19:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Izdelava vezja doma se zelo razlikuje od strojne izdelave, predvsem v pripravi in v datotekah, ki so potrebne za izdelavo.

V tem primeru imamo na voljo pdf datoteko, v kateri je predloga TIV, za katero vidimo le velikost, ni pa nikjer jasno določeno, kako je predloga obrnjena. Ob natančnem pregledu predloge lahko vidim, da se na ploščici nahaja 8 pinski čip, verjetno gre za operacijski ojačevalnik (ker gre verjetno za kitarske audio zadeve, po naslovu sodeč) in ta 8 pinski čipek ima na TIV en pad drugačen od ostalih in to je pin 1, tako da lahko na tej podlagi določim orientacijo. V pomoč je tudi napis "ITS8" na predlogi, ki dodatno potrjuje, da je pogled na predlogo s strani elementov, saj je v takem primeru predloga videti zrcalno obrnjena. Ker je predloga TIV zrcalna, jo moram obrniti, da bo TIV pravilno narejen. No, vse to je rutinsko opravilo, razen v primeru, če je predloga taka, da ne vsebuje nobenega napisa in nobene komponente, ki bi na nek način izdajala orientacijo, v takih primerih je nujno potrebna informacija, ki nedvoumno pove, kako je predloga obrnjena. Seveda je v vsakem primeru zelo dobrodošlo, pogosto celo nujno, da poleg predloge prilagate zraven cel projekt, fotografije, opis, skratka karkoli, ki bi pomagalo pri odpravljanju dvomov.

Grafika v tem primeru je komaj dovolj dobra za izdelavo kvalitetnega TIV, ker je vezje v zelo slabi ločljivosti. TIV je načrtovan tudi s klasičnimi knjižnicami za strojno izdelavo, zato je velikost padov majhna, premer lukenj pa sorazmerno velik, kar otežuje domačo izdelavo TIV in ko to nekako le uspe, je težava še pri sestavljanju oziroma spajkanju, saj je bakra okoli luknje zelo malo. Vse to se da popraviti z grafično obdelavo, ki je ročno delo in zahteva nekaj časa in potrpežljivosti. Tudi vrtanje takega vezja je težje, saj center luknje ni majhen in ker gre za ročno vrtanje, je treba biti zelo pazljiv in ročno ujeti center.

S tako predlogo TIV strojna izdelava ni mogoča po klasičnem postopku strojne izdelave. Kaj sploh je strojna izdelava? V tem primeru je to avtomatiziran postopek izdelave, po katerem na podlagi primernih datotek TIV izdela stroj. Kaj je domača izdelava? To je klasičen amaterski ročni način idelave, večinoma po fotopostopku in na koncu ročno vrtanje (nobenega CNC).

Cena izdelave je odvisna od mnogih dejavnikov. V podjetjih bo cena verjetno vsaj 10x ali 20x višja, če gre to za 1 unikatni kos tiskanega vezja, zato je taka vezja veliko ceneje delati kar doma in po domačem postopku, med prijatelji, znanci, člani foruma, ... Takole čez palec bi takole vezje prišlo 10€, v to je vključena vsa priprava, grafična obdelava, tiskanje prosojnice, priprava prosojnice, fotopostopek, jedkanje, vrtanje in končna obdelava površine ... videti je veliko za tako majčkeno vezje, ampak mnogi so že poskusili pri meni doma, ko sem jim ponudil pomoč pri izdelavi, naj si sami izdelajo vezje z mojo pomočjo in namigi, ugotovili so, da je dela ogromno. Seveda so taki obiski brezplačni, da ne bo kdo mislil, da pomoč zaračunam, ne bom se pa branil kakšne donacije v obliki domačih dobrot v tekoči ali trdni obliki Smile

maxbond1995

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 02, 2014 21:28:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Evo tukaj je celoten projekt: http://www.generalguitargadgets.com/projects/17-distortion/82-its8-tube-screamer-808-replica-project?phpMyAdmin=78482479fd7e7fc3768044a841b3e85a.

Se pravi če prav razumem lahko pridem tudi k tebi (s tekočo valuto) ter poskusim sam? Smile

Sicer pa zelo izčrpno Very Happy hvala!

reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 04, 2014 14:39:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Drži, lahko prideš k meni, lahko pride kdorkoli, seveda se je treba prej dogovoriti, da si rezerviram čas. Tekoča in podobna valuta je dobra ja, ni pa obvezna.
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Izdelava tiskanih vezij in ohišij za elektroniko Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu