Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Izdelava domačega 2.1 sistema

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Audio naprave, ojačevalniki in avtoakustika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Chieftec

Pridružen/-a: Sob Jan 2010 15:33
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 05, 2010 16:59:59    Naslov sporočila: Izdelava domačega 2.1 sistema Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

željo imam izdelati DIY 2.1 ojačevalec za ozvočenje v dnevni sobi. Zadeva bi bila priključena na IP-TV motorolin vmesnik nato pa bi preko ojačevalca gnal 2 dvosistemska zvočnika z 8ohm ... 12W in 1 4ohm nizkotonec ... 60W.

Zadevo sem si zamislil z uporabo vezij od "Reber-a" torej TDA1560Q in TDA1562Q. Dva TDA1560Q bi mi poganjala stereo zvok in TDA1562Q mono nizkotonec. Da bi zadevo lažje kontroliral bi pred dovod signala na vezje dodal dva potenciometra za jakost sterea in suba. Edino kar še ne vem je kako zadevo napajati. Doma imam štiri 50W toroidne transformatorje z izhodno napetostjo 13.8V, verjetno pa bi bilo potrebno naredit še nek napajalnik, ki bi transformiral dvosmerni v enosmerni tok?

Ker sem čisti začetnik, bi prosil za kakšen predlog in mnenje? Obstaja kakšen drug čip in vezje s katerim bi lažje izdelal tak ojačevalec?

LP Ine
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
start

Pridružen/-a: Ned Sep 2008 18:39
Kraj: Škofije-Koper/Vič-Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 06, 2010 21:39:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kar se tice tistih cipov in ojacevalca TDA 1562Q. To je ojačevalec ki je primeren za zacetnika, ima tistih 70W na izhodu. Kar se tice kvalitete zvoka, ni nevem kaj. Ampak za zacetek je odlicna zadeva.
Sam sem si izdel za svoj samostojni izdeleg, prav tegale.
Glede napajanja je lahko tudi 12V, imel bos nekaj manj vatov na izhodu(se sploh nebo poznalo). Toroidi bi morali imeti okoli 9V na sekundarju, ter jih s grec mostickom pretvoriti iz izmenicne v enosmerno. Kar se tice kontrole zvoka bi bilo dobro ce bi si izdelal kaksen predojacevalec, ki bi imel poleg stereo regulacije se regulacijo suba.

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
Spajky
moderator

Pridružen/-a: Tor Okt 2008 8:20
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 07, 2010 10:16:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Idea ...
Če te bo minila volja za izdelovanje, lahko še v kaki veleblagovnici najdeš PC 2.1 Altec Lansing VS4121 za 40€ in jih malo modificiraš; maš na mojem sajtu pod elektro za DL moda.
Jakosti bo zadosti, saj imajo zelo dober SPL izkoristek za tako malo (2x5+15W RMS) moči ... Wink

Chieftec

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 07, 2010 14:01:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala za reply-a. Nakup zvočnikov zaenkrat ne gledam, ker bi se rad spoznal malo s tem področjem elektronike in prišparal kak evro (če se bo dalo), če pa že ne, pa da bo boljše špilalo kakor neki kupljeni 15W zvočniki Very Happy

Glede napajanja gledam sedaj že narejene primere in se bom probal še tam kaj naučit kako to izdelati. Glede na to da imam štiri 50W 13.8V toroide doma, iščem varianto s kakšnim usmernikom oz. gledam tudi še za kakšnim drugim čipom.

Uravnavanje jakosti sterea in suba, sem mislil uredit z vezavo potenciometrov pred ojačevalece. To sem videl na parih primerih, edino ne vem še, če dela to ob delitvi signala... saj bi stereo signal (z IP-TV vmesnika) razdelil med 3 ojačevalce.

Še vedno predlogi zelo zelo dobrodošli
Very Happy
Nazaj na vrh
start

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 07, 2010 14:23:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Torej glede tega ce hoces uporabiti svoje toroide, bi ti predlagal da vzames 78L12, to je cip, ki nanj priklopis nekaj visjo vhodno napetost od 12V, torej od 14,5V do 27V in na izhodu bos dobil 12V. Potrebno jih bo uporabiti vec vzporedno vezanih, ker bi skozi en cip stekel prevelik tok in bi to bilo vsodno za njega. Koliksen tok potrebuje ojacevalec, ker nisem nikoli meril.
Drugace nevem ce si gledal cene cipov, ti potrebujes 3 cipe in cena enega je okrog 10€, torej 30€ samo cipi + ostali elementi pa postnina. Tako da premisli, ker ni slaba ideja tista ki ti jo je predlagal Spajky. Kar se tice izdelave te bo stala vsaj 15€ vec kot stane tisti sistem ki je ze narejen in bi ga malo modificiral. Ker za ojacevalce bi moral, predvidevam, kupiti ohisje, ki pa niso poceni....Toliko od mene, Very Happy

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
Chieftec

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 07, 2010 17:23:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Aha, če je zadeva tako draga, je boljša varianta potlej kupti 420W pc napajalnik, ki potegne do 15A 12V stabiliziranega toka in stane nov 18€ Smile
Nazaj na vrh
start

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 07, 2010 17:56:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hm nisi me razumel. Pravim da te komplet izdelava ojacevalca kar nekaj stala, tako da ti svetujem da naredis tako kot ti je ze bilo predlagano. Jaz sem tale ojacevalec priklopil na zvocnik od stolpa (40W 4ohm RMS) in bilo je veselje. Ko pa sem hotel moc ojacevalca preiskusiti na bolj njemu primeren zvocnik, pa je bilo veselja konec. Ojacevalca je zmanjkovalo. Napajalna napetost je bila 13.5V in 8A toka, koliko ga je dejansko rabil nevem ker nisem meril. Drugace ce mene vprasas bos naredil tako kot sem jaz. Sam sem zacel tako kot ti; imel sem relativno malo denarja, hotel sem relativno poceni projekt, no to je bilo 2 leti nazaj, ko sem bil 1 letnik. Nato sem se malo streznil in si naredil neke cilje in plane, vbistvu kaj bi sploh jaz rabil in kaj si zelim. POcakal sem nekaj casa in sedaj sem se lotil delati predojacevalec s dvema ojacevalcema in v enem lepem(vsaj po mojem mnenju ) ohisju. Ce bos zelel izdelkati kaj vecejega in bolsega me lahko kontaktiras in ti bom priskrbel kaksno shemo ali pa vsaj pameten nasvet.
Nazaj na vrh
Azrael

Pridružen/-a: Tor Nov 2007 14:21
Kraj: Gorje

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 07, 2010 17:57:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Samo medklic, 78L12 je linearni regulator z največjim dovoljenim tokom 100mA. Rahlo fo pretežno švoh za tako aplikacijo.

Pa tudi drugače se linearnih regulatorjev v takih napravah izogibaj, so samo še en vir toplote več. V tvojem primeru izberi nek integriran NF ojačevalec, ki bo po delovni napetosti primeren transformatorju. PC napajalniki pa so khm khm, večina jih ne zdrži prav dolgo maksimalno deklarirano moč.

Glede stroškov, nikakor ni največji strošek čiperaj in ostal material na ploščici. Večino stroškov pobere ohišje, hladilni sistem in zvočne omarice. Vse to rabiš, da bo kaj efekta od te samogradnje. Zlotati platko je še najmanjši iziv pri celi stvari.

start

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 07, 2010 19:29:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Se mi je zdelo da niso najbolj primerni 78L05 v audio tehniki.
Raje se loti kaj vecjega, ker bo cena mogoce malo vecha od tele igracke, ki je ti omenjas. Pa se zadovoljen bos s rezultatom. Very Happy

Nazaj na vrh
smiki

Pridružen/-a: Sre Jan 2008 19:00
Kraj: Savinjska dolina

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 07, 2010 20:31:57    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Na netu si poišči shemo primerno materialu (trafo).
klik
klik
Transformatorja vežeš primarja vzporedno, zaporedno pa sekundarja pa pazi na napetost na izhodu iz obeh navitij, da bo seštevek obeh napetosti.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Audio naprave, ojačevalniki in avtoakustika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu