Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

matica M29 ali nekaj podobnega

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Kje kaj kupiti
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Amater40

Pridružen/-a: Sob Dec 2007 11:50
Kraj: PRIMSKOVO

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 02, 2010 12:31:57    Naslov sporočila: matica M29 ali nekaj podobnega Odgovori s citatom

Pozdravljeni, zanima me če kdo ve kje v LJ. prodajajo Matic ( šraufe) M29x 2 mm, rabim jo za cirkolar.
Hvala za odgovor.
Lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator

Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 03, 2010 09:17:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mislim, da tega ne boš kar kupil, treba bo obiskati strugarja, da ti jo naredi, žal pa bo cena temu primerna.

Vprašaj na strojniškem forumu, tam tudi lahko oddaš povpraševanje, če ti kdo naredi, seveda pa je skoraj obvezno, da osovino prineseš s seboj, da bo strugar matico natančno naredil na tisti navoj (toplo priporočam), ker v nasprotnem primeru ni nujno, da bo navoj "ujel".
Korak že lahko pomeriš, mera pa ni nujno da je zares 29 tako kot navajaš. Kakorkoli, zadevo mora narediti po meri in unikatno, razen če ti bodo strojniki potrdili, da je mogoče to kakšna standardna mera.

Amater40

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 03, 2010 10:48:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala za odgovor, slišal sem da naj bi bila ena trg. Ljubljana-črnuče, ki naj bi prodajala večje matice.
Lp
Nazaj na vrh
u2

Pridružen/-a: Čet Jan 2008 7:03
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 03, 2010 11:26:09    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kot je rekel Reber, osovino pod pazduho i k strugarju.
Mislim, da so te matice pri cirkularnih osovinah bolj tako, kot pade, pade.
Jaz sem šel prav pomerit k svojemu, ker me je zanimala primerjava s tvojim podatkom. Osovina je fi 30, korak navoja pa je nekje 3,75. Ne vem, če je to kakšna standardna mera, je pa osovina kupljena v trgovini, seveda z originalno matico.
No morda se bo dobil kdo, ki je bolj podkovan v strojništvu in nam bo razčistil zadeve.

In seveda najlepše želje v Novem letu, predvsem zdravja, potem bo tudi cirkular lahko pel, pa seveda sreče, da ostanejo prsti celi!

lp
Nazaj na vrh
Rafter

Pridružen/-a: Tor Okt 2008 21:33

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 03, 2010 11:53:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Seveda je, ampak navoj pač ni metričen, ampak colski (2,54cm/colo x 1,5 cole = 3,81 cm).
Nazaj na vrh
u2

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 03, 2010 20:32:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ne vem, če bi se ravno strinjal? Sicer ne poznam dobro teh stvari, ampak vseeno.
Če bi bil navoj colski, potem ne bi bil korak 1/10 od ene cole in pol, kot si napisal. (izračunal si 3,81 cm, jaz sem pa izmeril 3,75 mm kar je recimo blizu 3,81 mm - s pogreškom)
Bolj verjetno bi bil korak recimo 1/16, ali 1/8 oziroma večkratnik od tega.
Če so že cole, potem desetiška števila ne spadajo zraven, ali se motim.

lp
Nazaj na vrh
Rafter

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 03, 2010 23:35:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sorry, mea culpa - ti govoriš o koraku navoja. Jaz sem mislil premer. Wink
Nazaj na vrh
Amater40

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 04, 2010 10:09:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pomeril sem navoj na osovini in je 29.4 ,ko pomirim matico je 27.9 , korak naj bi bil 3.0 ali je t metrični navoj? Po katalogu. naj bi bil M30X 3.
Lp
Nazaj na vrh
reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 04, 2010 11:32:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vsekakor so podatki precej čudni, korak se je iz 2mm spremenil v 2,5mm, premer navoja tudi, tako da... lahko da je navoj celo M30x2,5

Toplo priporočam, da zadevo pogleda nekdo, ki se v to razume, dober strugar bo točno vedel, pa tudi naredil bo matico, ki bo 100% ustrezala, žal pa, kot smo že ugotovili, cena ne bo ravno nizka, kot če bi kupil neko standardno matico, saj strugarske ure niso ravno poceni, po drugi strani pa niso tako zelo drage, da ne bi zmogel plačati izgubljene matice.

Če navoj ne bo res ustrezal, lahko pokvariš navoj na osovini, tako da bo na koncu treba popravljat navoj na osovini in potem na nov navoj spet delat novo matico, zato priporočam, da dokler je navoj na osovini nepoškodovan, da se na ta navoj naredi ustrezna matica, če pa je navoj na osovini rahlo poškodovan, ti ga lahko strugar malce obnovi, premer navoja bo malce manjši, na popravljen navoj pa naredi matico. Popravilo rahlo poškodovanega navoja ne zahteva nekega posebnega posega, samo malce ga poglobi, korak ostane isti, premer se pa rahlo zmanjša, kar pa sploh ni problem, če se matica naredi po meri.

u2

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 04, 2010 11:54:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Rafter, no pa sva na istem bregu, se mi je zdelo, da se nisva prav razumela.
Sicer pa če je navoj res čuden bi bilo mogoče bolj smiselno kupiti standardno matico sprejemljivo manjšega premera in potem popraviti navoj na osovini. Če jo ponovno zgubiš, boš imel standardno matico, pa še manj možnosti je, da fališ pri navoju, saj boš točno vedel za katerega se gre.
Nazaj na vrh
Rafter

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 04, 2010 22:32:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Do sedaj sem spoznal samo enih par strugarskih mojstrov... vsi po vrsti so bili čudaki, ampak vsi tudi izjemno natančni. Oni bodo pravi naslov.
Nazaj na vrh
Amater40

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 04, 2010 22:57:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala za nasvet bom oboskal strugarja in mi bo svetoval kako naprej.
Lp
Nazaj na vrh
reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 05, 2010 05:33:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Rafter je napisal/a:
Do sedaj sem spoznal samo enih par strugarskih mojstrov... vsi po vrsti so bili čudaki, ampak vsi tudi izjemno natančni. Oni bodo pravi naslov.

Ma ne no, niso oni čudaki, le mi jih ne razumemo, ker nismo tega "foha" Wink

Rafter

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 05, 2010 07:49:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

reber, saj poznaš tisti rek: izmeri z mikrometrom, označi s kredo, obdelaj s sekiro? Wink
Nazaj na vrh
jp

Pridružen/-a: Sob Dec 2009 7:04
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 05, 2010 14:28:49    Naslov sporočila: Re: matica M29 ali nekaj podobnega Odgovori s citatom

Amater40 je napisal/a:
Pozdravljeni, zanima me če kdo ve kje v LJ. prodajajo Matic ( šraufe) M29x 2 mm, rabim jo za cirkolar.
Hvala za odgovor.
Lp

Morda se dobi kaj tukaj:

TEHNOCOM D.O.O. Zagrebška cesta 60, 2000 Maribor
n.c. 02 450 21 40
02 450 21 47
02 450 21 41
http://www.rumenestrani.com/si/podjetja/49838/tehnocom-d-o-o-

Velika izbira ali bo tudi ta matica ?

Lp! jp
Nazaj na vrh
Amater40

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 06, 2010 11:35:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Na tem naslovu jih imajo in pride standardna matica M30x3 je 0.75 €.
Upam da je v ljubljani kakšna trgovina.
jp- hvala za pomoč.
Bom iskal še naprej.
Lp
Nazaj na vrh
Rafter

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 06, 2010 11:47:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Amater40 je napisal/a:
jp- hvala za pomoč.
Bom iskal še naprej.
Lp
Če misliš Tehnocom, ti jo v naslednjih dneh lahko grem kupit par komadov in ti jih pošljem po pošti. Če se ti ne mudi preveč. Wink
Nazaj na vrh
jp

Pridružen/-a: Sob Dec 2009 7:04
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 06, 2010 21:52:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Amater40 je napisal/a:
jp- hvala za pomoč.
Bom iskal še naprej.
Lp

Danes teden (v sredo dne, 13. 1. ) imam iz MB pot v Ljubljano. Prihod v Ljubljano med 13,00 in 14,00 (pot iz ovoznice za Moste v Moste in nato Vevče) ob 14, 30 imam postajo v Vevče.

Če ne bo prepozno jih lahko v sredo pripeljem. Lahko pa vam jutri pošljem eno za probo.

Lp! jp
Nazaj na vrh
Amater40

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 07, 2010 09:09:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

jp, hvala ti na prijaznosti tako se ne mudi da bi bilo prepozno, moram pa najprej ugotoviti korak navoja, bom obiskal strugarja morda še danes in sporočim kako naprej.
Lp
Nazaj na vrh
Amater40

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 09, 2010 10:23:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Matico M30x2 je origonal in sem jo kupil , Metal oprema v LJ-črnuče in stane 2.10€. Sposodil sem si šablone za merjenje koraka navoja in tako ugotovil kateri korak je. Vsem hvala za pomoč.
Lp
Nazaj na vrh
u2

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 09, 2010 13:12:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zgodba s srečnim koncem.
Veliko ugibanja, še več teorij in na koncu standardna matica za dobra 2 EUR-a. To zadnje je še najpomembnejše. Ja včasih so stvari enostavnejše kot izgledajo.
Še jaz sem zadovoljen!

LP
Nazaj na vrh
Amater40

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 09, 2010 13:51:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tako je to, več glav več ve.Dobito moram še navojno čeljust da malo popravim navoj, saj ne gre ravno lepo gor.
Lp
Nazaj na vrh
Amater40

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 09, 2010 15:52:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Strugar mi je povedal da tako velike navojne čeljusti ne bom dobil, mi je svetoval da naj z trikotno pilo pobrusim in bo ok. Tako sem naredil in stvarca deluje kot se šika.
Lp.
Nazaj na vrh
reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 09, 2010 22:39:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tako grob navoj seveda lahko s pilo popraviš, jasno, najbolj enostavno.
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Kje kaj kupiti Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu