Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

 
 Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Kondenzatorji

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Elektrotehnika za zaĆØetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
ilboy



Pridružen/-a: Čet Jul 2008 15:27
Prispevkov: 54
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 24, 2011 13:57:24    Naslov sporočila: Kondenzatorji Odgovori s citatom

Kako vem za kakÅ”no voltažo je narejen kondenzator,ĆØe na njemu ni oznake.Konkretno spraÅ”ujem za tip kondenzatorja,ki je na sliki.


kondenzator.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  3.32 KB
 Pogledana:  2013 krat

kondenzator.jpg


Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
borber



Pridružen/-a: Sre Nov 2007 21:55
Prispevkov: 160
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 25, 2011 11:04:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tale bi bil za kakih 50V.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ilboy



Pridružen/-a: Čet Jul 2008 15:27
Prispevkov: 54
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 25, 2011 14:00:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

KakŔen bi potem moral biti za 275 Voltov katerega imam na shemi?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
start



Pridružen/-a: Ned Sep 2008 18:39
Prispevkov: 55
Kraj: Å kofije-Koper/ViĆØ-Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 25, 2011 14:35:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Isci pod MKT, MKP kondenzator -> http://www.category365.com/p/x2_mkp/18.html
_________________
Lep pozdrav!
Aljaž T.
www.elektronika-start.com
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
ilboy



Pridružen/-a: Čet Jul 2008 15:27
Prispevkov: 54
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 25, 2011 16:05:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Problem je namreĆØ v tem,da imam na doma veliko kondenzatorjev,ki imajo vrednosti v Mf,pf in nf,zelo malo ima pa oznaĆØeno voltažo.Konkretno bi rabil 4n7/275V,ne vem pa kakÅ”no obliko naj bi imel.Prosim kakÅ”nega struĆØkota,da mi to razloži ali pa mi da kakÅ”en link,kjer bi si to pogledal.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
start



Pridružen/-a: Ned Sep 2008 18:39
Prispevkov: 55
Kraj: Å kofije-Koper/ViĆØ-Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 26, 2011 00:01:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

http://www.lotos.si/Elektronika/Kondenzatorji/Kondenzatorji%20poliesterski/Poliester%20kondenzator%204.7nF%20400V/default.aspx?Product=2828300471737&Group=828

Ta ti bo odgovarjal.
Ce ti rabis 275V, to je misljeno kot najmanj. Lahko je vec od tega. Ta stevilka pove, do katere napetosti lahko deluje ta kondenzator.

_________________
Lep pozdrav!
Aljaž T.
www.elektronika-start.com
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
ilboy



Pridružen/-a: Čet Jul 2008 15:27
Prispevkov: 54
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 02, 2011 15:58:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Verjetno se nismo dobro razumeli.Kot sem že omenil imam doma veĆØjo koliĆØino novih kondenzatorjev razliĆØnih oblik in proizvajalcev.Na vseh je oznaĆØena kapaciteta,voltaža pa le na nekaterih.Zdaj me pa zanima,ĆØe se po obliki kondenzatorja lahko doloĆØi koliko voltaže prenesejo.Neumno se mi zdi kupovati nove,ĆØe bi lahko uporabil te,ki jih imam doma.Ali obstajajo kakÅ”ni katalogi,kjer bi se to videlo?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
borber



Pridružen/-a: Sre Nov 2007 21:55
Prispevkov: 160
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 02, 2011 16:35:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Brez izkuÅ”enj to ni možno, pa tudi sicer ni zanesljivo. Poslikaj jih s strani napisa in zdraven Å”e kako merilo za ugotavljanje velikosti, slike nam pokaži in bomo mogoĆØe kaj uganili.
Kataloge poiÅ”ĆØi na straneh proizvajalcev in boÅ” lahko primerjal.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ilboy



Pridružen/-a: Čet Jul 2008 15:27
Prispevkov: 54
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 02, 2011 19:58:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

V glavnem imam te vrste kondenzatorjev,ki so na sliki.


Kondenzatorji.gif
 Opis:
 Velikost datoteke:  48 KB
 Pogledana:  1974 krat

Kondenzatorji.gif


Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
borber



Pridružen/-a: Sre Nov 2007 21:55
Prispevkov: 160
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 02, 2011 20:19:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vsaj na Å”tirih je napetost oznaĆØena.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ilboy



Pridružen/-a: Čet Jul 2008 15:27
Prispevkov: 54
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 02, 2011 20:29:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Najbolj me zanimajo Å”tevilke 3,4 in 5,katerih imam najveĆØ
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
borber



Pridružen/-a: Sre Nov 2007 21:55
Prispevkov: 160
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 02, 2011 22:01:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

3 ima napisano napetost, 4 je lahko tudi 500V mora pa imeti s ĆØrko oznaĆØeno napetost, 5 pa okoli 100V moral bi tudi imeti s ĆØrko oznaĆØeno napetost. ƈrkovne oznake bi moral najti na internetu.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mr.Paranormal



Pridružen/-a: Ned Dec 2011 20:33
Prispevkov: 5

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 14, 2011 21:31:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Glede na to, da je naslov teme tako sploÅ”en, se mi zdi, da bo moje vpraÅ”anje povsem aktualno. Nisem namreĆØ Å¾elel odpirati nove teme.

Sem namreĆØ v rahli dilemi.
O elektrotehniki vem že marsikaj, a me je nekaj dni nazaj Ŕokiral obseg mojega neznanja.

Naletel sem namreĆØ na shemo, v kateri je kondenzator vezan vzporedno na napetostni vir, zraven pa je vzporedno vezana tudi tuljava. (vsega skupaj trije elementi)
Za napetostni vir se ne spomnim, ali je bil enosmerni, ali izmeniĆØni.

A nisem mogel ugotoviti, ĆØemu služi tako vezan kondenzator. Samo vezje naj bi sicer dalo moĆØan elektromagnetni impulz, oziroma vsaj ustvarilo moĆØno elektromagnetno polje.

Tako da spraÅ”ujem, ako kdo pozna odgovor, ĆØemu bi služil in kaj bi se dogajalo na kondenzatorju v takem vezju pri enosmernem toku in pri izmeniĆØnem?

Hvala za odgovore Wink

P.s.: Pri enosmernem domnevam, da nebi bilo poante v kondiju, ker je tuljava potem kratki stik
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
u2



Pridružen/-a: Čet Jan 2008 7:03
Prispevkov: 345
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 15, 2011 17:58:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

PreveĆØ sploÅ”no si opisal, premalo podatkov za konkreten odgovor.
OĆØitno gre za neke vrste oscilator, po drugi strani si si pa že sam odgovoril s svojim vpraÅ”anjem. Vezje naj bi ti dalo elektromagnetni impulz, to pa dosežeÅ” z oscilatorjem oziroma nihajnim krogom ki vsebuje L in C komponento, torej tuljavo in kondenzaor.

Takole ĆØez prst, lahko pa je tudi nekaj popolnoma drugega.

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mr.Paranormal



Pridružen/-a: Ned Dec 2011 20:33
Prispevkov: 5

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 16, 2011 15:45:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No, da gremo od zaĆØetka. Najprej hvala za odgovor Wink

Kot sem napisal, bi pri enosmerni napetosti tuljava predstavljala kratek stik in bi bilo tako vezje poslediĆØno povsem neuporabno. Razen tega, da bi bilo v okolici moĆØno elektromagnetno polje.
Ampak verjetno ne za dolgo ĆØasa, sploh ĆØe bi vse skupaj poganjal kakÅ”en 12V akumulator.

Pri izmeniĆØni napetosti pa domnevam, da bi se kondenzator v skladu s ferkvenco polnil in praznil, na tuljavi pa bi bilo prisotno "izmeniĆØno" elektromagnetno polje.

Je moje razmiŔljanje pravo?

u2 hvala za odgovor Smile Zadel si pravo toĆØko. Zanima me namreĆØ ravno to, s kakÅ”nim vezjem bi lahko ustvaril elektromagnetne impulze.
Sploh bi bilo fino, ĆØe bi zadeva delovala na enosmerni napetosti.

Bi mi torej lahko povedal kaj veĆØ o oscilatorju in LC nihajnem krogu?
Sploh bi bil vesel podrobnega odgovora, ki bi opisal kaj se dogaja z elektrino na kondenzatorju in kaj se dogaja s tokom v tuljavi ob razliĆØnih ĆØasih.

P.s.:Verjetno bo bolje, da za debato o takem vezju, ki bi dajalo elektromagnetne impulze odprem novo temo?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
u2



Pridružen/-a: Čet Jan 2008 7:03
Prispevkov: 345
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 16, 2011 17:15:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tvoje ramiÅ”ljaje je samo do neke mere pravo. Je približno tako kot si napisal, treba pa je dodati, da se pri osnovnem polnjenju in praznjenju kondenzatorja in paralelno vezani tuljavi pojavi Å”e nekaj, na kar si pozabil. To je tako imenovani fazni zamik, ki pa je poglavitni razlog, da oscilator sploh zaniha. Tu pa se stvari Å”e kar zakomplicirajo in postanejo bolj kompleksne. (glede na tvoj prvi post sklepam, da si bolj ljubiteljski elektrotehnik in tu ti utegne znanje malo zaÅ”kripati, se opraviĆØujem ĆØe sem te napaĆØno ocenil)
Skratka delovanje nihajnega kroga, njegovo vzbujanje, frekvenca s katero niha in drugi parametri, so precej kompleksni in se mi zdi da bi ti tako na forumu težko kaj bolj natanĆØno razložil, tako da ti priporoĆØam, da malo pogooglaÅ” in boÅ” dobil dovolj literature. MogoĆØe bo pa Å”e kdo drug kaj dodal.

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mr.Paranormal



Pridružen/-a: Ned Dec 2011 20:33
Prispevkov: 5

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 16, 2011 17:30:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala za odgovor.

Si bom podrobneje prebral poglavje o nihajnem krogu Wink

Sem pa sicer na fakulteti za elektrotehniko v Ljubljani, vendar si tega prej nisem upal povedati, saj je bilo moje vpraÅ”anje preveĆØ banalno Smile
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
u2



Pridružen/-a: Čet Jan 2008 7:03
Prispevkov: 345
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 16, 2011 17:40:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

UspeŔen Ŕtudij ti želim, verjamem, da mi boŔ nekega dne lahko odgovoril na stvari, ki jih bom jaz spraŔeval na forumu!

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Elektrotehnika za zaĆØetnike Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group