Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

 
 Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Nakup spajkalnika, oziroma spajkalne postaje

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> DomaĆØa delavnica, oprema, orodje in literatura
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
ziga555



Pridružen/-a: Sob Sep 2010 19:02
Prispevkov: 17
Kraj: RIBNICA

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 13, 2010 18:39:12    Naslov sporočila: Nakup spajkalnika, oziroma spajkalne postaje Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

Malo razmiÅ”ljam v nakup spajkalne postaje. Zanima me kaj priporoĆØate. Kolikor berem so najbolj znane in najboljÅ”e spajkalne postaje od firme weller in ersa.

Je 50 W dovolj?

Gledam pa tule:

http://www.conrad.si/


kataloŔki Ŕtevilki: 588777 in 830348


L.p
Žiga


Nazadnje urejal/a ziga555 Ned Mar 27, 2011 15:22:06; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 13, 2010 20:55:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

PriporoĆØam minimalno 50W, da bo uporabno za kaj veĆØ, kot samo za spajkanje drobnih delov in preprostega tiskanega vezja.

Pred 15 ali 20 leti sem uporabljal 25W in 60W spajkalnik in moram reĆØi, da je 25W kar podhranjen, ĆØe želimo spajkati kakÅ”no žico debelejÅ”o od 1,5mm2, že pri tej debelini ima kar probleme segreti...

40W je že kar v redu, ampak Å”e vedno je podhranjen glede moĆØi, saj traja, da se spoj segreje, kar pa ni v redu, je bolj zasilno kot pa zares.

60W je že primerna moĆØ tudi za spajkanje 2,5mm2 žic in seveda vse elektronike s primernimi konicami.

Za izkuÅ”enega elektronika, ki veliko sestavlja, pa je 60W minimum, 80W pa že zadostuje za normalno delo. Zakaj potrebujemo tako moĆØ? ĆØe spajkamo hitro, se ta moĆØ kar porabi, ĆØe pa spajkamo poĆØasi, pa se da delat tudi s 40W, kar pomeni, da so manjÅ”e moĆØi zadosti le za amaterje in zaĆØetnike, zaradi podhranjene moĆØi pa vĆØasih to povzroĆØa preglavice, bolj izkuÅ”en pa bo znal spajkati tako s slabotnim spajkalnikom kot z boljÅ”im in moĆØnejÅ”im, razlika pa bo predvsem v hitrosti dela in malenkost pri kvaliteti.

Zgoraj predlagana spajkalnika mi oba delujeta precej revno, skoraj bi rekel, da je Weller videti slabÅ”e, no, pa saj je le 40W, je pa zato mogoĆØe roĆØka kaj boljÅ”a, saj mi tisti toolcraft deluje nekam ĆØudno, tista oblika roĆØke in konice me moĆØno spominjajo na nekaj postaj, ki sem jih pred leti preizkusil, nekaj takega pa je bilo na AOYUE kitajki, vsega tega orodja pa sem se hitro znebil, saj nekako ne najdem primernih besed, da ne bo pregrdo, kako bi to opisal. Za amaterja bi bila oba predlagana iz conrada verjetno v redu, kaj veĆØ bi lahko napisal, ĆØe bi lahko stestiral za vsaj 15 minut ali bolje za kakÅ”no uro ali dve, potem bi lahko dal precej zanesljivo oceno, seveda pa v tem ĆØasu ne bo mogel oceniti vzdržljivosti konic.

ResniĆØno ne vem, kaj naj predlagam, mnogi pohvalijo spajkalno postajo Ersa RDS80, katero sem imel nekaj let v lasti in po kvaliteti je zelo dobra postaja, en velik minus pa je dokaj trd kabel spajkalnika, ampak ni tako hudo, ĆØe je delovni prostor urejen in spajkalnik nameÅ”ĆØen tako, da trdota kabla ne moti. Jaz sem s to RDS80 naredil kar veliko delovnih ur in lahko potrdim, da je za svojih 120ā‚¬ z ddv, kolikor stane pri Belmet d.o.o vredna svojega denarja. Med vso to navlako od nekje 80-120ā‚¬ je RDS80 tisto pravo, ker vsa ta navlaka ima kakÅ”en minus in kakÅ”no slabo lastnost, Ersa ima le nekoliko trÅ”i kabel, vse ostalo pa je kvalitetno, robustno in prepriĆØljivo in primerno za delat, tudi SMD se da spajkat Wink

Ne upam si predlagati kaj boljÅ”ega, saj pod 300ā‚¬ ni za dobit konkretno in kvalitetno postajo, pri tej ceni se Å”ele zaĆØne, žal.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
ziga555



Pridružen/-a: Sob Sep 2010 19:02
Prispevkov: 17
Kraj: RIBNICA

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 13, 2010 22:22:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

NajlepŔa hvala za odgovor.

Vendar me pa vseno zanima ĆØe imajo Å”evedno v belmetu erso rds 80 za 120ā‚¬ kot si omenil? Ker ravno sedaj malo brskam okoli in se cene gibljejo okoli 180 ā‚¬ Confused

Kako pa je kaj z wellerjemivi in ersivimi analognimi postajami?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kvizko



Pridružen/-a: Sob Sep 2010 10:03
Prispevkov: 39
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 14, 2010 09:57:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Osebno priporoĆØam Weller! PrviĆØ Å¾e zato, ker imajo Å”irok asortiment spajkalnih konic, ki so vedno dobavljive. In seveda tako kot je že Reber napisal....naj bo najmanj 50W, Å”e bolje pa je 80W....pa je ni stvari, ki je ne bi odspajkal....to vidim sam v firmi, ko moram odspajkat kakÅ”en del iz veĆØplastne tiskanine! Cool
_________________
LED je prihodnost
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
sortaj



Pridružen/-a: Tor Avg 2008 12:46
Prispevkov: 14

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 14, 2010 11:45:18    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ziga555 je napisal/a:

Vendar me pa vseno zanima ĆØe imajo Å”evedno v belmetu erso rds 80 za 120ā‚¬ kot si omenil? Ker ravno sedaj malo brskam okoli in se cene gibljejo okoli 180 ā‚¬ Confused


Lahko potrdim, da je Ŕe vedno!
Sem jo kupil prejÅ”nji teden za 100ā‚¬+DDV=120ā‚¬
Zraven sem kupil Å”e eno konico za ca 10ā‚¬, ker je priložena vseeno malo prevelika.
Prvi vtisi (10min nazaj sem spajkal eno vezje) pa so dobri. Tisti kabel se meni Å”e mehak zdi(ĆØe si navajen na roĆØni spajkalnik, ki ima 3x1,5mm kabel Confused )

Mislim da za ta denar dobiÅ” kar spodobno zadevo!


lp, Jernej

_________________
lp, Jernej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 14, 2010 13:27:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zanimivo, da se marsikomu kabel od RDS80 ne zdi pretrd Smile

No, kabl ni pretirano trd, vsekakor ne, le v primerjavi z množico drugih spajkalnih postaj bi rekel, da spada nekam v sredino ali pa med nekoliko trÅ”e kable, Å”e posebej zato, ker babel ni droben, je nekje okoli 5-6mm debeline in ni tako mehak, kot kakÅ”en silikonski. Okusi so razliĆØni in trdota kabla je v bistvu najveĆØji minus omenjene RDS80, vse ostalo je pravzaprav zelo kvalitetno, tudi kabel je kvaliteten, le mehak ni. Trdota kabla je ena lastnost, ki je pomembna pri oceni praktiĆØnosti in se pokaže predvsem pri zelo finem delu, pri obiĆØajnem spajkanju pa trdota kabla nima toliko vpliva, vĆØasih je celo zaželjeno, da kabel deluje nekoliko robustno, no, robusten tudi dejansko je Smile

Mislim, da je RDS80 zelo dober kompromis cene, kvalitete, robustnosti, uporabnosti, vzdržljivosti in ĆØe upoÅ”tevamo prav vse, je to za sploÅ”no rabo zelo dobra postaja. Imel sem to postajo nekaj let, pa sem jo prodal, ker sem si nabavil Ersa i-con in to ne le eno postajo ampak 2 taki postaji Very Happy s katerima sem zelo zadovoljen, ĆØeprav veĆØinoma delam le z eno. Tako zelo sem se navadil delat s tistim mini spajkalnikom, da mi je RDS80 postala preveĆØ robustna, ĆØeprav sem bil z RDS80 navduÅ”en vse dokler nisem v roke dobil i-con, no, navduÅ”enje sicer ni upadlo, ocena je po mojem mnenju Å”e vedno visoka, le neprimerno veĆØja praktiĆØnost i-con postaje me je prepriĆØala.

Da ne bom 100x ponavljal, življenska doba konic pri Ersi me je prepriĆØala in ga ni junaka, ki bi me prepriĆØal, da Ersa ni boljÅ”a od Wellerja, sem imel preveĆØ slabih izkuÅ”enj z wellerjevimi konicami... spajkalniki weller so sicer dobri, le konice so tiste, pri katerih si z moje strani zasluži eno veliko ĆØrno packo, ne le piko, ampak packo Evil or Very Mad


.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
ziga555



Pridružen/-a: Sob Sep 2010 19:02
Prispevkov: 17
Kraj: RIBNICA

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 27, 2011 15:26:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

SliŔal sem od nekaterih da so si zamenjali kabelj na rds 80 za slikonskega. (sedaj jo imam tudi jaz)

Me pa zanima ĆØe se tista plastiĆØna matica pri roĆØki odvije, oz. kako bi lahko razdrl roĆØko da bi zamenjal kabelj? Sicer ni pretrd, ampak ĆØe hoĆØeÅ” biti razvajen pa je to to...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lord_KING



Pridružen/-a: Ned Feb 2016 16:38
Prispevkov: 9

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 30, 2016 17:45:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zanimam se za nakup spajkalne postaje do nekje max 120-130ā‚¬. Najbolj prikupna mi je ersa i con pico, vendar sem nekje zasledil da ima grelec pol plastiĆØen. Ali ima kdo izkuÅ”nje z to spajkalno postajo?
Lep pozdrav
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 30, 2016 19:57:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nekje sem napisal, da je grelec zadaj pri konektorju nekoliko plastiĆØen in da ni tako zelo stabilen kot pri Ersa i-CON kjer je grelec popolnoma kovinski do kontaktov.

Ne bo odveĆØ, ĆØe omenim, da se pri teh spajkalnikih grelec lahko odstrani iz roĆØke, saj je samo zataknjen notri, na koncu so seveda kontakti v obliki konektorja.

Kje bi lahko bil problem pri odstranljivem grelcu, ki je v roĆØko samo zataknjen?
V bistvu problema ni, res se upogne ali premakne za eno majĆØkeno malenkost ĆØe s konico preveĆØ boĆØno pritiskamo, ampak dolga leta uporabe so pogazala, da problema ni in da se ni niĆØ zrahljalo in nikjer ni nastala dodatna zraĆØnost.

Upogibanje je bolj opazno pri Ersa i-CON pico in nano, pri glavni i-CON 150W pa je upogibanje minimalno in tudi ni moteĆØe.

Imam tudi Ersa i-CON pico, ki sem jo nekaj ĆØasa uporabljal testno, da sem lahko napisal oceno.
Za testne namene sem z roĆØko delal bolj grobo in nekoliko malomarno in priÅ”el do naslednjih ugotovitev:
Stabilnost grelca je v primerjavi z Ersa i-CON manjÅ”a, saj se ob grobem boĆØnem pritisku rahlo in opazno upogne, ampak tako poĆØetje je že zloraba orodja.

RoĆØko in grelec sem si natanĆØno ogledal in ugotovil, da bi upogibanje zmanjÅ”al z natanĆØno izdelanim obroĆØkom, ki bi ga nataknil zadaj na grelec, da bi se naslanjal v odprtino roĆØke. ObroĆØek sem natanĆØno postružil in ga nataknil na grelec, vse skupaj sestavil nazaj in poskusil. ZraĆØnosti in upogibanja ni bilo veĆØ, kar pomeni, da sem težavo odpravil. Žal se je z obroĆØkom pojavila druga težava, ker sem naredil kovinski obroĆØek, zato se roĆØka nekoliko segreje, vendar ni moteĆØe. ObroĆØka iz toplotno manj prevodnega materiala kasneje nisem naredil, bi bilo pa vredno poskusiti. Verjetno ni nobenih posebnih težav tudi brez dodelave, ampak ker sem bolj ziheraÅ”, sem poskusil, ĆØe lahko kaj izboljÅ”am.

Dejstvo, da je del grelca zadaj pri konektorju plastiĆØen, Å”e ne pomeni, da je spajkalnik slab, seveda ni primeren za profesionalce in serijsko proizvodnjo, za hobista pa menim, da je vseeno zelo primeren in kvaliteten.

ƈe je kdo v dvomih, lahko pride k meni na preizkuÅ”njo Wink

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Lord_KING



Pridružen/-a: Ned Feb 2016 16:38
Prispevkov: 9

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 30, 2016 20:16:18    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kako pa na sploÅ”no v primerjavi z nano, samo esd zaÅ”ĆØita ali se razlikujeta Å”e drugaĆØe.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 01, 2016 14:28:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nisem prepriĆØan, ampak mislim, da je razlika le v ESD in mogoĆØe Å”e razlika v software same postaje. RoĆØka je enaka, vsaj glede na moĆØ, otip, obliko, velikost in težo. ƈe je mogoĆØe kakÅ”na razlika v materialu zaradi ESD ne vem, ker mi ni jasno kakÅ”na razlika bi lahko bila, mogoĆØe delno prevodna plastika, kaj jaz vem. Bistvo spajkalne postaje je itak roĆØka in konica, tako da se ne bi poglabljal kaj dosti.
_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> DomaĆØa delavnica, oprema, orodje in literatura Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group