Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Pokvarjen računalnik

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Računalništvo - splošno
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Štromar

Pridružen/-a: Ned Avg 2009 14:11
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 24, 2009 20:08:38    Naslov sporočila: Pokvarjen računalnik Odgovori s citatom

Imam 8 let star računalnik od TRON-a, ki pa zadnje čase že dolgo ne dela več. Procesor je 1000 MHz, okoli 300GB hard diska in 512 MB RAM-a.

Že pred kakšne pol leta, je računalnik začel nagajati pri prižiganju. Ko si ga zagnal, je začel delati, nato pa se je po parih sekundah sam ugasnil. Nato si ga prižgal še enkrat in crknil je čedalje prej, dokler ni utripnila samo še lučka ob vklopu, še ventilator se ni zagnal. Potem si nekaj časa počakal in poskusil znova. Nato se je prižgal in napisalo mi je, da je nekaj narobe s procesorjem in da se je zaradi varnosti zagnal le s 66MHz- ji, nato pa si ga naštelal nazaj na 1000 in računalnik je cel dan normalno delal.
Zdaj pa se je pojavila nova težava. Igral sem igrice, računalnik normalno izkopil, ga izklučil iz vtičnice in odšli smo na morje za 14 dni. Nato smo se vrnili, vštekal sem ga ter prižgal. Najprej se je spet pojavila prva napaka, ko pa se je le prižgal, pa je kar naenkrat začel glasno piskati - 2sekundni pisk in nato 3 sek premora, pa spet. In to stalno piska, na monitorju pa ni nobene slike, kljub temu da je prižgan. Sploh ne vem zakaj računalnik ne dela, sam na morje smo šli pa je crknu.
Drgač pa sem pred to drugo napako opazil še eno nevšečnost, in sicer da kdaj za v Windovse rabi približno 20 minut (tam ke piše welcome), kdaj pa gre normalno not.

Drugače je računalnk bil od mojega polbrata, jaz sem ga dobil šele pred kakšnimi 3 leti, tako da ne vem ravno njegovih karakteristik. Pa smo ga trogal po servisih, pa polbrat ga je pogledal, pa nismo nč pogruntal. In zanimiv je to, da so se vse napake pojavile ena za drugo dobesedno kar čez noč.

A mogoče veste kaj je narobe z računalnikom?

Vnaprej se vam zahvaljujem za pomoč.

mucek4
moderator

Pridružen/-a: Čet Jan 2008 10:26
Kraj: Tržič - Mesto med gorami

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 25, 2009 08:10:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

S tvojim računalnikom je narobe marsikal....

- Pregrevanje (zamašen hladilnik na ventilatorju, zanič ventilator ali slaba termalna pasta)
- Glede piskanja (Napisal si da si stručko, ne znaš pa uporabiti strica googlea) Continuous beep - Power supply, system board, or keyboard problem
- 20 minut na zaslonu "dobrodošli" - Nič novega na računalniku je toliko šare, da dela samo za šaro in ne zate. Format - najhitreje.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Štromar

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 25, 2009 13:56:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

-ventilatorji vsi delajo v redu
-saj zato pa je forum, ker so odgovori bolj specifični - vsega pač ne moreš naji na netu (pa napisu sm da sem stručko za 15-letnika, pa ne spoznam se lih ful na računalnike in na vse podrobnosti o njih, poznam le glavne sestavne dele in stvari ki je treba vedet o njih)
-saj pravim, da kdaj čisto v redu dela (gre notr v parih sekundah), kdaj pa traja 20 min. Če ga resetiraš po tem, ko naštelaš procesor na 1000, gre ponavadi normalno not, zdej ne vem točn, ker mi je crknu in ne morem preverit. Pa šare nimam veliko gor, prav tako pa ima zelo veliko spomina na hard disku - okoli 300GB, kar je zelo veliko. Smo mel doma zelo star računalnik s ful več šare pa je mel samo 30GB, pa je šel čisto normalno not.

sebaveh

Pridružen/-a: Čet Jan 2008 16:26
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 25, 2009 20:06:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Menjaj napajalnik z novejšim in preizkusi.
Če ne bo boljše, pa poglej še matično ploščo, oziroma kondenzatorje na njej. Pri teh letih se že začnejo zrediti na vrhu.
Nazaj na vrh
mucek4
moderator

Pridružen/-a: Čet Jan 2008 10:26
Kraj: Tržič - Mesto med gorami

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 28, 2009 06:56:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Niti ne razumem kaj si napisal. Piši slovensko!
Nazaj na vrh
smasher

Pridružen/-a: Sre Nov 2007 23:31
Kraj: Obala-Lj

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 28, 2009 07:54:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

noben ti ni rekel da ventilatorji ne delajo, kdaj si nazadnje razprašil notranjost, že v 2 letih se lahko hladilnik tako zapoune s prahom da bol malo hladi.
Glede tistega piskanja pa je lahko narobe kaj z napajalnikom ali pa z matično.
Ker hočeš očitno specifično napisano, odpri računalnik počisti prah iz vseh hladilnikov in matične in tudi zamenjat termalno pasto na procesorju nebi škodovalo.
ČE nič od tega niti malo ne pomaga poskusno zamenjaja napajalnik, in starega razpihaj če ga v 8 letih nisi še spihal tega ne delaj v hiši ker boš imel meglo v sobi od količine prahu ki je noter.

LP
Nazaj na vrh
Štromar

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 28, 2009 19:24:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem ga že čisto presesal, ampak hladilnika procesorja in napajalnika pa nisem.

Če ima še kdo kakšen predlog, naj pripiše.

Drugače pa hvala za vse odgovore, se bom lotil postopka. Takoalitako pa si bom kupil nov računalnik.

Štromar

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 04, 2009 17:20:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Evo, sem presesal komplet računalnik, odprl napajalnik in ga čisto presesal, ker je bil povsem prekrit s prahom. Prav tako sem s procesorja snel hladilnik z ventilatorjem ter ju čisto spucal, da zgledata kot nova.

Vendar vse skupaj še vedno ne dela, pojavilo pa se je še neko dodatno piskanje, tako da imam sedaj že cel orkester piskanja. Mogoče je tisto novo piskanje zato, ker imam odprt pokrov, čeprav nisem odkril nobenega senzorja. Upam da se ni pokvarilo še kaj, ker pol bom znoru.

Prav tako sem odkril, da za nobeno od napak ni krivo morebitno pregrevanje procesorja, ker se računalnik ne prižge že takoj ob zagonu, saj takoj ugasne po desetinki sekunde. Da pa bi se v takem času tako pregrel, kljub normalnemu hlajenju, je nemogoče. Ampak moram vedno počakati nekaj časa po vštekanju računalnika v vtičnico, potem pa se lahko prižge. Tako da sumim, da je kriv kakšen kondenzator v napajalniku. Vendar kako naj to sploh preverim? Teh kondenzatorjev je ogromno, prav tako pa so skoraj nedostopni, tako da bi blo treba komplet vse razstavit, da bil lahko vse preveril.

Tako da se bom počasi lotil še tega, dopišete pa lahko, če imate še kakšen predlog.

Pa nekdo mi je namignil, da bi bila za piskanje lahko odgovorna grafična kartica. Kaj menite?

Lp.

Azrael

Pridružen/-a: Tor Nov 2007 14:21

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 04, 2009 17:32:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kako izgleda definitivno fuč kondi, si oglej na:

http://slo-tech.com/clanki/06002/

Na plati boš itak takoj videl, če je kaj podobnega napihnjencem iz članka, za napajalc pa ni druge poti, kot vzeti ga iz kište in odšravfati pokrov dol (seveda, ko je napajalc izštekan iz elektrike).

En napihnjenc (čeprav jih je običajno več), je dovolj za opisane težave pri vklopu.

Če ni najti nič, menjaj napajalc.

In še, sesalec ni kaj prida učinkovit za odstranjevanje prahu iz PCja, mnogo bolje se obnese stisnjen zrak (če nimaš kompresorja za zrak doma, imajo ga na vsaki bencinski črpalki).

Štromar

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 04, 2009 18:56:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Lepa hvala za nasvet, bom preveril kondenzatorje. Prav tako sem odprl napajalnik ter ga presesal od znotraj.

Pa glede tistega drugega piskanja je bilo res ohišje in je zdaj nehal (hvalabogu).

Lp.

Štromar

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 04, 2009 19:17:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

V napajalniku sm našu napihnjenca, ki mu tudi že pušča elektrolit. Prav tako sem na googlu našel razlage za piskanja, tako da mislim, da bom še celo kam prišel s tem popravljanjem. Povsod mi piše, da je težava v RAM-u.

Ko bom zamenjal napihnjenca, vas obvestim.

Lp

Batman

Pridružen/-a: Pon Feb 2008 23:10

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 08, 2009 19:27:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vzemi RAM ven in očisti režo na plošči, jaz to naredim z suhim čopičem in kompresorjem. Potem vzemi košček čistega nepotiskanega papirja in z njim zdrgni kontakte na RAM-u.
Za napako, ko se PC prižge na kratko in potem ugasne, pa je kriv napajalnik. Pravzaprav je napajalnik krivec za vsaj 50% težav z računalnikom.

Štromar

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 13, 2009 10:26:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

TOOOOOO!!!

Popolnoma sam sem popravil računalnik. V napajalniku sem zamenjal kondija, ter v matično previdno z vsemi protielektrostatičnimi ukrepi vstavil nov RAM (A-data).
Računalnik se sedaj prižge in dela kot nov.

Prav tako sem nekako po naključju rešil težavo z vhodom v Windowse, ko 20 minut traja da pride notr. Ugotovil sem, da je samo treba pritisniti Ctrl+Alt+Delete in čist lepo pride noter. Je pa zanimivo, da tega ni nikoli prej zahteval ampak je čist sam šel noter. Za to se je odločil kar čez noč.

Sedaj mi računalnik super dela (čeprav najbrž ne bo dolgo). Lp!

Zaspanc

Pridružen/-a: Sre Nov 2007 20:44
Kraj: Črnomelj

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 13, 2009 12:56:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Popolnoma sam? Rolling Eyes
Štromar

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 13, 2009 17:11:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No, ja, seveda sem mislil fizično in z vsemi napori in raznimi tehnikami ter poizkusi. Seveda brez tega foruma in "strica Googla", kot ga imenujete, ne bi šlo.

Še enkrat hvala. Cool

Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Računalništvo - splošno Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu