Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Razvijanje in ostvetljevanje vezij

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Izdelava tiskanih vezij in ohišij za elektroniko
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
smasher

Pridružen/-a: Sre Nov 2007 23:31
Kraj: Obala-Lj

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 04, 2008 13:02:11    Naslov sporočila: Razvijanje in ostvetljevanje vezij Odgovori s citatom

Še na starem forumu je bilo kar nekaj debat o tem, na zadnje sem dobil nasvet da gre z živosrebrno žarnico in malo več časa tudi z navadnim paprijem. Sedaj so se začele študentske počitnice in sem poskusil, vendar brez uspeha, po 20min je bil lak (P-501) enakomerno moder pod papirjem, nikjer niti senc od povezav. Nato sem poskusil pokriti pol ploščice z na papir natiskanim vezjem drugo polovico pa kot kontrolo nepokrito. Nepokrit lak je izginil, pod papirjem ni bilo kaj vidnega efekta. Žarnica je 125W ?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gargamel

Pridružen/-a: Čet Dec 2007 11:51
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 04, 2008 14:21:32    Naslov sporočila: fotopostopek Odgovori s citatom

Za osvetljevanje jaz uporabljam žarnico Osram Ultra Vitalux. Kupil sem jo pri lokalnem prodajalcu elektromaterjala, naj bi se uporabljala za porjavenje kože. Razultati so dokaj zadovoljivi. Uporabljam fotolak Positiv 20, film pa tiskam na prozorno folijo.
reber
moderator

Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 04, 2008 16:15:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Škoda časa in živcev, uporabi raje prosojnico za laserski tiskalnik, ki jih kupiš v DZS, znamka prosojnic je DATALINE šifra 57166. Če slučajno nimajo, pa bodo naročili. Cena je dokaj nizka, mislim, da je škatla s 100kos prosojnic manj kot 20€.

Seveda je za te prosojnice treba imeti laserski tiskalnik, kar pa je danes pravzaprav že skoraj obvezno ... potem pa to prosojnico, ko je natisnjena, damo v hlape nitro razredčila, da počrni. Osvetljevanje je bistveno drugačno, saj je prosojnica popolnoma prosojna.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
smasher

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 04, 2008 20:01:57    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

nimam laserskega tiskalnika.. in sem pred pou ure kupu prosojnice za Inkjet, na kos so dokaj drage (sicer sem kuopu samo 3 1€ kos, če se bo dobro izšlo bom poskusil najt kej paket za nižjo ceno) tako da jih bom reciklirau Laughing (naprintau in pobrisau če jih aceton ne bo uničil)
LP

p.s.: kupu sm s tem namenom živosrebrno žarnico in dušilko da mi ne bo trba hodit kopirat na prosojnice in bi lahko uporabljau navadne liste. Z prosojinicami sem kar reflektor uporabil in dodau nekaj potrpljenja
Nazaj na vrh
Gargamel

Pridružen/-a: Čet Dec 2007 11:51
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 04, 2008 22:20:49    Naslov sporočila: fotopostopek Odgovori s citatom

Raje ne kupuj prosojnic za inkjet, temveč poskusi poizkati kakšnega znanca ki ima doma ali v službi laserski tiskalnik, in naj ti natiska na folije za laserski tiskalnik, saj je rezultat občutno boljši.
reber
moderator

Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 04, 2008 22:52:09    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Raje kar takoj pozabi na ink-jet in prosojnice, ker je to samo izguba časa, denarja in živcev ... nič od tega zanesljivo NE deluje, žal.
Pred leti sem uporabljal ink-jet in prosojnice, rezultat je bil sicer fenomenalen, za fenomenalno ceno, kajti A4 prosojnica je bila 1kos primerjano na današnji denar nekje med 2,5€ in 3€ Shocked žal pa teh prosojnic ne delajo več. Potem sem kupil laserski tiskalnik za cca 100€ in škatlo prosojnic, pa je kar v redu, sicer ne tako dobro kot prej, pa vseeno, je pa veliko ceneje. vse druge prosojnice, poleg tistih grozno dragih, so bile neuporabne, rezultat zelo slab in praktično neuporaben.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
smasher

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 05, 2008 00:07:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

škoda da nisem poskenirau, zadeva je prišla vredu, prosojnica je nekako "lepljiva" na vrhu, na printerju sem naštimal "photo qualiti" in je bilo vredu bom pa videl če prenese več kot 1x osvetljevajne al hitro zbledi.
Tako da za enkrat sem zadovoljen in razočaran da nisem vedel da obstajajo ink jet prosojnice.
Sem že razmišljal o laserju, moogče u bljižni prihodnosti ko se še malo pocneijo ker stari lahko začnejo kej zezat, ker delam bol malo stvari in če se bo dalo bom poskusu stlačit čim več projektov na eno prosojnico.

LP

p.s.: sem izredo škrt, moj pcb za TDA 2003 je 3x4cm napetostni regulator iz reberjeve strani sem skrčil na 7x4cm, odstranil mostič in namesto 338K uporabil 338T
Nazaj na vrh
dkone

Pridružen/-a: Tor Nov 2007 9:47
Kraj: Krško

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 05, 2008 13:34:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Če hočeš ti naredim kako vezje,seveda brezplačno,če ti slučajno ne bo ratalo.In ti jo potem dostavim v Lj. Drugače pa kot pravijo,laserski printer,folija,4min pod 250W žarnico,v razvijalec in nato jedkanje. Fotolak je pa bil positiv20. Tisto kaj je za injekt je precej drago,pa še vedno ne rata najbolje.

P.S: Drugače sem pa opustil klasično izdelavo,sedaj uporabljam "prenos tonerja---Rexy" na ploščico, pride poceni,kvalitetno,brez kakšnih problemov,zelo hitro....

lojzek

Pridružen/-a: Čet Jan 2008 8:02
Kraj: Koroška Bela

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 08, 2008 20:25:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

dkone je napisal/a:

P.S: Drugače sem pa opustil klasično izdelavo,sedaj uporabljam "prenos tonerja---Rexy" na ploščico, pride poceni,kvalitetno,brez kakšnih problemov,zelo hitro....

A lahko na kratko razložiš?
Nazaj na vrh
dkone

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 09, 2008 09:44:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

lojzek je napisal/a:
dkone je napisal/a:

A lahko na kratko razložiš?

Narediš vezje v enem izmed programov za risanje. Sprintaš z laserskim tiskalnikom na reklamo od raznih trgovin(najbolj se obnese Šparove reklame),Vzameš laminator(eni so dali vzdevek "breskvica" --->tale je iz špara, ali "Rexy"---->tale pa iz Hoferja(to tudi uporabljam-nepredelana)),segreješ na primerno temperaturo,daš tisti print,ko ga imaš na reklami,na ploščico,jo fiksiraš in pošlješ skozi laminator cca 10krat,odvisno od samega laminatorja in tiskalnika. Potem, pa daš ploščico v mlačno vodo,najbolje pod pipo in papir se sam odstrani,če pa ne pa si pomagaš z prstom. Tako vidiš da se je toner prenesel na ploščico,če je še kakšna napaka jo popraviš(stik,slaba povezava...),drugače pa direktno v kislino.Toner je zelo odporen proti kislini,razen če ga poškoduješ--spraskaš. Postopek traja cca 10min. In je zelo učinkovit,hiter in enostaven.

Nekateri,namesto lamiatorja,uporabijo likalnik...Samo pri tem moraš biti zelo previden,saj ti drugače,toner razlije na ploščici.Preverjeno!

dkone

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 09, 2008 09:52:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Evo še izgled laminatorja:

A4_Laminator.jpg
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  A4_Laminator.jpg
 Velikost datoteke:  20.63 KB
 Downloaded:  1015 krat

dkone

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 09, 2008 10:02:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

pa še rezultati:

4rr.jpg
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  4rr.jpg
 Velikost datoteke:  51.42 KB
 Downloaded:  989 krat

rg.jpg
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  rg.jpg
 Velikost datoteke:  73.32 KB
 Downloaded:  1025 krat

Jaxx

Pridružen/-a: Ned Maj 2009 15:50

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 05, 2009 19:48:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

reber je napisal/a:
... potem pa to prosojnico, ko je natisnjena, damo v hlape nitro razredčila, da počrni.

reber, bi lahko napisal kaj več o tem? Sam sem imel probleme z prosojnicami, natisnjenemi z laserjem, ker mi je večje črne površine presvetlilo, kljub največji nastavitvi temnosti tonerja... Zadevo sem nekako reševal z dvema prosojnicama, ki sem jih naravnal eno nad drugo, rezultat je bil sicer zelo redu, ampak pomeni dodatno delo in dodatne možnosti, da gre kaj narobe (če se prosojnici premakneta...)
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Izdelava tiskanih vezij in ohišij za elektroniko Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu