Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

 
 Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

prenaŔanje signalov

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Digitalna elektronika in vezja
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Lojze



Pridružen/-a: Pon Jul 2008 19:00
Prispevkov: 33

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 21, 2009 18:26:36    Naslov sporočila: prenaÅ”anje signalov Odgovori s citatom

Pozdravljeni,
Zanima me kako sestavit zanesljiv FM oddajnik in sprejemnik. Premetal sem že veliko googla pa sem do sedaj sem naÅ”el samo en zanimiv prispevek, ki je deloval dovolj zaupanja vredno, vendar pa doloĆØenega integriranega vezja ne najdem v nobeni trgovini. NaÅ”el sem tudi naĆØrt iz 4 watti narejen s tranzistorji, vendar se mi je plan ustavil pri enem izmed komendarji, da lahko to nese s pravilno anteno tudi do 100km (ne želim si policije), vendar poleg želene frekvence to oddaja Å”e na drugih in Å”e to se spreminja s temperaturo itd.
Torej bi prosil, ĆØe imate zanesljiv naĆØrt, s katerim bi reguliral frekvenco in moĆØ. DobrodoÅ”el bi bil stereo, ni pa nujno.
Hvala,
Lep pozdrav

_________________
itak
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Azrael



Pridružen/-a: Tor Nov 2007 14:21
Prispevkov: 647

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 26, 2009 14:37:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

V bistvu si z oddajanjem na FM radiodifuznem obmoĆØju skoraj vedno, ĆØe nimaÅ” za seboj tone od države požegnanih papirjev, navzkriž z zakonom.

Edina izjema je, ko je moĆØ oddajnika tako majhna, da je doseg le nekaj metrov. To izkoriÅ”ĆØajo FM transmiterji, ki jih lahko kupiÅ” v trgovini.

Razno razne sheme na spletu so tako tako, vedno je en ali drug problem. NajveĆØ shem je klicanje hudiĆØa, saj je narejeno daleĆØ pod vsako mejo pravilnega konstruiranja takih naprav in je edino vodilo konstruktorjev, da je stvar maksimalno poceni in narejena z minimumom, najveĆØkrat neustreznega materiala.

Tak "oddajnik" povzroĆØa hude motnje v zelo Å”irokem frekvenĆØnem obmoĆØju, ki se razteza daleĆØ nad frekvencami FM radiodifuzije. Te frekvence uporablja letalstvo, radioamateriji, policija in reÅ”evalne službe. In prav noben od njih ne mara smetilcev. Izslediti smetilca in ga temeljito oglobiti pa je mala malca.

ƈe je naprava sluĆØajno zasnovana tako, kot mora biti, pa samograditelji obiĆØajno nimajo potrebnega inÅ”trumentarija, da bi stvar izpeljali tako kot je treba in je konĆØni rezultat tak kot v prvi varianti.

In nekaj za ilustracijo kako malo moĆØi rabiÅ” na FM podroĆØju.

4W je za FM podroĆØje veliko. Iz mojih radioamaterskih ĆØasov vem, da zveza na razdalji 100 in veĆØ km (do repetitorja Trdinov vrh ali UĆØka na HrvaÅ”kem ali krajev v Cazinski krajini) ni bila noben problem pri 2.5W in neusmerjeni gumi anteni. Z usmerjeno Yagi anteno ni bil problem enak doseg pri 0.25W.

ƈe med A in B ni ovir, za premostitev te razdalje z FM rabiÅ” smeÅ”no malo moĆØi.

Zato ob shemi, ki obljublja nekaj W moĆØi in km dosega veÅ”, da imaÅ” opravka s hudim smetilnikom.

_________________
Genij je 1 % inspiracije in 99 % znoja.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 26, 2009 16:56:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ƈe bi tak oddajnik uporabljal kot nekakÅ”en daljinĆØek, bi to pomenilo, da oddaja le obĆØasno za kratek ĆØas, potem bi ne bil nek veĆØji problem, prav tako pa te noben ne bi preganjal in lovil.

ƈe bi bilo oddajanje dolgotrajno, potem je tukaj velik problem, sicer pa nisi napisal, kaj naj bi iz tega nastalo.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
smiki



Pridružen/-a: Sre Jan 2008 19:00
Prispevkov: 68
Kraj: Savinjska dolina

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 26, 2009 18:29:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Poglej pri tej strani ima tudi ves material na zalogi.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lojze



Pridružen/-a: Pon Jul 2008 19:00
Prispevkov: 33

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 28, 2009 20:17:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

o smiki ful dobr Very Happy
http://hem.passagen.se/communication/fm_500.html
Ta mislim da bi bil kar dober.
Hm.. kje se pa da za naroĆØilo, ker tega jezika ne zastopm kej dobr :S
NaŔel sem Ŕe:
http://trgovina.svet-el.si/productdetail.php?prodid=2281
kolikor sem se potrudil prebrati neposredno iz slike je to verjetno oddajnik.
edin 2 W se mi zdi ful preveĆØ, sm pomoje se da kej omejit

Najbolj, tak kar sem istal je pa:
http://users.volja.net/alen44/elektronika/oddajnik1/index.html
Tukaj pa ne najdem v nobeni trgovini ĆØipa MAX2606

Sprva bi prenaÅ”al audio signal po hiÅ”i. Pol bi pa naredu nekej podobnega kot autoĆØk na daljinec, ĆØasovno multipleksiranje signalov, oziorma drugaĆØe reĆØeno serijsko prenaÅ”anje signalov. Sej ne da bi kej nujno rabu, rad bi se pa kej novga nauĆØu.
Hvala, Lp

_________________
itak
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lojze



Pridružen/-a: Pon Jul 2008 19:00
Prispevkov: 33

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 20, 2009 14:23:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, zdej je stvar taka, da bi rad naredu povezavo RxD s TxD drugega ĆØipa in obratno. Domislil sem si, da bi to naredu z voki tokijem, FM oddajnik bo pa Å”e malo poĆØakal.

Komunikacijo Uart iz ĆØipa na raĆØunalnik sem naredil po spodnji shemi (dela), iz ĆØipa na raĆØunalnik sem pa po svoje improviziral, pa mi je že delal, pa ga zdej nekaj heca, ampak bom že popravil.

Moje vpraÅ”anje pa je, kako naredit program, da bi 2 ĆØipa pogovarjala preko serijske povezave. Na enem ĆØipu bi imel vhode za komande, na drugem ĆØipu pa izhode za izvajat komande, mel bi pa tudi vhode za senzorje s tem spet na prvem ĆØipu indikatorje, ki jih poÅ”lejo senzorji. NiĆØ komplicarano, vendar ne dela program, ki sem si ga zamislil. Bi prosil, ĆØe bi mi ga kdo popravil, oziroma dal namig, ali svoj program, ĆØe je že kdo prakticiral.

(1. ĆØip)
'$sim
$regfile = "m8def.dat"
$crystal = 16000000
$baud = 9600

Config Portc = Input

Dim A As Word

Naprej Alias Pinc.0
Naprejlevo Alias Pinc.1
Naprejdesno Alias Pinc.2
Nazaj Alias Pinc.3
Nazajlevo Alias Pinc.4
Nazajdesno Alias Pinc.5


Do

If Naprej = 1 Then
A = 131
End If
If Naprejlevo = 1 Then
A = 132
End If
If Naprejdesno = 1 Then
A = 133
End If
If Nazaj = 1 Then
A = 134
End If
If Nazajlevo = 1 Then
A = 135
End If
If Nazajdesno = 1 Then
A = 136
End If
If Naprej = 1 Or Naprejlevo = 1 Or Naprejdesno = 1 Or Nazaj = 1 Or Nazajlevo = 1 Or Nazajdesno = 1 Then
nop
Else
A = 0
End If
Print A

Loop
--------------------------------
(2.ĆØip)
'$sim
$regfile = "m8def.dat"
$crystal = 16000000
$baud = 9600

Config Portc = Output

Dim A As Byte
Naprej Alias Portc.0
Naprejlevo Alias Portc.1
Naprejdesno Alias Portc.2
Nazaj Alias Portc.3
Nazajlevo Alias Portc.4
Nazajdesno Alias Portc.5

Do
A = Inkey()
If A = 131 Then
Naprej = 1 'ce smo nekaj dobiliā€¦
Else
Naprej = 0
End If

A = Inkey()
If A = 132 Then
Naprejlevo = 1 'ce smo nekaj dobiliā€¦
Else
Naprejlevo = 0
End If

A = Inkey()
If A = 133 Then
Naprejdesno = 1 'ce smo nekaj dobiliā€¦
Else
Naprejdesno = 0
End If

A = Inkey()
If A = 134 Then
Nazaj = 1 'ce smo nekaj dobiliā€¦
Else
Nazaj = 0
End If

A = Inkey()
If A = 135 Then
Nazajlevo = 1 'ce smo nekaj dobiliā€¦
Else
Nazajlevo = 0
End If

A = Inkey()
If A = 136 Then
Nazajdesno = 1 'ce smo nekaj dobiliā€¦
Else
Nazajdesno = 0
End If
Loop
----------------------
ukaze za senzorje Ŕe nisem dodal, najprej rabim tole spravit v pogon.

Hvala, Lp



interface rs232terminal.JPG
 Opis:
Uart galvansko loĆØen
 Velikost datoteke:  46.01 KB
 Pogledana:  1453 krat

interface rs232terminal.JPG



_________________
itak
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lojze



Pridružen/-a: Pon Jul 2008 19:00
Prispevkov: 33

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 23, 2009 14:32:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

fixed
_________________
itak
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Digitalna elektronika in vezja Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group