Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

 
 Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Ali je 8L05A napetostni regulator?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Analogna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
FAAC



Pridružen/-a: Sre Feb 2008 21:31
Prispevkov: 10
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 07, 2008 06:58:06    Naslov sporočila: Ali je 8L05A napetostni regulator? Odgovori s citatom

Na vezju imam element z oznako 8L05A, v drugi vrsti pa PNJVC.

Kolikor sem lahko pregledal po netu, gre za 5V 100mA napetostni regulator s tremi prikljuĆØki.

Dejansko stanje pa je, da gre za SMD vezje z 8 nogami, služi pa kot krmilnik izhoda (kot open colector). Krmili ga NPN tranzistor. Od 8 nog jih je (ĆØe me spomin ne vara) 5 vezanih skupaj, ena pa nikamor. Glede na to bi element dejansko lahko bil napetostni regulator s tremi prikljuĆØki.

Torej vpraŔanje :
- ali gre za FET izhodni tranzistor in mi pri oznaki manjkajo nekatere ĆØrke kot npr 2SK..., 2N...., kolikor sem jih iskal jih nisem naÅ”el
- ali gre dejansko za napetostni regulator, prikljuĆØen tako, da deluje kot tokovna zaÅ”ĆØita z omejitvijo nekje okrog 100mA. Ko sem namreĆØ na omenjeni izhod prikljuĆØil rele z narobe obrnjeno diodo (Å”lus) je zadeva nekoliko zadiÅ”ala (ne vem katra morda dioda) a ni zgorela.

Rezultat :
- Zanima me tokovna zmogljivost izhoda
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 07, 2008 10:31:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Seveda je lahko to regulator in tudi po vsej verjetnosti je.

LM78L05 je 5V regulator in 100mA toka, obstaja pa v najbolj pogosti TO-92 in seveda SMD 8 pinski SO-8. SMD verzija ima srednje 4 pine povezane skupaj in na GND, pametno je tiskano vezje narisati tako, da so vsi pini prikljuĆØeni na poligon bakra, za boljÅ”e hlajenje.

Na www.national.com najdeÅ” raznorazne "application note" kjer najdeÅ” marsikaj zanimivega.

Omenjal si open collector ?

Mimogrede, moĆØno si zgreÅ”il poimenovanje naslova ... naslov"manjkajoĆØe ĆØrke" je popolnoma brezvezen in napaĆØen, bolje bi bilo, da bi bil naslov kar "8L05A" ali "ali je 8L05A napetostni regulator?" Naslov sem spremenil Wink to naj bo v poduk tudi ostalim, ko se odloĆØate za naslov!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
PPG78



Pridružen/-a: Čet Jan 2008 10:24
Prispevkov: 45
Kraj: Gorenjska

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 08, 2008 20:37:13    Naslov sporočila: Re: Ali je 8L05A napetostni regulator? Odgovori s citatom

FAAC je napisal/a:
Od 8 nog jih je (ĆØe me spomin ne vara) 5 vezanih skupaj, ena pa nikamor.


Vezje je enostavno, tako da je najbolj enostavno iz PCB-ja prerisati shemo in nato preveriti ĆØe se ujema z 78L05 v SO8 ohiÅ”ju.

SMD elementi so pri popravilih vedno bolj problematiĆØni saj se zaradi velikosti na njih ne da napisati celotne tipske oznake, da pa je vse skupaj Å”e bolj zanimivo ima vsak proizvajalec svoj naĆØin kodiranja.

LP, Peter
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
FAAC



Pridružen/-a: Sre Feb 2008 21:31
Prispevkov: 10
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 10, 2008 23:31:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala za odgovore.
ƈe bi že na zaĆØetku podal Å”e bistven podatek bi bilo bolj razumljivo - komplicirano.

Izhod, se pravi signal iz omenjenega elementa je 0, oziroma -, ki proti + da 24V kadar je seveda odprt. Po podatkih elektronike je na izhod lahko priklopljen porabnik 24V max. 3W. Ker dvomim, da bi regulator lahko delal kot 100mA bremza, predvidevam, da gre za FET.

MuĆØi pa me priklop porabnika z 250mA.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 11, 2008 06:26:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sevdeda bi že na zaĆØetku lahko podal bistveni podatek, napisal kaj veĆØ, da ne bi tavali v temi in ugibali ...
Vsekakor bi lahko bil fet, saj obstaja v takem ohiÅ”ju, lahko bi priložil skico, sliko, poskusil zrisati naĆØrt ...

Najbolj podobna oznaka je IRF7805
http://www.irf.com/product-info/datasheets/data/irf7805.pdf
Žal pa se ne ujema s tem, ko si napisal, da imaŔ 5 pinov vezanih skupaj.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
FAAC



Pridružen/-a: Sre Feb 2008 21:31
Prispevkov: 10
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 11, 2008 06:53:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala, mislim, da bi to lahko bilo to.

Sem sprintal DS, v delavnici bom primerjal stanje. PoroĆØam.
Tokovno pa FET ni problematiĆØen.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
FAAC



Pridružen/-a: Sre Feb 2008 21:31
Prispevkov: 10
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 11, 2008 20:31:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Itaq da ni FET. Bi bilo preenostavno.
No sem kar prerisal vezje - priponka.

OĆØitno le gre za neko bremzo, ki Å”ĆØiti mali NPN SMD tranzistorĆØek.

KakŔne nove ideje ?



Save.JPG
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  Save.JPG
 Velikost datoteke:  90.07 KB
 Downloaded:  1206 krat

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 11, 2008 21:54:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vezava je videti popolnoma nelogiĆØna Shocked kaj za vraga je 5 pinov vezanih skupaj Confused
A pa si 100% prepriĆØan, ta je takole povezano, si poskusil odlotati element dol, da bi videl vezje pod njim? Nekako mi ni logiĆØno, da ta 8 pinski ĆØip nima napajanja, kaj pa ĆØe so vezice pod njim?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
FAAC



Pridružen/-a: Sre Feb 2008 21:31
Prispevkov: 10
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 11, 2008 21:58:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ga bom ju3 Å”e odlotal. Sem pa v toĆØnost skice kar prepriĆØan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 11, 2008 22:09:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ƈudno se mi zdi, zakaj sta po tej vezavi praktiĆØno le dve vezi prikljuĆØeni na element, lahko bi bila dioda, varovalka, neka omejitev, karkoli.

Tisti NPN SMD tranzistor je res videti povezan kot open collector, saj je tisti srednji pin ravno collector, emitor gre na maso, baza pa na uC, verjetno je vmes vsaj en upor ?

ƈe prav razumem, breme na izhod povežeÅ” tako, da je en prikljuĆØek bremena na ta izhod, drugi pa na +24V Question
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
PPG78



Pridružen/-a: Čet Jan 2008 10:24
Prispevkov: 45
Kraj: Gorenjska

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 11, 2008 23:00:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ƈe je shema pravilna bi bila lahko varovalka, ki Å”ĆØiti tranzistor. Priznam pa da je v SO8 ohiÅ”ju Å”e nisem videl. Vsekakor neke vrste zaÅ”ĆØita.
Daj Å”e enkrat preveri ĆØe je vse zvezano pravilno.

LP, Peter
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
FAAC



Pridružen/-a: Sre Feb 2008 21:31
Prispevkov: 10
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 12, 2008 17:09:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem kar prav narisal, poglej sliko.
ƈez sem sicer nalimal Å”e mal Å”are a jo spreglejte.



sesek1.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  70.21 KB
 Pogledana:  2153 krat

sesek1.jpg


Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 12, 2008 17:41:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

NiĆØ nisi prav narisal, kaj pa pin 4 in pin 5 Question te si pa v naĆØrtu oznaĆØil z NC, pa prav opozoril sem na to, da manjka napajanje, na vezju se pa vidi, da sta oba pina povezana.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
FAAC



Pridružen/-a: Sre Feb 2008 21:31
Prispevkov: 10
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 12, 2008 23:19:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Povezana sta - nikamor. Verjemi samo link na drugo stran PCB tam pa toĆØka.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
PPG78



Pridružen/-a: Čet Jan 2008 10:24
Prispevkov: 45
Kraj: Gorenjska

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 12, 2008 23:33:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

FAAC je napisal/a:
Povezana sta - nikamor. Verjemi samo link na drugo stran PCB tam pa toĆØka.


Vsak ki riÅ”e vezja ti po povadal da se povezav na ĆØipe oziroma povezav ki niso nikamor prikljuĆØene ne dela brez razloga.
ƈe je res to da na spodnji strani ni povezave (slika?) ki bi se nadaljevala je edina z moje strani logiĆØna razlaga da imaÅ” pred seboj veĆØplastno vezje in imaÅ” Å”e dve (ali veĆØ) plasti v "sendviĆØu". Poglej vezje proti svetlobi, moral bi videti vezi ki jih ne vidiÅ” na spodnji strani.
Za nadaljevanje analize priporoĆØam uporabo ohm-metra.

LP, Peter
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
FAAC



Pridružen/-a: Sre Feb 2008 21:31
Prispevkov: 10
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 12, 2008 23:45:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Glede na nekompleksnost elektronike ne verjamem, da gre za veĆØplastno vezje, bom pa to opcijo ju3 do dobra raziskal.

Še vedno pa imam ne znan element. Ni fet in ni napetostni regulator. Še kakŔna ideja.
Koliko držijo tile mali tranzistorĆØki ?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Zaspanc



Pridružen/-a: Sre Nov 2007 20:44
Prispevkov: 268
Kraj: ƈrnomelj

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 12, 2008 23:55:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vezje na sliki deluje zelo prosojno, torej ne bo problem odkriti Å”e kak sloj vezja, ĆØe obstaja.

Opisana vezava pa tudi meni ni jasna, razen ĆØe gre res za kak tokovni omejilec...

_________________
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 13, 2008 08:15:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ƈe bi bilo to dvostransko vezje, potem bi res lahko trdil, da tista dva pina nista povezana. Ker pa nikakor ni logiĆØno, da se dela neka kratka povezava, pa potem via skozi vezje in konec povezave (kot pravi PPG78), bi sklepal, da gre za vezje ki ima veĆØ kot dve plasti Confused

SMD tranzistor v SOT23 ohiÅ”ju obiĆØajno držijo podobno, kot njihovi veĆØji "bratje" v TO92 ohiÅ”ju.
Primer sta BC847 in BC547 Wink ĆØeprav je SOT23 majhen, to Å”e ne pomeni, da ne more biti moĆØan kot v TO92, sicer pa je v SMD ohiÅ”ju Å”e bližje tiskanemu vezju v katerega se hladi skozi kratke pine.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
FAAC



Pridružen/-a: Sre Feb 2008 21:31
Prispevkov: 10
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 14, 2008 23:11:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pa smo spet pri 100mA.
A mislita, da ĆØe ĆØez obstojeĆØega nalotam Å”e enega, bo zadeva držala 200mA (ker paĆØ nista uparjena, pa toplotna prevodnost,....) ali naj skinem un regulator, pa na njegovo mesto poĆØim en BD ?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 15, 2008 10:16:55    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vsi tranzistorji nimajo max kolektorskega toka 100mA ampak tudi 150mA ali celo 200mA v takem ohiŔju, mislim da so tudi 500mA tranzistorji v TO92.

Kaj pa vezje, si že razvozljal?
Kaj bi sedaj rad dosegel? da boÅ” lahko na vezje prikljuĆØil 3W porabnik, ki je pri 24V to nekako 125mA?
ƈe je vezje v okvari, ga seveda lahko predelaÅ” po svoje, ĆØe ne moreÅ” razvozljati vezja, potem ga lahko tudi predelaÅ” tako, da bo delovalo po tvojih željah ali pa tako kot naj bi delovalo. Vzporedna vezava tranzistorjev zahteva emitorski upor.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
FAAC



Pridružen/-a: Sre Feb 2008 21:31
Prispevkov: 10
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 15, 2008 17:17:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Rad bi priklopil 2 porabnika po 125mA.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Zaspanc



Pridružen/-a: Sre Nov 2007 20:44
Prispevkov: 268
Kraj: ƈrnomelj

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 15, 2008 17:59:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

In nimaŔ možnosti prigraditve enega tranzistorja in enega upora zunaj?
_________________
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
PPG78



Pridružen/-a: Čet Jan 2008 10:24
Prispevkov: 45
Kraj: Gorenjska

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 15, 2008 19:40:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ƈe hoĆØeÅ” preklaplajti veĆØji tok zamenjaj tranzistor BC847 (ki je verjetno sedaj vgrajen) z tranzistorjem BC817, ki je v enakem ohiÅ”ju in zmore 500mA.

LP, Peter
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Analogna elektronika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group