Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

 
 Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

usbasp in fuse biti

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Programiranje mikrokontrolerjev in programatorji
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Lojze



Pridružen/-a: Pon Jul 2008 19:00
Prispevkov: 33

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 07, 2009 23:16:11    Naslov sporočila: usbasp in fuse biti Odgovori s citatom

Pozdravljeni,
Lotil sem se izdelat usb programator, tako da bom lahko uporabljal s prenosnim raĆØunalnikom.
Lotil sem se USBASP
http://www.fischl.de/usbasp/

Vse skupaj sem naredil na protoboard kakor je bilo narisano, programiral sem v ĆØip. In program je verjetno tekel, ampak ne pod pravim clockom ker je svetila rdeĆØa led, raĆØunalnik mi pa naprave ni prepoznal (se ne odziva)

Danes sem pa gledam lock in fuse bite. Pri fuse bitih sem pa videl, da je po defaultu naÅ”timana frekvenca na internem oscilatorju na 1mhz. In res je, potem sem Å”e enkrat prikljuĆØil ĆØip na programator (trenutno na rs232) brez quartz kristala in zadeva deluje. Problem je pa v tem, da je maksimalna frekvenca internega oscilatorja na ATmega8 8mhz, le preko eksternega oscilatorja je možna frekvenca do 16mhz.

zdaj imam pa vpraÅ”anje, na kater položaj moram dati, da bom lahko prikljuĆØil quartz kristal 12 mhz. Zdej ne morem dat print screena iz bascoma, ker sem že 2 zaj* in trenutno nimam nobenega ATmega8 veĆØ.

Sem pa naÅ”el en kalkulator in bi prosil, ĆØe bi mi lahko kdo tole razložil za kaj se toĆØno gre, tudi druge toĆØke.
http://www.engbedded.com/fusecalc/
Hvala za informacije.



usbasp11.JPG
 Opis:
oscilatorji za atmega8
 Velikost datoteke:  126.68 KB
 Pogledana:  1280 krat

usbasp11.JPG



_________________
itak
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
544449



Pridružen/-a: Čet Nov 2007 14:32
Prispevkov: 40
Kraj: thin

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 08, 2009 12:53:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za tiste mege8, ko si jih že "pokvaru", daj na pin 9 - 10 en quartz in ga probaj Å”eenkrat prebrati, ĆØe se zbudi. VĆØasih pomaga.

DrugaĆØe pa pojdi na to stran:
klik

In tam ko imaŔ Apply user values vpiŔeŔ:
HFUSE=0xc9 LFUSE=0xef

To so fusebiti, ki so v readme od USBasp.
Ko klikneÅ” apply, se ti spodaj obkljuka, tako kot bi moral v bascomu.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lojze



Pridružen/-a: Pon Jul 2008 19:00
Prispevkov: 33

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 08, 2009 15:31:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

aha, hvala, bom poskusil jutri, ko grem u hte al pa ic.

sm probal iz quartzom, vendar imam obĆØutek da zaradi dveh možnosti ne delata veĆØ. 1. je ta, ko sem shranil fuse bite tisti trenutek nisem imel prikljuĆØenga quartza, 2. je pa ta, da sem sem dal pri enem:
ext. rc osc. 8.0mhz - 12.0mhz; start-up time: 6 ck + 4 ms; [cksel=1000 sut=11], tako da bom probal tistega na oscilator in vidim ĆØe bo dal kaj od sebe.

Pri drugem sem dal pa na:
ext. clock; start-up time: 6 ck + 0ms; [cksel=0000 sut=00]
tukaj pa nimam ideje kaj naj naredim, ker bi moralo delat iz quartzom

potem je pri usbasp
ext. crystal/resonator high freq.; start-up time: 16k ck + 4 ms; [cksel=1111 sut=10]

imam pa upraÅ”anje ĆØisto iz lastnega interesa kje je razlika quartz kristal in resonator pa kje so meje low, medium in high frekvenca kaj pomeni start up time 16000 ciklov + 4ms kje se to pozna, na kaj je dobro imeti prikljuĆØeno, ker nikjer niso take vrednosti kot pri integriranem oscilatoru, ki vem da dela, ampak tisti clock ni tok natanĆØen kot pa quartz kristal in ne zmore take frekvence.

Hvala, 544449 bom poskusil

Lp

_________________
itak
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
544449



Pridružen/-a: Čet Nov 2007 14:32
Prispevkov: 40
Kraj: thin

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 08, 2009 16:08:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tisti s CKSEL 1000, bi moral delati s quartzom 8-12MHz

Pri tistemu, ko si CKSEL programiral na 0000, moraÅ” na pin9(xtal1)
pripeljat nek digitalen signal, najlažje kar iz nekega drugega uC, tako da mu samo pin spreminjaŔ (1,0,1,0...)

SUT pa nima tolk veze, saj je samo zakasnitev pri vklopu, ko gre iz reseta ali power-sava.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek



Pridružen/-a: Pon Nov 2007 13:33
Prispevkov: 75
Kraj: Å kofja Loka

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 08, 2009 18:38:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Glede start-up time:
Namenjen je "zaustavitvi" procesorja na zaĆØetku, ĆØe imaÅ” "slab" napajalni vir, ki ti takoj po vklopu Å”e malo skaĆØe gor in dol (da ne bi dobil ĆØesa ĆØudnega na izhodu).

LP, Grega
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lojze



Pridružen/-a: Pon Jul 2008 19:00
Prispevkov: 33

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 09, 2009 23:48:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

aha, hvala za odgovore. SporoĆØam, da sem uspeÅ”no sestavil programator na protoboard in mi tudi deluje v avrdude in avrdude gui (Janez Troha). Janez Troha je tudi napisal pdf o tem programatorju, vmes je pa tudi napisal, da se da ta programator definirati v vsaki aplikaciji v vseh operacijskih sistemih.

Jaz bi vas pa Å”e vpraÅ”al kako bi se dalo definirat ta progamator v Bascom avr. LogiĆØno mi je, da deluje po principu ISP se pravi po moji logiki usb-isp programmer. Ampak proglem pa je, da je možno nastaviti communication samo com porte. Se pravi bi vas prosil za pomoĆØ, kako bi se dalo to skompenzirat in ĆØe se sploh da.
Zanima me tudi, kako je z erase. Pri priÅ”njem programatorju sem vedno preden sem programiral ĆØip dal erase in blank check tako, da sem vedno programiral na prazen ĆØip. A to v realnosti ni potrebno? ker pri tem grafiĆØnem vmesniku ni nikjer te funkcije, ampak samo preberi, zapiÅ”i.

Hvala, Lep pozdrav

_________________
itak
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
544449



Pridružen/-a: Čet Nov 2007 14:32
Prispevkov: 40
Kraj: thin

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 10, 2009 00:17:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nevem kako deluje ta GUI, jaz sem uporabljal AVR Burn-o-mat (java), in tam je bila opcija tudi erase, ĆØe je kaka razlika pa nebi vedel.

To pa nebi vedel, ĆØe se ga drugje uporabljat. MogoĆØe se ga da v avr studiu, v CodeVisionu se ga ne da.

Si tiste "pokvarjene" mege lahko usposobu?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lojze



Pridružen/-a: Pon Jul 2008 19:00
Prispevkov: 33

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 10, 2009 23:20:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Malo sem gledal pod log text in videl da pred pisanjem izvede erase tako, da je vse kakor mora biti mislim da z -D onemogoĆØiÅ” avtoerase, vendar mislim da jaz te funkcije ne bom nikoli uporabil Very Happy.
Tista dva mikrokontrolerja (ATmega8) sem oba usposobil tako kakor si rekel, enga tinyja2313 sem naprogramiral, pri tem pa veliko razmislil, ker v bascomu ni ukaza krajÅ”ega kakor waitus 1, sem pa kar direktno napisal portd.6 = 1 Portd.6 = 0, kristal sem pa uporabil 12mhz, tako, da ne more biti hitrejÅ”i takt od 12mhz, poĆØasnejÅ”i od 8 pa tudi nisem priĆØakoval, da bi lahko bil.

Hvala za vso pomoĆØ,
Lp

_________________
itak
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Programiranje mikrokontrolerjev in programatorji Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group