Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Signalna utripajoča LED - vezje s tranzistorji ali NE555

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Analogna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
SkyEye

Pridružen/-a: Ned Feb 2008 14:40
Kraj: Gorenjska

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 17, 2008 18:45:15    Naslov sporočila: Signalna utripajoča LED - vezje s tranzistorji ali NE555 Odgovori s citatom

Ima kdo kakšen preprost načrt za vezje, da bi LED dioda utripala (kot npr. alarmna lučka v avtu)? Rad bi nekaj preprostega, po možnosti samo s tranzistorji ter kondenzatorji?

Če je pa to prelahko, pa bi bilo fajn, da bi imel še dva potenciometra, z enim bi nastavljal koliko časa naj ledica gori, z drugim pa dolžino pavze Very Happy

(sam imam načrt za izmenično utripanje dveh led diod, ampak je vezja preveč, sigurno obstaja lažja preprostejša opcija)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
b0j3

Pridružen/-a: Pet Feb 2008 11:58
Kraj: 8232 Šentrupert

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 17, 2008 21:47:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Uporabiš lahko LM555 ali pa celo kupiš ledico, ki že sama po sebi utripa.
Pri 555 lahko upore zamenjaš s potenciometri.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
SkyEye

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 17, 2008 22:20:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Utripajoče diode imam, ampak rabim vezje, v bistvu bom namesto LED uporabil tranzistor in nanj dal močnejšo žarnico.
555 čipa pa trenutno nimam,pa še na platco bi moral vse dat,samo upore pa C pa TR pa bi lažje dal skupaj in verjetno je tudi cenejše
Nazaj na vrh
dkone

Pridružen/-a: Tor Nov 2007 9:47
Kraj: Krško

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 18, 2008 11:06:55    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Uporabiš astabilni multivibrator. Preprosto vezje z tranzistorji in kondezatorji,namesto dveh LEDic uporabiš eno.

http://www.hjerteportal.dk/06fysikemi/grafik/blinklys02.jpg

Še par linkov:
http://www.elektrolight.hu/ESERIES/E009.htm
http://www.nullohm.de/berichte/platinen/platinen.htm

blinklys02.jpg
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  blinklys02.jpg
 Velikost datoteke:  25.33 KB
 Downloaded:  1404 krat

SkyEye

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 18, 2008 12:20:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Podobne načrte imam, ampak me nekoliko moti, ker ledica v tem primeru zasveti, med pavzo pa komajda sveti (ni ugasnjena). Se pravi če dam namesto led tranzistor, bo odprt, oz napol odprt takrat,ko bi moral biti zaprt.
Tale tvoj drugi načrt me zanima, moram sprobat, ker so pnp tranzistorji, mogoče je kaj bolje. Ali pa navadni kondenzatorji namesto el. Bom poskusu malo zamenjat elemnte, upam da bo Very Happy hvala za tele načrte
Nazaj na vrh
reber
moderator

Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 18, 2008 12:38:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Utripajoča LED utripa hitro in se ne da spreminjat režima utripanja.

LM555 je dobra rešitev ...

Lahko pa uporabiš preprosto vezje z 2 tranzistorjema, lahko pa dodaš še 3. tranzistor ...

Prilagam shemo

simulator_avtoalarma.gif
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  simulator_avtoalarma.gif
 Velikost datoteke:  8.28 KB
 Downloaded:  1399 krat

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
daneb

Pridružen/-a: Čet Maj 2008 9:44
Kraj: Kamnik

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 01, 2008 20:19:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zgrajen utripalnik s tranzistorji ima za lastni pogon preveliko porabo. Novejši 555 veliko manj porabi. Idea
reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 02, 2008 08:21:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ne bo držalo. Poraba je le takšna, kolikor toka spustiš skozi LED. Samo vezje porabi zelo malo. Pravzaprav je vezje s tranzistorji lahko celo bolj varčno kot z LM555. Če pogledaš data-sheet omenjenega IC boš videl, da je notri delilnik s 3 upori, ki je vezan na napajanje ... poraba pa je lahko tudi nekaj mA, seveda je odvisno od napetosti in tudi proizvajalca, serije, ker pri vseh ti upori niso popolnoma enaki.

Vezje, ki sem ga pripel zgoraj ima predupor 100ohm zato, ker je tudi utrip zelo kratek in je tok skozi LED skoraj 100mA, če bi bilo utripanje 50:50 pa bi moral upor povečati na recimo 470ohm.

Kar se tiče porabe, je važna povprečna poraba v nekem času in ne trenutna maksimalna poraba, če tako misliš.
Uporaba vezja v avtu seveda ni problematična, saj je poraba nekje okoli 10mA, lahko se jo pa zmanjša ali poveča Wink

daneb

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 02, 2008 16:38:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kako potem razložiti, da vezje s tranzistorji deluje šest mesecev na dve baby baterije, vezje TLC555 pa skoraj eno leto z enakimi baterijami in diodo. Rolling Eyes

Nazadnje urejal/a daneb Sob Maj 03, 2008 05:02:55; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 02, 2008 18:38:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Saj sem napisal, da je vse odvisno od največjega porabnika v vezju, to je LED. Poraba je odvisna od toka skozi LED in od tega, koliko časa gori in koliko časa je ugasnjena, torej rezmerje (duty cycle).

Pri vezju z LM555 je poraba vezja vsota porabe LED + poraba samega IC in nekaj parazitnega toka zaradi delovanja oscilatorja.
Pri vezju s tranzistorji naj bi bil kolektorski upor na tranzistorju, kjer ni LED čim večji, ampak še vedno ne prevelik, da bo vezje sploh delovalo, saj je ta upor dejansko parazitni porabnik.

Verjamem, da pri napajanju 3V vezje z LM555 porabi manj, saj je pri nizki napetosti njegova poraba manjša, kot npr 12V, vezje s tranzistorji pa na tako nizki napetosti komaj še deluje, zato mora imeti nekoliko prilagojene upore, kar poveča porabo. Pri 12V napajanju se zadeva precej izravna oziroma celo obrne, saj sem 1x za test naredil meritve.

Kot sem že omenil, nimajo vsi IC LM555 enakih uporov v notranjosti in posledično enake lastne porabe. Našel sem podatek, da je npr TS555 Very low power consumption 100uA@5V, vsi ostali pa imajo verjetno večjo porabo...

Če malo pobrskamo po internetu najdemo več proizvajalcev, ki izdelujejo dobro poznani 555 pod različnimi imeni. Za začetek je v naši bazi data-sheet nekaj najbolj pogostih:
LM555
NE555
SA555
SE555
TS555
naštete oznake niso edine Wink

Kot simulator avtoalarma (utripajoča LED) se je bolje obnesel tisti s tranzistorji, saj sem nekoč izdeloval tudi take z LM555 v SMD ...
Prednost tranzistorskega "utripača" je v tem, da je bolj robusten in manj občutljiv na napetostne konice v napajanju, zgodilo se je namreč, da je nekaj simulatorjev skrivnostno odpovedalo, zato sem jih takoj prenehal izdelovati. Rešitev bi bila s filtrom v napajanju, gladilnim kondenzatorjem in zener diodo, žal pa to znatno podraži vezje. Za 1 kos vezja je vseeno, za serijsko proizvodnjo pa ne več Wink

daneb

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 03, 2008 04:59:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

reber, hvala za izčrpno poročilo in pojasnila. Jaz sem uporabil CMOS izvedbo TLC555, ki pa v enakih pogojih porabi veliko manj energije za lastno delovanje kot navadni že več kot trideset let proizvajan 555. V nekaterih primerih pa starejši sploh ni deloval, ko pa sem ga zamenjal z novejšim CMOS vezjem je pa stvar delovala brez kakršne koli druge spremembe na vezju.
Nisempa kakšen expert na tem področju. Z elektroniko se občasno ukvarjam le ljubiteljsko, ker me to zanima in me sprošča. Laughing

reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 03, 2008 18:55:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tudi TLC555 je very low power, seveda je to mišljeno v lastni porabi. Konkretni primerek ima manjši izhodni tok, sink:100mA, source:10mA, kar je seveda manj, kot nekateri navadni primerki, ki imajo sink&source kar zavidljivih 200mA.

Močno smo zabredli v debato tega zelo popularnega IC, da bi skoraj moral odpreti novo temo, pa še 1001 shemo s tem popularnim IC Smile

Če bi si človek vzel čas, bi skorajda res lahko zrisal 1001 shemo in namen

Mimogrede, v data-sheet TS555 sem zasledil, da TS555 porabi 100uA in gre do 2,7MHz, pin kompatibilni NE555 pa porabi 3mA in gre le do 0,1MHz ... toliko o različnih izvedbah ... prav gotovo po trgovinah dobivamo le najbolj navadne, razen če ekstra iščemo CMOS varianto.

daneb

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 04, 2008 02:25:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala reber za vse informacije. Wink
Jernej_

Pridružen/-a: Pon Feb 2008 16:12
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 09, 2008 22:27:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zagotovo je rešitev, ki jo je predlagal Reber (reber!), zares odlična. Vendar, če se omejimo na napajanje od 2 V do 5 V, in pri tem uporabimo najpreprostejši (npr. Microchipov) mikrokrmilnik, dosežemo menda še bistveno manjšo porabo (ko LED-dioda ne sveti), vezje z še manj elementi, pri praktično poljubnem "vzorcu" utripanja ledice... J.
jure1

Pridružen/-a: Sre Apr 2008 7:23

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 15, 2008 14:03:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ŽivjO!

NAjbolj preprosto in najbolj poceni je to, da greš na eno pokopališče v kontejner za odpadle rože in sveče in tam izbrskaš elektronsko svečov v kateri utripa LED dioda. Potem jo rastaviš, vzameš vezje ven, zamenjaš baterije in to je to. Imaš več vrst takšnih sveč. Ene utripajo hitreje, druge počasneje.
Sam sem to uporabil za imitacijo ognja pri jaslicah.

LP Jure
Nazaj na vrh
kraken212

Pridružen/-a: Čet Nov 2007 17:12

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 15, 2008 17:19:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ropar grobov Cool

Very Happy
Nazaj na vrh
reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 15, 2008 21:17:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

He, he, ampak res, da ne bi kdo pomislil in sunil sveče kar iz grobov, to res ne bi bilo lepo, raje pobrskajte po kontejnerju, pa čeprav mogoče ne zgleda lepo, če smo že na tem Wink
daneb

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 16, 2008 04:43:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tudi utripajoće diode niso več tako drage. Pa še nobene elektronike ne potrebujejo. Enostavno jo priklopimo na 3V gumbno baterijo in dela. Rolling Eyes
reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 16, 2008 08:00:18    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Utripajoče LED imajo fiksno frekvenco in razmerje utripanja, svetilnost pa je običajno precej nizka, zato je praktična uporaba v posebne namene zelo omejena.
daneb

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 16, 2008 11:26:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Po mojih izkušnjah niso utripanja tako zelo fiksna. Najde se tudi velika razlika med eno in drugo diodo. Verjetno je odvisno od serije ali kaj? Laughing
kraken212

Pridružen/-a: Čet Nov 2007 17:12

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 16, 2008 17:38:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem malo poskušal z dvema utripajočima LED diodama, utripanje res ni čisto fiksno. Diode sem priključil na vir in potem spreminjal napestost, pri tem pa se je tudi spreminjala hitrost utripanja samo ne za veliko, bilo pa je dovolj da sem zaznal že z očesom. Za diode različnih serij pa je zelo verjetno da bodo utripale različno Smile . Samo vseeno, tudi če uporabiš te diode ne boš imel kaj veliko od tega, saj so namenjene za signalne lučke ki nas na nekaj opozarjajo in ne za razne svetlobne efekte, če jo rabiš za to.

Lp!

Very Happy
Nazaj na vrh
madboy

Pridružen/-a: Pet Jun 2008 11:53
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 11, 2008 14:44:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zdravo,

priajtelj bi potreboval na domofon imeti priključeno lučko. Ko bi nekdo pozvonil bi ta lučka utripala še nekako 15-20 sekund. Če uporabim reberovo shemo bi najprej vezal + na vezje zakasnilnega vezja, maso povezal na X1 utripalca, maso na lučko in iz lučke nato na minus. Bi ta stvar delovala ali obstaja kakšna lažja rešitev?

Lp Smile

Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Analogna elektronika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu