Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Okvara baterije 60V električni skiro

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Napajalna tehnika, usmerniki, pretvorniki, UPS, baterije, akumulatorji, solarni sistemi
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
howlow

Pridružen/-a: Čet Nov 2020 12:14

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 15, 2020 20:17:40    Naslov sporočila: Okvara baterije 60V električni skiro Odgovori s citatom

Jaz mislim da mi je bms crknil na skiroju, ceprav mi je prvo en motor nehal delati in sele potem drugi. Stalo je vse pri miru 2 meseca in zdaj ko sem zacel odpirati kaj je narobe sem videl da ni voltaze ko obrnem ključ. Ko prikljucim na polnilec se nic ne polni.

Ko pa sem razdrl baterijo je pa tako da vsi bloki celic so 3.70-3.74V razen enega,ki je 3.50V. Skupaj 8 blokov. Ko merim na sami bateriji pokaže 56.6V (60V baterija) ko pa merim na izhodnem kablu iz baterije,ki gre skozi bms pa kaže 51V. Slika bms je v priponki, ta kovinski del nemorem odstraniti ampak ko pomerim na slepo nekatere elemente se vidi da je v enem delu bms-a 68.1V(prikljuceno na polnilec), na delu kjer je minus povezan na baterijo je 56.6V in na delu kjer gre minus kabel ven iz bms-a na katerega se priklopijo kontrolerji od skiroja je pa 51V.
Ne spoznam se najbolj ampak nagnjen sem temu da je bms neuporaben. Ceprav ne razumem tocno kako in zakaj bi se naj pokvaril.
Kaj so naslednji koraki, za reševanje te baterije? Hvala.

IMG_20201104_154536.jpg
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  IMG_20201104_154536.jpg
 Velikost datoteke:  228.72 KB
 Downloaded:  8 krat

IMG_20201104_165720.jpg
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  IMG_20201104_165720.jpg
 Velikost datoteke:  156.54 KB
 Downloaded:  9 krat

Nazadnje urejal/a howlow Pon Nov 16, 2020 17:23:41; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator

Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 16, 2020 07:44:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Glede na predhodni e-mail pogovor, bi bilo smiselno natančno napisati vse podatke v celoti.

Kot sva ugotovila, napetosti posameznih celic so:

1 - 3,50V
2 - 3,73V
3 - 3,73V
4 - 0,45V
5 - 3,75V
6 - 3,76V
7 - 3,58V
8 - 3,80V
9 - 3,70V
10 - 3,80V
11 - 3,70V
12 - 3,80V
13 - 3,70V
14 - 3,80V
15 - 3,70V
16 - 4,10V

Kaj naj bi pomenilo 8 blokov?

Gre za 16celično baterijo, torej 16S
Koliko baterij je vezanih vzporedno oziroma koliko jih je vseh skupaj?

Glede na to, da ima ena od celic 0,45V je jasno, da BMS ne bo vklopil izhoda. Nekateri BMS bi pustili polniti tako baterijo, nekateri pač ne pustijo, ker je napetost prenizka in kaže na okvaro baterij, torej BMS dobro opravlja svoje delo in ni v okvari. Seveda to še ne pomeni da je res BMS brezhiben, obstaja možnost da je v okvari, ampak ta možnost je majhna.

Starost baterije?
Število ciklov?

V vsakem primeru, ko v paketu baterij pride do odstopanja, je treba narediti meritve. Najprej je popotrebno zmeriti kapaciteto, potem še zmožnost držanja napetosti. Če so odstopanja očitna, kot v tem primeru, so meritve res nujne, brez žal ne gre.

Za meritev kapacitete paketa ni potrebno razdirati, potrebno je polniti in prazniti vsako celico posebej. Pri praznjenju se meri kapaciteta. Meritev se dela na samo eni celici naenkrat, razen če imamo več merilnih naprav. Meritev se lahko naredi z modelarskim polnilnikom.

Zmožnost držanja napetosti pomeni, da ugotavljamo, če je katera celica v okvari tako, da prebija in se prazni sama vase. Če je več baterij vezanih vzporedno, je dovolj da je v okvari samo ena in bo praznila vse ostale vezane vzporedno. Za ta test tudi ni potrebno odklapljati BMS, to storimo šele potem, če ugotovimo okvaro celice, odklopimo žice BMS s te celice in ponovimo postopek, da lahko izključimo okvaro BMS. Če se pri odklopljeni celici praznjenje še vedno ponavlja, je BMS verjetno dober, v okvari je celica.

Sledi razdiranje celice, da se ugotovi, katera baterija je v okvari.

Seveda ni nujno, da test držanja napetosti sploh izvedemo, ker če pri meritvi kapacitete ugotovimo veliko odstopanje, je celica zanič.

Kaj narediti z baterijami se lahko odločimo po natančno opravljenih meritvah. Brez natančnih meritev je vse delo in poraba časa za brez veze, preprosto se ne da narediti drugače. No, najbolj preprosto je, da se cel paket baterij zavrže in sestavi nov paket.

Pogovor sem preusmeril na forum, ker zasebna pomoč preko e-mailov je lahko le plačljiva storitev.
Na forumu lahko nudim brezplačno pomoč.
Preko e-maila je brezplačna pomoč možna le strankam, ki so plačale izdelek, material ali storitev.

howlow

Pridružen/-a: Čet Nov 2020 12:14

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 16, 2020 17:32:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz se ti zahvaljujem za tvoj čas in strokovno znanje s katerim si mi pomagal. Ampak za izživljanje in mobing nimam časa, s tvojim načinom komuniciranja se mi ne da več ukvarjati.

Želel si, da skopiram maile na forum, pričakoval sem, da boš ti sproti kopiral svoje odgovore, ki si jih prvotno pisal na mail...tema bi imela ravno tako smisel.

In jaz sem te kontaktiral kot potencialna stranka, videl sem tvoj oglas na bolhi in zato sem želel dobiti mnenje kje imam napako in kaj potrebujem da jo odpravim. To, da imaš forum meni ni bilo očitno, dokler sam nisi povedal.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator

Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 16, 2020 19:05:57    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kot kaže sva se narobe razumela...

Pričakoval sem, da bom jaz na forum dodal in popravil le kakšno malenkost, ne da vse naredim sam.

Najprej sem tudi sam imel občutek, da pomagam potencialni stranki, po nekaj odgovorih sem ta občutek nekako izgubil, zato sem menil da je bolje takole:
http://www.elektron.si/forum/viewtopic.php?t=251

Če že brezplačno pomagam z nasveti neznancu, naj moj trud za odgovor koristi še komu, da bomo vsi zadovoljni.

.

Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Napajalna tehnika, usmerniki, pretvorniki, UPS, baterije, akumulatorji, solarni sistemi Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu