Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

servo in koračni motor

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Elektrotehnika za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
novincek

Pridružen/-a: Sob Avg 2017 14:24

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 24, 2018 15:02:09    Naslov sporočila: servo in koračni motor Odgovori s citatom

Na internetu vidim da jih je nekaj predelalo printer tako, da je namesto podajanja lista papirja skozi printer, pod printerjem namestilo mizo na vodilih na katero se namesti stvar za print.
Kupijo koračni motor, krmilnik in nekakšno sprogramirano ploščo, ki je precej draga in v povezavi s tiskalnikom upravlja koračni motor oz.pomik mize...

Potem sem na youtube videl da je nekdo predelal A4 formatni printer tako, da je uporabil kar obstoječi motorček iz printerja.
Koračni motor se posebej kupuje zaradi teže mize, ki je prevelika da bi jo poganjal motorček iz printerja.
Sprašujem se kakšne so možnosti da se motorček iz printerja uporabi tudi pri printerjih formata A3 ali celo A2. Seveda bi bila plošča čim tanjša iz aluminija (debelina 4-5 mm) , ampak vseeno na koncu nanese več kg... Ali je možna kakšna dodatna predelava, ki bi dala večjo moč za premikanje mize?

Šel sem razmontirat printer, da bi iz številke motorja na internetu našel njegovo moč, pa opazim da notri ni koračni ampak servo motor.
Ker nisem iz elektro stroke me zanima ali si prav predstavljam delovanje enega in drugega motorja.
-Zraven servo motorja vidim merilno skalo s kodirnikom in če prav mislim se gibanje servo motorja neha v trenutku ko kodirnik na vrteči se skali (nameščeni na zobniku) zazna ustrezen položaj.
Pri koračnemu motorju pa skala s kodirnikom ni potrebna, ker računalnik šteje korake ki jih mora koračni motor opraviti, da pride do cilja.
Imam prav?

2. Zanima me tudi kakšna je moč motorja napisanega spodaj. Meni nikakor ne uspe najti specifikacij.
RS445PA15200R
TN380201
00.EM-518
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator

Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 25, 2018 07:35:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mabuchi motors RS445PA15200R
https://otvet.mail.ru/question/200588776
Nazivna napetost 24V, moč 9,77W pri max izkoristku, seveda ga lahko za kratek čas tudi preobremeniš... gra verjetno za motor manjšega premera 27,5mm (vzemi šubler in pomeri).

Za pomik glave je lahko tudi večji motor, premera 35mm, ki so tudi večje moči, tja do 55W in napetosti do 42V.

To so klasični enosmerni kolektorski motorji (kolektor s krtačkami), za določanje pozicije mehanike je uporabljen encoder, ki je lahko kolešček na vrtečih delih za glavo pa trakec s črticami.

Pri koračnih motorjih encoderjev ni, ker večinoma motor sledi korakom in naj bi bila pozicija točna.

Kaj bi bil namen predelave?
Dejansko je verjetno vseeno če na novo narediš kot nekakšen CNC, seveda lahko del obstoječe mehanike obdržiš in dodaš eno svojo os po želji.

novincek

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 25, 2018 14:46:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

(S takšnim predelanim printerjem bi lahko printal debelejše stvari, npr. les, ki bi moral biti pred tem verjetno še površinsko obdelan)

Motor na linku ima na koncu imena še R ampak to verjetno nima veze. Dimenzije motorja so fi30 mm, dolžina 47 mm (brez štrlečih delov)

Motor za pomik tiskalne glave pa je res nekoliko večji ( fi36, 56 mm ) Vzel bi ga lahko iz drugega pokvarjenega printerja in zamenjal z obstoječim za pomik papirja/mize, kar bi bilo super. Ne vem pa če je to možno oz. ali bi bolj potraten motor povzročil kakšne nevšečnosti...kot sem že omenil nisem iz elektro stroke.
O tem motorju na internetu še manj kot o prejšnjem motorju (ali pa imam jaz kaj narobe v Googlovih nastavitvah) Ime motorja je:
RS555PH18200R
TD400115
00.EM-585

Če so slučajno potrebne še vezalne sheme, se nahajajo proti koncu servisnih navodil na spodnjem linku. Del shem je ponekod odrezalo in lahko po potrebi priskrbim naknadno.
Motor za pomik papirja je označen CN41
Motor za pomik tiskalne glave je CN40
https://www.manualslib.com/manual/820107/Epson-Stylus-Pro-3800.html?page=58&term=cn40

Tiskalnik ima v nastavitvah printanja možnost da po vsakem gibu tiskalne glave naredi premor od 0 do 5000 ms.....s tem bi imel motor več časa za hlajenje in bi se izognil pregretju motorja. Če je le mogoče bi dal prednost zamenjavi z večjim motorjem saj bi lahko bila miza skupaj z leseno deščico kar težka.

Ne vem če je pomembno ampak pred nekaj časa sem na enem forumu prebral da tiskalnik polovico giba pospešuje, drugo polovico pa pojema....ne spomnim se če je to po difoltu, ali pa šele po zamenjavi s koračnim motorjem in dodani krmilni plošči)

V primeru če je zgornji motor premočan za zamenjavo, je opcija še motor iz malo manjšega pokvarjenega tiskalnika, ki ima enak motorček za podajanje papirja kot zgornji printer, motor za premikanje tiskalne glave pa je malo manjši. Številka motorja:
RS445PD15205BR
HD3.42910
00.EM-514.B12
Nazaj na vrh
novincek

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 28, 2018 17:58:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem preveč zakompliciral vprašanje ali pa bi ga moral postaviti v splošno debato?
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Elektrotehnika za začetnike Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu