Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Nakup spajkalnika, oziroma spajkalne postaje

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Domača delavnica, oprema, orodje in literatura
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
ziga555

Pridružen/-a: Sob Sep 2010 19:02
Kraj: RIBNICA

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 13, 2010 18:39:12    Naslov sporočila: Nakup spajkalnika, oziroma spajkalne postaje Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

Malo razmišljam v nakup spajkalne postaje. Zanima me kaj priporočate. Kolikor berem so najbolj znane in najboljše spajkalne postaje od firme weller in ersa.

Je 50 W dovolj?

Gledam pa tule:

http://www.conrad.si/

kataloški številki: 588777 in 830348

L.p
Žiga

Nazadnje urejal/a ziga555 Ned Mar 27, 2011 15:22:06; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator

Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 13, 2010 20:55:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Priporočam minimalno 50W, da bo uporabno za kaj več, kot samo za spajkanje drobnih delov in preprostega tiskanega vezja.

Pred 15 ali 20 leti sem uporabljal 25W in 60W spajkalnik in moram reči, da je 25W kar podhranjen, če želimo spajkati kakšno žico debelejšo od 1,5mm2, že pri tej debelini ima kar probleme segreti...

40W je že kar v redu, ampak še vedno je podhranjen glede moči, saj traja, da se spoj segreje, kar pa ni v redu, je bolj zasilno kot pa zares.

60W je že primerna moč tudi za spajkanje 2,5mm2 žic in seveda vse elektronike s primernimi konicami.

Za izkušenega elektronika, ki veliko sestavlja, pa je 60W minimum, 80W pa že zadostuje za normalno delo. Zakaj potrebujemo tako moč? če spajkamo hitro, se ta moč kar porabi, če pa spajkamo počasi, pa se da delat tudi s 40W, kar pomeni, da so manjše moči zadosti le za amaterje in začetnike, zaradi podhranjene moči pa včasih to povzroča preglavice, bolj izkušen pa bo znal spajkati tako s slabotnim spajkalnikom kot z boljšim in močnejšim, razlika pa bo predvsem v hitrosti dela in malenkost pri kvaliteti.

Zgoraj predlagana spajkalnika mi oba delujeta precej revno, skoraj bi rekel, da je Weller videti slabše, no, pa saj je le 40W, je pa zato mogoče ročka kaj boljša, saj mi tisti toolcraft deluje nekam čudno, tista oblika ročke in konice me močno spominjajo na nekaj postaj, ki sem jih pred leti preizkusil, nekaj takega pa je bilo na AOYUE kitajki, vsega tega orodja pa sem se hitro znebil, saj nekako ne najdem primernih besed, da ne bo pregrdo, kako bi to opisal. Za amaterja bi bila oba predlagana iz conrada verjetno v redu, kaj več bi lahko napisal, če bi lahko stestiral za vsaj 15 minut ali bolje za kakšno uro ali dve, potem bi lahko dal precej zanesljivo oceno, seveda pa v tem času ne bo mogel oceniti vzdržljivosti konic.

Resnično ne vem, kaj naj predlagam, mnogi pohvalijo spajkalno postajo Ersa RDS80, katero sem imel nekaj let v lasti in po kvaliteti je zelo dobra postaja, en velik minus pa je dokaj trd kabel spajkalnika, ampak ni tako hudo, če je delovni prostor urejen in spajkalnik nameščen tako, da trdota kabla ne moti. Jaz sem s to RDS80 naredil kar veliko delovnih ur in lahko potrdim, da je za svojih 120€ z ddv, kolikor stane pri Belmet d.o.o vredna svojega denarja. Med vso to navlako od nekje 80-120€ je RDS80 tisto pravo, ker vsa ta navlaka ima kakšen minus in kakšno slabo lastnost, Ersa ima le nekoliko trši kabel, vse ostalo pa je kvalitetno, robustno in prepričljivo in primerno za delat, tudi SMD se da spajkat Wink

Ne upam si predlagati kaj boljšega, saj pod 300€ ni za dobit konkretno in kvalitetno postajo, pri tej ceni se šele začne, žal.

ziga555

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 13, 2010 22:22:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Najlepša hvala za odgovor.

Vendar me pa vseno zanima če imajo ševedno v belmetu erso rds 80 za 120€ kot si omenil? Ker ravno sedaj malo brskam okoli in se cene gibljejo okoli 180 € Confused

Kako pa je kaj z wellerjemivi in ersivimi analognimi postajami?
Nazaj na vrh
kvizko

Pridružen/-a: Sob Sep 2010 10:03
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 14, 2010 09:57:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Osebno priporočam Weller! Prvič že zato, ker imajo širok asortiment spajkalnih konic, ki so vedno dobavljive. In seveda tako kot je že Reber napisal....naj bo najmanj 50W, še bolje pa je 80W....pa je ni stvari, ki je ne bi odspajkal....to vidim sam v firmi, ko moram odspajkat kakšen del iz večplastne tiskanine! Cool
sortaj

Pridružen/-a: Tor Avg 2008 12:46

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 14, 2010 11:45:18    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ziga555 je napisal/a:

Vendar me pa vseno zanima če imajo ševedno v belmetu erso rds 80 za 120€ kot si omenil? Ker ravno sedaj malo brskam okoli in se cene gibljejo okoli 180 € Confused

Lahko potrdim, da je še vedno!
Sem jo kupil prejšnji teden za 100€+DDV=120€
Zraven sem kupil še eno konico za ca 10€, ker je priložena vseeno malo prevelika.
Prvi vtisi (10min nazaj sem spajkal eno vezje) pa so dobri. Tisti kabel se meni še mehak zdi(če si navajen na ročni spajkalnik, ki ima 3x1,5mm kabel Confused )

Mislim da za ta denar dobiš kar spodobno zadevo!

lp, Jernej

reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 14, 2010 13:27:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zanimivo, da se marsikomu kabel od RDS80 ne zdi pretrd Smile

No, kabl ni pretirano trd, vsekakor ne, le v primerjavi z množico drugih spajkalnih postaj bi rekel, da spada nekam v sredino ali pa med nekoliko trše kable, še posebej zato, ker babel ni droben, je nekje okoli 5-6mm debeline in ni tako mehak, kot kakšen silikonski. Okusi so različni in trdota kabla je v bistvu največji minus omenjene RDS80, vse ostalo je pravzaprav zelo kvalitetno, tudi kabel je kvaliteten, le mehak ni. Trdota kabla je ena lastnost, ki je pomembna pri oceni praktičnosti in se pokaže predvsem pri zelo finem delu, pri običajnem spajkanju pa trdota kabla nima toliko vpliva, včasih je celo zaželjeno, da kabel deluje nekoliko robustno, no, robusten tudi dejansko je Smile

Mislim, da je RDS80 zelo dober kompromis cene, kvalitete, robustnosti, uporabnosti, vzdržljivosti in če upoštevamo prav vse, je to za splošno rabo zelo dobra postaja. Imel sem to postajo nekaj let, pa sem jo prodal, ker sem si nabavil Ersa i-con in to ne le eno postajo ampak 2 taki postaji Very Happy s katerima sem zelo zadovoljen, čeprav večinoma delam le z eno. Tako zelo sem se navadil delat s tistim mini spajkalnikom, da mi je RDS80 postala preveč robustna, čeprav sem bil z RDS80 navdušen vse dokler nisem v roke dobil i-con, no, navdušenje sicer ni upadlo, ocena je po mojem mnenju še vedno visoka, le neprimerno večja praktičnost i-con postaje me je prepričala.

Da ne bom 100x ponavljal, življenska doba konic pri Ersi me je prepričala in ga ni junaka, ki bi me prepričal, da Ersa ni boljša od Wellerja, sem imel preveč slabih izkušenj z wellerjevimi konicami... spajkalniki weller so sicer dobri, le konice so tiste, pri katerih si z moje strani zasluži eno veliko črno packo, ne le piko, ampak packo Evil or Very Mad

.

ziga555

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 27, 2011 15:26:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Slišal sem od nekaterih da so si zamenjali kabelj na rds 80 za slikonskega. (sedaj jo imam tudi jaz)

Me pa zanima če se tista plastična matica pri ročki odvije, oz. kako bi lahko razdrl ročko da bi zamenjal kabelj? Sicer ni pretrd, ampak če hočeš biti razvajen pa je to to...
Nazaj na vrh
Lord_KING

Pridružen/-a: Ned Feb 2016 16:38

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 30, 2016 17:45:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zanimam se za nakup spajkalne postaje do nekje max 120-130€. Najbolj prikupna mi je ersa i con pico, vendar sem nekje zasledil da ima grelec pol plastičen. Ali ima kdo izkušnje z to spajkalno postajo?
Lep pozdrav
Nazaj na vrh
reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 30, 2016 19:57:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nekje sem napisal, da je grelec zadaj pri konektorju nekoliko plastičen in da ni tako zelo stabilen kot pri Ersa i-CON kjer je grelec popolnoma kovinski do kontaktov.

Ne bo odveč, če omenim, da se pri teh spajkalnikih grelec lahko odstrani iz ročke, saj je samo zataknjen notri, na koncu so seveda kontakti v obliki konektorja.

Kje bi lahko bil problem pri odstranljivem grelcu, ki je v ročko samo zataknjen?
V bistvu problema ni, res se upogne ali premakne za eno majčkeno malenkost če s konico preveč bočno pritiskamo, ampak dolga leta uporabe so pogazala, da problema ni in da se ni nič zrahljalo in nikjer ni nastala dodatna zračnost.

Upogibanje je bolj opazno pri Ersa i-CON pico in nano, pri glavni i-CON 150W pa je upogibanje minimalno in tudi ni moteče.

Imam tudi Ersa i-CON pico, ki sem jo nekaj časa uporabljal testno, da sem lahko napisal oceno.
Za testne namene sem z ročko delal bolj grobo in nekoliko malomarno in prišel do naslednjih ugotovitev:
Stabilnost grelca je v primerjavi z Ersa i-CON manjša, saj se ob grobem bočnem pritisku rahlo in opazno upogne, ampak tako početje je že zloraba orodja.

Ročko in grelec sem si natančno ogledal in ugotovil, da bi upogibanje zmanjšal z natančno izdelanim obročkom, ki bi ga nataknil zadaj na grelec, da bi se naslanjal v odprtino ročke. Obroček sem natančno postružil in ga nataknil na grelec, vse skupaj sestavil nazaj in poskusil. Zračnosti in upogibanja ni bilo več, kar pomeni, da sem težavo odpravil. Žal se je z obročkom pojavila druga težava, ker sem naredil kovinski obroček, zato se ročka nekoliko segreje, vendar ni moteče. Obročka iz toplotno manj prevodnega materiala kasneje nisem naredil, bi bilo pa vredno poskusiti. Verjetno ni nobenih posebnih težav tudi brez dodelave, ampak ker sem bolj ziheraš, sem poskusil, če lahko kaj izboljšam.

Dejstvo, da je del grelca zadaj pri konektorju plastičen, še ne pomeni, da je spajkalnik slab, seveda ni primeren za profesionalce in serijsko proizvodnjo, za hobista pa menim, da je vseeno zelo primeren in kvaliteten.

Če je kdo v dvomih, lahko pride k meni na preizkušnjo Wink

Lord_KING

Pridružen/-a: Ned Feb 2016 16:38

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 30, 2016 20:16:18    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kako pa na splošno v primerjavi z nano, samo esd zaščita ali se razlikujeta še drugače.
Nazaj na vrh
reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 01, 2016 14:28:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nisem prepričan, ampak mislim, da je razlika le v ESD in mogoče še razlika v software same postaje. Ročka je enaka, vsaj glede na moč, otip, obliko, velikost in težo. Če je mogoče kakšna razlika v materialu zaradi ESD ne vem, ker mi ni jasno kakšna razlika bi lahko bila, mogoče delno prevodna plastika, kaj jaz vem. Bistvo spajkalne postaje je itak ročka in konica, tako da se ne bi poglabljal kaj dosti.
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Domača delavnica, oprema, orodje in literatura Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu