Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Popravilo svinčevega akumulatorja - spoj med celicama

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Napajalna tehnika, usmerniki, pretvorniki, UPS, baterije, akumulatorji, solarni sistemi
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
reber
moderator

Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 25, 2014 20:13:29    Naslov sporočila: Popravilo svinčevega akumulatorja - spoj med celicama Odgovori s citatom

Imam akumulator vesna 12V 150Ah, kateremu se je zgodila neljuba nesreča. Na priključnih sponkah akumulatorja so montirane objemke z M6 vijaki, za pritrditev v solarni sistem. Včeraj mi je po nesreči na objemke padel 10cm dolg železni kos in naredil kratek stik. Akumulator je stal na tleh pod delovnim pultom, priključki pa niso bili pokriti. Ker je akumulator še v polni kondiciji (ima le nekaj ciklov) in je bil pred nekaj dnevi napolnjen na polno, bi po pričakovanju moral biti to zelo hud kratek stik in bi tiste slabotne objemke moralo kar odžgati. Objemk ni odžgalo, na vijakih in nesrečnem železnem kosu se poznajo le manjše sledi zaradi kratkega stika, torej tok le ni bil tako zelo velik.

Akumulatorju se je v bistvu zgodila dokaj huda poškodba, niso se pokrivile plošče in ni ga razneslo, pač pa je prekinilo povezavo med dvema sosednjima celicama. Prekinitev med celicama je očitno preprečila ogromen kratkostični tok, ki bi se moral zgoditi. Ker je povezava prekinjena, je akumulator v takem stanju neuporaben. Prekinjeno povezavo sem našel delno po naklučju in delno z natančnim pregledom in meritvami.

Ker je akumulator zaprt in so povezave med celicami pod pokrovom, mi ni preostalo nič drugega, kot da na mestu prevezave odrežem pokrov, kako sem to storil, je vidno na priloženih fotografijah. Z nožem sem preprosto izrezal luknje da lahko dostopam do priključkov posameznih celic. Kako točno so povezave narejene še ne vem, verjetno so nekako zakovičene, mogoče zalite s svincem, točkovno zvarjene, ... to bo še treba ugotoviti.

Ali bom obstoječ spoj lahko popravil, sem precej v dvomih, lahko pa ga naredim na novo. Definitivno je več kot očitno, da je bil spoj slab in bi verjetno pri večjih tokovih odpovedal prej ali slej, pri manjših tokovih pa mogoče ne tako hitro. Akumulator je bil kupljen za en solarni sistem in zato mišljen za porabo manjšo od 50A, verjetno nekje do 20A, zato bi popravilo spoja lahko prilagodil za tako majhen tok, saj potreb za 200A in več ne bo.

Na fotografiji se vidi masiven svinčen priključek v celici. Ker je v celici kislina, verjetno pod nobenim pogojem ni dopustno uporabiti druge kovine kot svinec. Spajkanje verjetno tudi ne pride v poštev, ker spajka ni iz 100% svinca, razen če bi spajkal s svincem Rolling Eyes

Ostane še točkasto varjenje in kovičenje. Za točkasto varjenje bi rabil svinčen trak, ki bi ga točkasto privaril na svinčene priključke. Povezava bi lahko iz ene celice v drugo šla skozi luknje, saj pregrade med celicami ne smem prevrtati ali kako drugače prekiniti. Namesto točkastega varjenja svinca bi lahko poskusil nekakšno kovičenje, zvrtal bi luknjo v svinčen priključek in vanjo zabil svinčeno kovico.

Kakšna ideja mogoče?
Ali je dopustno uporabiti še kakšno drugo kovino? mogoče aluminij?
Če bo uporabljena druga kovina bo prej ali slej prišlo do galvanske korozije, če ne na mestu spoja, pa poleg njega.

IMG_6331_resize-25.jpg
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  IMG_6331_resize-25.jpg
 Velikost datoteke:  139.34 KB
 Downloaded:  348 krat

IMG_6329_resize-50_crop.jpg
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  IMG_6329_resize-50_crop.jpg
 Velikost datoteke:  108.49 KB
 Downloaded:  281 krat

Spajky
moderator

Pridružen/-a: Tor Okt 2008 8:20
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 26, 2014 10:18:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Exclamation Če boš kakorkoli skušal popraviti, si boš IMHO nakopal brdo problemov! Ja, vem da ni bil Aku poceni, da bi ga kar novega šel nabavit, ma se bojim, da bo slej ko prej treba, ker popravilo ne more biti trajno

Imam pa eno Idea provizorično idejo: med te dve celici (ker si že izrezal luknji!) bi dal mali tanki plastični distančnik, da se celici ne dotikata/zvijata tam, kjer boš napravil mostič in ga nekako fixiraš.

Potem pa iz svinca napraviš U mostiček in ga na glavo povezneš čez obe celici, kjer bi se morali stikati. Ker pač svinec ni jeklo in ne drži nič, bo treba čez nabit plastični malo večji U profil, da bi držal svinč.mostičku kontakt na celicama v stilu ščipalke Wink . Mogoče bo treba luknji spojiti (izrezati plastiko med njima) za ta experiment in uporabit plastiko, ki je ne bo kislina pojedla ... ker utegne plast.ščipalka (Ali pastificirani jekleni mostiček!) lesti navzgor in izgubljati oprijem, jo nekako fixirat, da se ne premika ...

Pol pa luknjo nekako zapret (da elektrolit ne izhlapeva) in namestit nekam varno aku nazaj in zaščiti in ga ne več tikat, če dela Exclamation ...

Ker bo slej ali prej na žalost kaj narobe zaradi provizoričnega popravila, začeti zbirati denar za novega (pa pol ga zaščiti, da ga ne doleti še kakšna "nesreča" Rolling Eyes ... mislim, da drugače ne bo šlo ...

IMHO, če boš kakorkoli drugače inoviral popravilo, boš imel "a mess" in razsut Aku ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 26, 2014 13:19:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, provizorično popravilo ne bo za dolgo, zato bi pa rad spojil tako, da se ne bo samo dotikalo, ampak da bo to zavarjeno ali zaspajkano, oziroma zalotano. Lotati bo treba z istim materialom, torej s svincem. Nekdo mi je že dal idejo, naj naredim en mali kalup čez tiste kontakte in zalijem s svincem, ta naj bi se potem spojil s tem kontaktom. Zalivanje s svincem bi bilo podobno kot popravilo zunanjih svinčenih terminalov na akumulatorju, obstajajo namreč kalupi, da oglodane in zdelane terminale naredimo na novo.

Pri iskanju informacij in skic notranje zgradbe akumulatorja sem našel nekaj uporabnih skic, tokrat prilagam prvo, na kateri se kar lepo vidi, kako so celice spojene ena z drugo. V bistvu gre za svinčen kontakt, ki povezuje vsako drugo ploščo v celici, torej plošče istega pola. Ta svinčen kontakt se naslanja na steno celice, skozenj in skozi steno je luknja, vmes še tesnilo, v sosednji celici pa enako. Skozi oba kontakta je vstavljen svinčen čep ali zakovica. Ali je spoj narejen s stiskanjem ali kovičenjem ali je mogoče na nek način zvarjeno ne vem. Ker je spoj popustil, sumim, da to ni varjeno ali vroče sestavljeno, pač pa samo zakovičeno. Če je bil spoj malce slab, je vmes prišla kislina in spoj je popustil, ker se svinec po površini veže z žveplom... kako točno pa še nisem raziskal, nisem kemik, mogoče bo piroman kaj o tem Rolling Eyes

Trenutno sem v fazi iskanja kakšne stare svinčene cevi, da bom iz nje naredil svinčen trak s katerim bom naredil prevezavo. Mogoče bi naredil svinčene vijake... to bi šlo, za enkratno privijačenje bi mogoče šlo.

Razmišljal sem tudi, da bi naredil eno pripravo, kleščam podobno, da bi skozi luknjo poskusil na novo zakovičiti prevezavo. Z gnetenjem svinca na mestu spoja bi verjetno spoj popravil, ker je svinec dovolj mehak, bi mogoče šlo.

Pri popravilu moram paziti, da v celice ne vnesem drugih kovin, da ne kontaminiram elektrolita.

default_ehow_images_a05_0k_4l_fix-lead-acid-battery-800x800.jpg
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  default_ehow_images_a05_0k_4l_fix-lead-acid-battery-800x800.jpg
 Velikost datoteke:  69.57 KB
 Downloaded:  306 krat

Spajky
moderator

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 26, 2014 18:22:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Če sta celici čisto na začetku ali koncu, bi šlo tudi z razstavljanjem celotnega AKU sodeč po zgornji skici, pa previdno vzameš ven vse celice hkrati. Seveda elektrolit zliješ začasno ven v eno flašo. Lahko, da so spoji bili "uliti" v fabriki ali vtisnjeni s kakšno napravo. Ko popraviš pa daš nazaj in končaš, brez da bi razdrmal ostale povezave in spet zatesniš kontejner ...

Pred časom sem na Discovery gledal (How do they do it), kako fabricirajo aku-je, ma sem že pozabil kako ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 30, 2014 22:50:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Po dolgem času sem končno opravil "operacijo na odprtem srcu" Very Happy in z nekaj dodatnega rezanja uspel spoj v akumulatorju popraviti. Prvi testi z obremenitvijo 15A so pokazali padec napetosti 3mV na popravljenem spoju med sosednjima celicama.

Za popravilo spoja sem izdelal posebne klešče za stiskanje, s katerimi sem poskusil pregnesti spoj, vendar to ni uspelo kar tako preprosto, ker se je očitno prekinil skoznik. Potrebno je bilo vrtanje in vstavitev novega skoznika. Da ne bi naredil prevelikega masakra, sem zvrtal 4mm luknjo in naredil svinčeno paličico s premerom 4mm in jo vstavil v luknjo. Pred vrtanjem sem moral narediti še eno večjo luknjo v plastičnem pokrovu akumulatorja, da sem lahko dostopal z namensko podaljšanim svedrom. Z namenskimi kleščami sem paličico stisnil, da se je zakovičila v svinec in ustvarila spoj med celicama. Premer 4mm zagotavlja presek 12,5mm2, kar je premalo za zagonske tokove, vprašljiv pa je tudi spoj novega skoznika s svincem, ki povezuje plošče akumulatorja. Akumulator bo torej primeren za manjše tokove. Pričakujem da bo spoj zdržal, saj je luknja na novo zvrtana, skoznik pa postružen na dimenzijo, kar pomeni, da je bil spoj narejen z očiščenim svincem, upam, da je spoj dobro uspel, da ne bo s časom oksidiral in popustil.

Za solarni sistem z manjšimi obremenitvami bo akumulator verjetno ustrezal, nekje do 10A verjetno brez posebnosti, verjetno tudi več. Danes preizkušeno za 30 minut s tokom 15A. V prihodnjih dneh bom opravil vsaj 1 ali 2 cikla, s tokovi okoli 10A. Priložil bom še nekaj fotografij odprtega akumulatorja in še na koncu z zavarjeno plastiko, ko bom odrezane dele namestil nazaj na svoje mesto.

Spajky
moderator

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 31, 2014 09:31:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Včasih smo malo "nori" in gremo popravljat praktično nepopravljive stvari (izzivi) ... in nam kdaj celo rata Laughing ... good work Wink ... upam, da te bo služil še naprej ta Aku Embarassed
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Napajalna tehnika, usmerniki, pretvorniki, UPS, baterije, akumulatorji, solarni sistemi Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu