Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

 
 Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Predelava projektorja

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Elektrotehnika za zaĆØetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Marlu



Pridružen/-a: Sob Feb 2013 12:38
Prispevkov: 7
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 27, 2014 20:17:40    Naslov sporočila: Predelava projektorja Odgovori s citatom

Pozdravljeni!
Glede na to da sem bolj zaĆØetnik na tej strani in tudi v sami elektrotehniki sem objavil temo kar med zaĆØetnike (ĆØe je kakÅ”na kategorija boljÅ”a kar prestavite temo) Smile

Torej...

Doma mi leži projektor Toshiba TDP-ET20 na kateremu bi moral zamenjati žarnico, katero se ne splaĆØa kupiti (130eu+).
Po internetu sem malo brskal in naÅ”el par posnetkov na katerih so svoje projektorje predelali tako, da so namesto žarnic vgradili kar LED luĆØi.
Sedaj pa imam problem, ker ko žarnico izklopim se projektor ne prižge oz. se prižge za 10s in ugasne (zazna da ni žarnice).
Torej kako bi lahko vezje v projektorju predelal, da bi mislil da je žarnica vedno vklopljena?

VeĆØ o projektorju (klik)
Povezava do posnetka (klik)

Je kdo že sprobal narediti tako predelavo?
Je sploh taka predelava možna?

Lep pozdrav,
M
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 28, 2014 09:03:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ƈe je drugim uspelo, potem je predelava oĆØitno možna. Jasno je, da je treba "prepriĆØati" projektor, da je žarnica v redu, tako da je nekaj predelave nujno. KakÅ”en svetlobni vir boÅ” izbral, je spet tvoja izbira, mislim pa, da je najbolje izbrati ĆØim bolj podoben svetlobni vir, kar pomeni, da ni nujno, da bo LED dobra izbira, mogoĆØe bi bila halogenska žarnica boljÅ”a. No, paziti bo potrebno Å”e na položaj svetlobnega vira, zaradi same optike, to bi najbrž reÅ”il kar s poskuÅ”anjem. Posnetek na YT je kar zgovoren, samo slediÅ” navodilom in z nekaj veĆØ znanja elektronike predelava ne bi smela biti problem.
_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Marlu



Pridružen/-a: Sob Feb 2013 12:38
Prispevkov: 7
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 30, 2014 00:29:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Problem je prav v znanju elektronike Smile
Ne najdem nikjer tistih elementov katere omeni v YT videu.
MogoĆØe je kakÅ”na razlika ker je ta DLP projektor?

KakÅ”ne halogenske luĆØi bi pa predlagal?
Sam sem mislil dati 100w led in na njih Å”e leĆØo

V originalu je notri žarnica od OSRAMa P-VIP 180-230/1.0 E20.5

Kako bi pa drugaĆØe lahko sam naÅ”el signal ki sporoĆØa projektorju da žarnica ni vgrajena?

Lp,
M
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 30, 2014 10:19:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Malo razmontiraj projektor in naredi nekaj fotografij, da skupaj pogledamo, mogoĆØe najdemo nekaj koristnih informacij.
_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Marlu



Pridružen/-a: Sob Feb 2013 12:38
Prispevkov: 7
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 01, 2014 15:32:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Se opraviĆØujem za pozen odgovor... fotografije se nahajajo tukaj:
https://www.dropbox.com/sh/0ok43xonsfgtjuq/wnmA_jrt96

in v priponki, zapakirane v zip

Upam da je sploh kaj razvidno iz slik... ƈe sluĆØajno niso dobre slike prosim povej toĆØno kaj lahko bolj nataĆØno slikam pa se bom potrudil Smile

Na 1. sliki je vezje kjer povezuje veĆØino ventilatorjev in IR sprejemnikov za daljinski upravljalnik

Na 2. sliki je prostor kjer bi morala biti žarnica

Na 3., 4., 5. in 10. sliki je vezje katero je napajalo žarnico (verjetno pomembno :/ )

Na ostalih slikah je pa projektor Ŕe iz drugih kotov slikan

Hvala za pomoĆØ Wink

Lp,
M



TDP-ET20 Slike.zip
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  TDP-ET20 Slike.zip
 Velikost datoteke:  1.48 MB
 Downloaded:  590 krat

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Marlu



Pridružen/-a: Sob Feb 2013 12:38
Prispevkov: 7
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 04, 2014 10:33:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljen!
Sem ugotovil da so 3 elementi "optocoupler" na vezju katero napaja žarnico.
Razvidno iz slik 3, 4 in 11.

Torej na vezju so 3 optocoupler, ki so model TCLT1003
VeĆØ o njih v pdfju tu

Sedaj me zanima ĆØe bi mi lahko kako pomagal naprej, da bi izmeril / ugotovil kater poÅ”ilja signal in kako bi lahko zadevo modificiral.

Lep pozdrav!
M
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Spajky
moderator


Pridružen/-a: Tor Okt 2008 8:20
Prispevkov: 239
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 04, 2014 17:41:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

hudiĆØ je, ĆØe si Å”voh v elektroniki; jest bi dal komu blizu tebe ki Å”teka zadeve, da ti najde tapravi optocoupler od treh, ki je odgovoren za "logiko Žarnice" .

Arrow Jaz bi to uredil tako, da bi LED v optocouplerju preko adekvatnega upora v pravi smeri dal tok par mA (lahko iz baterije). S testom na vseh treh optocouplerjih, bi ja ugotovil kateri je pravi, in bi potem urihtal, da ima LED tistega pravega optocoupler-ja fixno preko upora vedno Ŕtrom in bi notri stalno svetila dovolj. Tako bi interni fototranzistor delal skozi "kurzŔluss" in bi MB projektorja mislila, da je žarnica notri, brez rezanja kakŔnih žic kot na onem YT videu. Rolling Eyes

Ne vem, kje si ti naŔel te tvoje optocouplerje; jest jih ne vidim na 10-ih slikah, enajste pa ni ...

Exclamation Vsekakor ti svetujem enega elektronika v bližini s prakso, da ti to zrihta ... pol se pa sam zezaj z žarnicami - to boŔ že zmogel ... Pa vedet, da lahko se tudi kaj zjebe pri predelavi in bo potem stroj samo za v kanto
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Marlu



Pridružen/-a: Sob Feb 2013 12:38
Prispevkov: 7
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 05, 2014 08:15:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Slike sem po objavi Ŕe enkrat pregledal in slabe (razmazane) slike in dvojnike pobrisal zato je slik manj (pozabil sem pa tu spremeniti Ŕtevilke slik). Optocouplerji so vidni na slikah 3, 4, 5 in 10. Recimo na 10 sliki so beli kvadratki z napison TCLT1003 (da boŔ lažje videl katere mislim).

Prav zaradi tega ker ne poznam nobenega "mojstra" v bližini sem se obrnil na ta forum, se mi pa ta "projekt" ni zdel tako zelo zahteven.

Glede napajanja LED, mi je vseeno ĆØe bi jih vezal na te optocouplerje, ker sem naroĆØil za LED posebej napajalnik in bo projektor imel 2 napajanji (eno za projektor sam eno za osvetlitev Smile

V tem videu je isto omenil kot ti, da je samo med dvema naredil stik in je stvar delovala.

EDIT:
Na tej strani piÅ”e malo bolj natanĆØno kako pogledati kater optocoupler je pravi. Kaj pravite?

Citiram:
I noticed that the ballast (the circuit board on the bottom left in the picture below), had a digital control circuit mounted vertically with three optoisolators near the i/o cable. These chips are necessary to insure that the digital low voltage i/o dont mix with the high voltages present in the rest of the ballast or else this projector might release its magic smoke. In addition two of the optos were facing left while only one was facing right. This hinted to me that the one lone opto was the output sent to the main board pictured in the upper right below to tell it that the lamp was operating perfectly fine so that the projector would stay on instead of shutting off and giving an error like it would without a lamp inserted.

So my solution was to short out the two wires that led to this opto (found with the help of my multimeter).
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 05, 2014 10:02:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pravkar sem vse slike zapakiral in v zip dodal v tvoj zgornji odgovor, da bodo dosegljive tudi ko jih na dropboxu ne bo veĆØ.

Optocouplerji so res vidni na slikah Å”tevilka 3, 4, 5 in 10. Glede na navodila iz YT in data-sheet optocouplerjev, zadevo gledaÅ” tako, da pregledaÅ”, kako so optocouplerji obrnjeni. Vsi trije optocouplerji so zraven konektorja, ki napajalno vezje povezuje (verjetno) z matiĆØno ploÅ”ĆØo. Dva optocouplerja imata pin 1 in 2 vezan na konektor, tretji pa ima na konektor povezan pin 3 in 4, tako da bo ta tisti, ki ga iÅ”ĆØeÅ” in ga vidiÅ” na sliki 10, prilagam sliko z oznako.
Za boljÅ”e razumevanje in primerjavo, natanĆØno poglej, kako so obrnjeni optocouplerji in kako so povezani na vezje in konektor, vse to pa primerjaj z navodili na YT in boÅ” naÅ”el popolno ujemanje.

Kako reÅ”iti zadevo? Ni potrebno rezati žic, dovolj bo kapljica cina na oznaĆØeni optocoupler na pin 3 in 4, da ju povežeÅ” skupaj, kar bo enako, kot ĆØe bi LED v tem optocouplerju svetila in s tem odprla tranzistor, ki bi bil v tem stanju prevoden. Ali povežeÅ” ustrezni žici ali narediÅ” prevezavo na vezju je vseeno.



IMG_010_oznaka.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  77.05 KB
 Pogledana:  1718 krat

IMG_010_oznaka.jpg



_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Spajky
moderator


Pridružen/-a: Tor Okt 2008 8:20
Prispevkov: 239
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 05, 2014 10:36:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, zdej vidim na sl.4 in 10 na dropbox-u. Tam kjer je ĆØrna pika na optocouplerju je pin 1 oz. na tisti strani je prikljuĆØek interne LED optocouplerja. Torej na drugi strani je prikljuĆØek internega fototranzistorja in tam sta, kot je rekel reber prikljuĆØka, med katerima je treba naredit kurcÅ”lus. Na katerem optocouplerju je pa to potrebno, bo pa treba verjetno s kako žiĆØko probat prej, da ugotoviÅ”, kateri je odgovoren za žarnico (da projektor ne izklopi po 10 sek.) Ko si prepriĆØan, kateri je, pa fixno zalotaÅ” (bridge med kontaktoma) ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Marlu



Pridružen/-a: Sob Feb 2013 12:38
Prispevkov: 7
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 06, 2014 08:56:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem sprobal pospajkati skupaj pine 3 in 4 na oznaĆØenem optocouplerju in zadeva se prižge tudi brez žarnice, vendar se mi zdi da to nekako ne bo prava reÅ”itev. Potem ko prižgem projektor (lahko roĆØno na tipko ali preko daljinca) postane neodziven (se ne ugasne ĆØe držim tipko za izklop, daljinca sploh ne upoÅ”teva veĆØ itd...). Res je da Å”e nimam žarnice in sploh nimam slike da bi videl kaj se dogaja ampak se mi nekako dozdeva da ne deluje isto kot bi moral.

Imam staro žarnico ki se pa ugasne po parih sekundah delovanja (verjetno je dotrajana), ki se pa sploh ne prižge ko skupaj pospajkam pine na optocouplerju (to mi je ĆØudno ker tisti signal naj bi samo javil da je z žarnico vse ok).

Je možno da optocoupler javi signal samo prvih par sekund po prižigu projektorja in ni vedno v "kontaktu" in da ga tako ta signal moti pred ostalimi?

Sem sprobal tudi ostale optocouplerje kot je rekel Spajky ampak je taprav samo tisti ki ga je reber oznaĆØil.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Spajky
moderator


Pridružen/-a: Tor Okt 2008 8:20
Prispevkov: 239
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 06, 2014 09:49:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Lahko je oboje, kot praviÅ”, lahko pa da je Å”e kaka napaka v projektorjevi elektroniki (bilo v napajalnikih ali kje drugje), pa zaÅ”ĆØita na MB izklopi zadevo ... to bo pa težko odkrit ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
tesla95



Pridružen/-a: Tor Apr 2013 22:45
Prispevkov: 100
Kraj: MengeÅ”

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 06, 2014 15:29:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ƈe ti kaj pomaga, je na ebayu "samo" 80eur: http://www.ebay.com/itm/New-Projector-Lamp-Bare-Bulb-for-Toshiba-TDP-ET10-TDP-ET20-TDP-ET20U-/360657900443?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item53f8e2d39b
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 06, 2014 16:01:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Lahko gre tudi za neko vrsto komunikacije in stalna prevezava optocouplerja ni prava reÅ”itev, ni nujno, da je v vseh projektorjih enako in verjetno zato ni univerzalne reÅ”itve. ƈe gre za komunikacijo, bi to moral opazovat na brezhibnem projektorju in potem to simulirat.

Da boÅ” vsaj za silo videl sliko, lahko daÅ” noter kar eno žarnico, napajano iz zunanjega vira, da vidiÅ”, ĆØe ti projektor kaj izpisuje, kakÅ”no obvestilo in podobno.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Marlu



Pridružen/-a: Sob Feb 2013 12:38
Prispevkov: 7
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 06, 2014 18:26:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pa bi bilo možno da bi namesto žarnice vezal kak upor ali kaj podobnega da bi projektor zaznal da je "pravilna" naprava (breme) prikljuĆØena?
Ker imam to žarnico in se mi zdi da se z njo normalno prižge projektor kot bi se moral pa bi probal to "simulirati" Smile

Kaj pravite?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Elektrotehnika za zaĆØetnike Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group