Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

 
 Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

3A NAPAJALNIK NASTAVLJIV OD 1V DO 27V

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Napajalna tehnika, usmerniki, pretvorniki, UPS, baterije, akumulatorji, solarni sistemi
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
bostjan91



Pridružen/-a: Pon Mar 2008 20:15
Prispevkov: 160
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 18, 2008 07:50:34    Naslov sporočila: 3A NAPAJALNIK NASTAVLJIV OD 1V DO 27V Odgovori s citatom

Delam *** ta usmernik - napajalnik *** in me zanima ali je kakŔna zamenjava za tiste diode, ker jih ne dobim v HTE-ju. Zanima me tudi koliko W so upori?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 18, 2008 09:17:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Diode so navadne 3A, zato bo dobra katerakoli iz data-sheet 1N5408

Upor bi lahko izraĆØunal po ohmovem zakonu, torej, predlagane vrednosti so od 0,15ohm do 0,22ohm ... najveĆØji padec napetosti bi bil pri 0,22ohm najveĆØji tok pa 3,5A, kar znese 2,7W ... seveda pa pri tem uporu ne bo najveĆØji tok 3,5A ampak ustrezno manjÅ”i. NajveĆØji tok 3,5A je nekje pri uporu 0,15ohm, disipacija na uporu pa je v tem primeru manjÅ”a cca 1,8W. Pri uporu 0,22ohm je tok manjÅ”i od 3,5A, tako da je disipacija gotovo manjÅ”a od 2W. Vzemi torej 2W upor.

Bom ĆØlanek dopolnil ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bostjan91



Pridružen/-a: Pon Mar 2008 20:15
Prispevkov: 160
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 18, 2008 18:16:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala. Very Happy

Saj, lahko vzamem tudi veĆØjega (mislim da ga imam na zalogi - da ne bo treba v h te iti9?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 18, 2008 19:34:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vsekakor, upor je lahko tudi veĆØji od 2W, torej 5W. ObiĆØajno so 2W upori ogljeni, ki pa zdržijo manj, kot žiĆØni, npr trenutno veĆØjo preobremenitev.
No, pri uporu 0,15 ali manjÅ”em 0,1 ohm, je padec napetosti pri toku nekaj A dovolj majhne, da disipacija ne presega 2W, obiĆØajno je le okoli 1W.

Upori, ki se precej grejejo, naj bi bili odmaknjeni od tiskanega vezja, lahko pa za boljÅ”e hlajenje tiskano vezje naredimo tako, da je baker, kjer je upor zaspajkan, veĆØje povrÅ”ine.


Mimogrede, bostjan91 je objavil 1000. odgovor na tem forumu Applause , ob tej priliki ti podeljujem simboliĆØno nagrado in sicer predlagam tiskano vezje in LM723 za omenjeni usmernik ... po želji tudi kaj drugega Smile

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bostjan91



Pridružen/-a: Pon Mar 2008 20:15
Prispevkov: 160
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 18, 2008 21:22:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Super Very Happy

Sem ti na mail že poslal naroĆØilo za nekaj stvari, in lahko mimogrede Å”e tole dodaÅ” ;D .
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bostjan91



Pridružen/-a: Pon Mar 2008 20:15
Prispevkov: 160
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 22, 2008 18:02:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Gledal sem malo datasheet, in ker nisem navajen, kje bi zvedel za zamenjave, me zanima ĆØe je tam pod orderin information, na strani 3?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
dkone



Pridružen/-a: Tor Nov 2007 9:47
Prispevkov: 265
Kraj: KrŔko

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 22, 2008 18:20:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

bostjan91 je napisal/a:
Gledal sem malo datasheet, in ker nisem navajen, kje bi zvedel za zamenjave, me zanima ĆØe je tam pod orderin information, na strani 3?


Zamenjavo kaj? ƈipa?

_________________
Lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
bostjan91



Pridružen/-a: Pon Mar 2008 20:15
Prispevkov: 160
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 22, 2008 18:51:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ne diod.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 22, 2008 18:55:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@bostjan91
Tvoje pisanje je vĆØasih precej dvoumno, zraven pa Å”e polno napak. Prosim, da upoÅ”tevaÅ” pravila na forumu in poskuÅ”aÅ” pisati ĆØimbolj pravilno. Tvoje odgovore pa popravi s pomoĆØjo gumba "uredi" v vsakem tvojem sporoĆØilu Exclamation

Ordering information tebe prav niĆØ ne zanima, saj verjetno ne boÅ” naroĆØeval direktno iz tovarne Razz

Najbolj pomembno pri data-sheet za omenjeno diodo je "Maximum Ratings and Electrical Characteristics" lepo napisano v tabeli, skupaj z oznakami. Za omenjeni usmernik je dobra katerakoli dioda iz tega data-sheet

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bostjan91



Pridružen/-a: Pon Mar 2008 20:15
Prispevkov: 160
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 26, 2008 06:44:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zanima me Ŕe koliko Voltna sta tisa elektrolita na desni?
_________________
Moj blog
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 26, 2008 08:07:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Elektrolita na desni? verjetno imata referenco Cx ? ane
Sicer pa naj bosta toliko voltna, kolikor je napetosti na njih, oziroma Å”e nekaj veĆØ.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bostjan91



Pridružen/-a: Pon Mar 2008 20:15
Prispevkov: 160
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 01, 2008 07:20:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No, danes sem se odloĆØil da ga bom ''spravil skup''.

Zataknilo se mi je pri C6 in C4. Opazil sem, da gre le eden od njiju na ploÅ”ĆØico. Zanima me kateri?
Na montažni shemi sem opazil, da je na mestu, kjer bi moral biti C4 napisana oznaka C6. Sedaj sem pa zmeden, ker ne najdem podatkov o tem.

Imam pa Å”e eno vpraÅ”anje in sicer ali moram oba tranzistorja hladiti, ali bo zadosti ĆØe hladim samo 2N3055?

_________________
Moj blog
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 01, 2008 11:52:55    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Napaka je bila na montažni shemi, sem popravil. Na ploÅ”ĆØico gre kondenzator 220p, tisti 100uF elektrolit pa ni montiran na ploÅ”ĆØici, ampak posebej, obiĆØajno na izhodnih prikljuĆØkih - puÅ”ah. Raster za C4 je nekoliko velik, to pa zaradi tega, ker gresta pod C4 dve vezi, tiskano vezje pa je namenoma robustno, ker je namenjeno zaĆØetnikom.
_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bostjan91



Pridružen/-a: Pon Mar 2008 20:15
Prispevkov: 160
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 01, 2008 13:35:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja sem pogruntal Laughing

DrugaĆØe mi je pa vÅ”eĆØ razporeditev elementov.

_________________
Moj blog
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bostjan91



Pridružen/-a: Pon Mar 2008 20:15
Prispevkov: 160
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 13, 2008 18:42:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Evo, sem dobil priložnost tudi v Ŕoli Laughing

Smo se zmenili, da vsak ki hoĆØe bo naredil en projekt (lahko tudi iz interneta dol pobran, saj Å”e ne znamo sami konstruirat napajalnikov in ojaĆØevalnikov in podobnega) in bomo dobili oceno iz obdelave vezja ter lastnih zapažanj in seveda meritev Very Happy
SporoĆØim, koliko bo ocena Smile

_________________
Moj blog
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bostjan91



Pridružen/-a: Pon Mar 2008 20:15
Prispevkov: 160
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 17, 2008 17:21:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vezje deluje, potrebno ga bo Å”e vgraditi v ohiÅ”je (enkrat naslednjih vikendov, ko bo ĆØas Laughing ). kot je razvidno na sliki, nisem uporabil 2W upora, ker ga nisem dobil ampak sem namesto tega dal kar 5W. Potrebno ga je bilo malo oddaljiti od vezja, ker raster ni bil narejen zanj. Verjetno ga bom zamenjal s Å”ibkejÅ”im (enkrat te dni Laughing ). pri drugi sliki, se vidi kako je vezje pospajkano potem ko uniĆØiÅ” konico, katera je bila primerna za to.


P3150002.JPG
 Opis:
Vezje od zgoraj

Download
 Ime datoteke:  P3150002.JPG
 Velikost datoteke:  387 KB
 Downloaded:  1336 krat


P3150004.JPG
 Opis:
Pospajkano vezje

Download
 Ime datoteke:  P3150004.JPG
 Velikost datoteke:  407.62 KB
 Downloaded:  1270 krat


P3150005.JPG
 Opis:
Slika od zgoraj. Lepo se vidi podnožje za ĆØip, ker sem nekaj testiral in prikljuĆØki za 2N3055

Download
 Ime datoteke:  P3150005.JPG
 Velikost datoteke:  320.76 KB
 Downloaded:  1200 krat


P3150006.JPG
 Opis:
2N3055 na hladilnem rebru - zgoraj

Download
 Ime datoteke:  P3150006.JPG
 Velikost datoteke:  322.77 KB
 Downloaded:  1165 krat


P3150008.JPG
 Opis:
2N3055 na hladilnem rebru - spodaj

Download
 Ime datoteke:  P3150008.JPG
 Velikost datoteke:  287.58 KB
 Downloaded:  1198 krat


_________________
Moj blog
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bostjan91



Pridružen/-a: Pon Mar 2008 20:15
Prispevkov: 160
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 17, 2008 17:28:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

zaradi maximuma 5 priponk dodajam 6. sliko v drugem odgovoru Very Happy

Vezje deluje zelo lepo in sem zelo zadovoljen z njim. Moram pa povedati da sem malo probaval ĆØipe, saj mi je samo eden od dveh kupljenih v HTE-ju delal.



P3150010.JPG
 Opis:
Vezje in 2N3055 na hladilnem rebru skupaj

Download
 Ime datoteke:  P3150010.JPG
 Velikost datoteke:  290.82 KB
 Downloaded:  1175 krat


_________________
Moj blog
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
andrejj



Pridružen/-a: Čet Jan 2008 21:04
Prispevkov: 56
Kraj: 8232 Å entrupert

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 17, 2008 19:09:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Na sliki P3150008.JPG je videti matico ki si privil na izolacijo.To odvij matico in daj podložek na izolacijo,nazaj privijeŔ.Ker privita matica lahko poŔkoduje in pride stik.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dkone



Pridružen/-a: Tor Nov 2007 9:47
Prispevkov: 265
Kraj: KrŔko

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 17, 2008 19:53:55    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zelo lepo si naredil. ƈestitam. Je to tvoj prvi malo bolj resni projekt?

DrugaĆØe,uporabljal malo manj kolofonije,ali pa jo prej poÅ”rpici z lotlakom,ter se tako reÅ”iÅ” odveĆØne kolofonije-je ni potrebno dodajati.

_________________
Lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
bostjan91



Pridružen/-a: Pon Mar 2008 20:15
Prispevkov: 160
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 17, 2008 21:02:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, prej sem sicer naredil Å”e Reber-jev ojaĆØevalnik (70W, rad delam Reberjeve projekte, ker ima vse opisano na njegovi strani in se tako veliko nauĆØim). Najprej sem pospajkal ploÅ”ĆØico, potem sem oĆØistil kolofonijo z acetonom, nato sem spajkal. PoÅ”prical bom Å”e s sprejem Plastic 20, sliÅ”al sem, da poleg zaÅ”ĆØite Å”e raztopi kolofonijo, to se pravi, da nebo veĆØ tako vidna. Sicer pa tudi ne Å”kodva ĆØe je gori Very Happy

P.S.: Pa sem res pozabil podložke Laughing

_________________
Moj blog
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
dkone



Pridružen/-a: Tor Nov 2007 9:47
Prispevkov: 265
Kraj: KrŔko

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 23, 2008 10:22:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

A si že poÅ”prical z plastic sprejom? Zanima me kako izgleda(ĆØe lahko kakÅ”no sliko pripneÅ”)vse skupaj z tem lakom.
_________________
Lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
bostjan91



Pridružen/-a: Pon Mar 2008 20:15
Prispevkov: 160
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 23, 2008 12:02:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nisem Å”e, ĆØakam, da bom v Å”oli pokazal in da mi bo profesor potrdil ĆØe je vredu, potem bom pa zaÅ”ĆØitil in spravil v Å”katlo.
_________________
Moj blog
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Firbec



Pridružen/-a: Ned Maj 2008 15:21
Prispevkov: 3

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 25, 2008 20:08:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vidim, da je nekomu že sreĆØno uspelo narediti svoj prvi usmernik brez kakÅ”nih veĆØjih težav. Jaz sem poizkusil Å”e sam narediti ta usmernik ampak nimam ravno transformatoja 24v ampak 12V in pa 2A. Ko priklopim na ta usmernik ta transformator mi najprej sprva noĆØe pod 9V najnižjo napetost doseĆØ, kot najviÅ”jo dobim 15V potem problem je ko hoĆØem tok ojaĆØat na 2A se sploh niĆØ ne zgodi no oziroma mi napetost pade za slab volt napetost.
Sedaj me pa zanima seveda ĆØe je ta usmernik narejen samo za transf. 24V in zato ne dobim pravih vrednosti na izhodu ali sem jaz kako neumno napako napravil pri sami izdelavi? Ker kakor sem bral na reber-ovi strani moraÅ” paĆØ paziti da ne presežeÅ” napetosti 35V, tako da moj transf. praktiĆØno ne bi smel biti noben problem. Aha pa da ne pozabim Å”e to vpraÅ”ati ali bi bila bistvena predelava samega usmernika, ĆØe bi hotel imeti regulacijo do 10A ali moram samo serijsko vezati tranz. 2N3055.

P.S.
Sem zaĆØetnik mimogrede:D tako da brez zamere ĆØe so neumna vpraÅ”anja!

Lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjan91



Pridružen/-a: Pon Mar 2008 20:15
Prispevkov: 160
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 25, 2008 20:31:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

meni sprva ni hotelo nad 6V zaradi pokvarjenega ĆØipa.
_________________
Moj blog
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
dkone



Pridružen/-a: Tor Nov 2007 9:47
Prispevkov: 265
Kraj: KrŔko

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 25, 2008 20:49:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Firbec je napisal/a:
Vidim, da je nekomu že sreĆØno uspelo narediti svoj prvi usmernik brez kakÅ”nih veĆØjih težav. Jaz sem poizkusil Å”e sam narediti ta usmernik ampak nimam ravno transformatoja 24v ampak 12V in pa 2A. Ko priklopim na ta usmernik ta transformator mi najprej sprva noĆØe pod 9V najnižjo napetost doseĆØ, kot najviÅ”jo dobim 15V potem problem je ko hoĆØem tok ojaĆØat na 2A se sploh niĆØ ne zgodi no oziroma mi napetost pade za slab volt napetost.
Sedaj me pa zanima seveda ĆØe je ta usmernik narejen samo za transf. 24V in zato ne dobim pravih vrednosti na izhodu ali sem jaz kako neumno napako napravil pri sami izdelavi? Ker kakor sem bral na reber-ovi strani moraÅ” paĆØ paziti da ne presežeÅ” napetosti 35V, tako da moj transf. praktiĆØno ne bi smel biti noben problem. Aha pa da ne pozabim Å”e to vpraÅ”ati ali bi bila bistvena predelava samega usmernika, ĆØe bi hotel imeti regulacijo do 10A ali moram samo serijsko vezati tranz. <a>2N3055</a>.

P.S.
Sem zaĆØetnik mimogrede:D tako da brez zamere ĆØe so neumna vpraÅ”anja!

Lp



Preveri izhodni tranzistor,ter na konci Ŕe LM723. SkuriŔ ga pa lahko tudi med drugimi z veliko napajalno napetostjo(kar v tvojem primeru ni vzrok,glede na trafo).

_________________
Lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
Firbec



Pridružen/-a: Ned Maj 2008 15:21
Prispevkov: 3

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 25, 2008 22:14:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Izhodni tranzistor sem že zamenjal in je isto. Ne dobim minimalne izhodne napetosti pod 9V, maks napetost je v redu. ƈip je tudi v redu, tako da je res zanimivo kje bi bil mogoĆØe Å”e problem!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjan91



Pridružen/-a: Pon Mar 2008 20:15
Prispevkov: 160
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 26, 2008 05:37:07    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz bi probal zamenjati Å”e LM723. DrugaĆØe pa preglej za kratke stike itd.
_________________
Moj blog
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 26, 2008 07:18:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Preveri Å”e vse vrednosti elementov, saj obstaja možnost, da si vgradil kakÅ”en napaĆØen element ali pa jih zamenjal med sabo, to velja predvsem za upore.

Vrednosti uporov brez K ali M so v ohmih, tako je npr upor R10 v tem usmerniku 330ohm, ĆØeprav je vrednost napisana le Å”tevilĆØno 330 Wink tako se paĆØ oznaĆØuje, lahko bi pisalo tudi 330R ali 330E, lahko bi bil namesto ĆØrke znak omega ali pa bi z besedo pisalo ohm. Zaradi enostavnosti se oznaĆØuje tako, žal pa imajo s tem nekateri težave. Enako velja za upor R5 z vrednostjo 0R15 kar pomeni 0,15ohm in ne 15ohm, kot so se že nekateri zmotili Wink

ƈe usmernik ne deluje brezhibno, je lahko torej vzrok napaĆØna vrednost elementa, okvarjen element ali napaĆØna vezava, prekinjeno tiskano vezje, ...

Mimogrede naj omenim, da sem na mail dobil vpraÅ”anje o tej težavi ĆØlana Firbec in sicer je omenjal transformator 18V ... kot odgovor pa povem, da je seveda ta transformator uporaben, le izhodna napetost bo temu primerno viÅ”ja, verjetno usmernik ĆØez 20V ne bo Å”el ali pa le malenkost.

Usmernik je seveda možno razÅ”iriti na 10A, ĆØe bi namesto enega 2N3055 uporabili 3 ali pa 4 tranzistorje, pravilno povezane z emitorskimi upori. Lahko bi uporabil moĆØnejÅ”e tranzistorje, pa bi bilo dovolj dva tranzistorja.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Firbec



Pridružen/-a: Ned Maj 2008 15:21
Prispevkov: 3

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 26, 2008 12:50:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No sedaj mi je le prbližno uspelo popravt zadevo , ĆØeprav sem skuril Å”e dva dodatna LM723, bom moral po novega skoĆØit, sedaj me samo Å”e zanima kolk velka vrednost tega emitorskega upora bi bila prbližn prava ĆØe Å”e tri take tranzistorje vežem? Ali je drugaĆØe možno zelo hitro skuriti te regulatorje v bistvu ĆØe je to normalno da se tako segrevajo?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 26, 2008 18:11:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

V tej temi debatiramo o toĆØno tem usmerniku iz naslova teme Exclamation

Za debato o kakÅ”nem drugem usmerniku ali predelavi odpri novo temo, tako kt to doloĆØajo pravila.

V linearnih napajalnikih se nekatere komponente seveda grejejo, koliko je to normalno, pa je odvisno od njihove funkcije in seveda zmožnosti komponente.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
dkone



Pridružen/-a: Tor Nov 2007 9:47
Prispevkov: 265
Kraj: KrŔko

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 26, 2008 18:41:18    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Firbec je napisal/a:
No sedaj mi je le prbližno uspelo popravt zadevo , ĆØeprav sem skuril Å”e dva dodatna <a>LM723</a>, bom moral po novega skoĆØit, sedaj me samo Å”e zanima kolk velka vrednost tega emitorskega upora bi bila prbližn prava ĆØe Å”e tri take tranzistorje vežem? Ali je drugaĆØe možno zelo hitro skuriti te regulatorje v bistvu ĆØe je to normalno da se tako segrevajo?


NaĆØeloma so to isti upori,samo potem boÅ” moral dati tranzistor,ki odpira baze,z veĆØjim ojaĆØanjem. MoĆØnostne tranzistorje boÅ” vezal vzporedno,da se tok po njih porazdeli,in tako se poslediĆØno zmanjÅ”a gretje posameznega tranzistorja.

_________________
Lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
bostjan91



Pridružen/-a: Pon Mar 2008 20:15
Prispevkov: 160
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 27, 2008 18:52:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Reber, videl sem, da si naredil tudi digitalni V in A meter za ta usmernik, zanima me, ĆØe imaÅ” Å”e kje kakÅ”ne sheme oz. linke do teh naĆØrtov? Zanima me tudi, ĆØe je to mogoĆØe izvesti brez programiranja - niti ne znam Laughing ?

DrugaĆØe pa lahko samo pohvalim ta usmernik.

_________________
Moj blog
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
andrejj



Pridružen/-a: Čet Jan 2008 21:04
Prispevkov: 56
Kraj: 8232 Å entrupert

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 27, 2008 19:09:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

To lahko uporabiÅ” ICL7107 za led,ICL7106 za LCD.Poglej v datashet.Lahko pa tudi CA3161E in CA3162E.Tu je shema http://users.otenet.gr/~athsam/digital_volt_and_ambere_meter_eng.htm
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dkone



Pridružen/-a: Tor Nov 2007 9:47
Prispevkov: 265
Kraj: KrŔko

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 27, 2008 21:31:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

bostjan91 je napisal/a:
Reber, videl sem, da si naredil tudi digitalni V in A meter za ta usmernik, zanima me, ĆØe imaÅ” Å”e kje kakÅ”ne sheme oz. linke do teh naĆØrtov? Zanima me tudi, ĆØe je to mogoĆØe izvesti brez programiranja - niti ne znam Laughing ?

DrugaĆØe pa lahko samo pohvalim ta usmernik.


http://www.reber.si/dvm/index.htm

Sam sem ga izdelal in dela zelo dobro ter toĆØno. ƈipa lahko dobiÅ” pri meni.

_________________
Lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
bostjan91



Pridružen/-a: Pon Mar 2008 20:15
Prispevkov: 160
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 06, 2008 20:46:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za nima me, za kaj je luknja nad kolektorjem 3055?
_________________
Moj blog
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 07, 2008 16:38:09    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Katera luknja?
_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Misko



Pridružen/-a: Ned Dec 2007 10:07
Prispevkov: 29

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 20, 2008 19:09:07    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Evo moj usmernik je tudi že en ĆØas dokonĆØan. Nekaj slik da se malo pohvalim:


Hladilna rebra so poddimenzionirana Rolling Eyes vendar tako velikega tok ne rabim tako da je vredu. Gre pa samo do 24V in ne do 27V Confused To me tudi ne moti.



picture-013_resize.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  109.1 KB
 Pogledana:  3491 krat

picture-013_resize.jpg



picture-014_resize.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  156.89 KB
 Pogledana:  3445 krat

picture-014_resize.jpg



_________________
LP, BoŔtjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 21, 2010 20:02:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Rajhnburg je napisal/a:
Lep pozdrav!

Imam vpraŔanje za naslednj napajalnik



NamreĆØ zanima me ker pri montažni shemi tega napajalnika nisem naÅ”el kam postaviti elektrolitski kondenzator C6, zanima me tudi ĆØe lahko izpustim ta kondenzator.

Zanima me tudi ker sem zaĆØetnik in Å”e ne poznam useh vrst kondenzatorjev kakÅ”en je kondenzator C4 (elektrolitski, keramiĆØni in za kakÅ”no napetost).

Za odgovor se Vam Ŕe v naprej zahvaljujem.



Kondenzator C6 je navadni elektrolitski, lahko je tudi manjÅ”i ali pa veĆØji. Predlagana vrednost je 100uF, lahko pa je nekje od 10uF dalje, do nekaj 100uF.
Montaža C6 na tiskanem vezju ni predvidena, ampak je predvidena za montažo direktno na izhodne prikljuĆØke napajalnika, ko ga vgradimo v ohiÅ”je in izhodne prikljuĆØke uredimo tako, da so na ĆØelni ploÅ”ĆØi npr 4mm prikljuĆØne puÅ”e.

C4 je ĆØisto navadni keramiĆØni kondenzatorĆØek 220pF

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Rajhnburg



Pridružen/-a: Ned Mar 2009 19:26
Prispevkov: 3

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 26, 2010 19:48:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Imam en problem. Sad


Ko spreminjam napetost na potenciometru, se mi napetost od 0-30V zveĆØa za 1/10 obrata ali Å”e manj.

Kako bi lahko to popravil oz. kaj bi moral spremeniti.

Hvala za odgovore Smile

LP AleÅ”
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 30, 2010 08:10:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ali si uporabil toĆØne vrednosti elementov? za vsak sluĆØaj natanĆØno preveri.
_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Rajhnburg



Pridružen/-a: Ned Mar 2009 19:26
Prispevkov: 3

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 01, 2010 18:17:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vse sem Ŕe enkrat pregledav in elementi so ustrezni


edino spovnim sem se da zdaj ko imam nov transformator mi ne dela to vezje tako kot mora..... prej ko sem imel star transformator je napetostna regulacija delovala pravilno.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ziga555



Pridružen/-a: Sob Sep 2010 19:02
Prispevkov: 17
Kraj: RIBNICA

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 21, 2011 00:43:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljeni! Namen se imam lotiti izdelave omenjenega napajalnika. Na kaj moram biti pozoren, glede na to da sta že 2 ĆØlana imela probleme z napajalnikom?

Ima mogoĆØe že kdo narejeno shemo v p-cadu in pcb da mi ni treba iti znova risat?

Hvala!

L.P
ŽIGA
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Azrael



Pridružen/-a: Tor Nov 2007 14:21
Prispevkov: 647

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 21, 2011 10:21:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ti predloga tiv ni vÅ”eĆØ ? *** KLIK ***

ali predlogo poiÅ”ĆØeÅ” tukaj: *** KLIK ***

ƈe delaÅ” s prenosom tonerja, sliko zrcali.

_________________
Genij je 1 % inspiracije in 99 % znoja.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ziga555



Pridružen/-a: Sob Sep 2010 19:02
Prispevkov: 17
Kraj: RIBNICA

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 21, 2011 15:52:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Skoraj raje bi videl da bi bilo v p-cadu. Ali pa ĆØe mi vsaj kdo pove rasterje elementov v milsih.

L.P
ŽIGA
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 28, 2011 10:41:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

NatisneÅ” pdf in pomeriÅ”. Vsi rastri so colski, za upore uporabljam veĆØinoma 400 mils za 1/4W.

NaĆØeloma izvorne pcb datoteke ne dajem, na voljo so formati gif, pdf, tiff, ...

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Crillin



Pridružen/-a: Tor Jan 2013 0:34
Prispevkov: 1

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 29, 2013 12:28:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zdravo,

Zanima me ĆØe bi lahko v usmerniku brez slabe vesti zamenjal 2N3055 v to3 ohiÅ”ju kar z bd711 v to220 ohiÅ”ju. Tako bi imel komplementarni par z bd712 iz sheme. Po karakteristikah bd711 ne zaostaja kaj dosti za 2N3055. Seveda bi ga ustrezno hladil...

http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/stmicroelectronics/4134.pdf
http://www.onsemi.com/pub_link/Collateral/2N3055-D.PDF
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 30, 2013 11:30:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Obstajajo tudi moĆØnejÅ”i tranzistorji v TO220 ohiÅ”ju ali Å”e bolje v TOP3 ohiÅ”ju, ki je Å”e veĆØji. Lahko vzporedno vežeÅ” veĆØ tranzistorjev in seveda dodaÅ” emitorske upore. Ni problem tokovna zmogljivost, problem je disipacija in toplotna upornost. ƈe ti ne odgovarja 2N3055 predlagam TIP35 ali podobnega ali moĆØnejÅ”ega. ƈe imaÅ” na razpolago Å”ibkejÅ”e, se raje posluži vzporedni vezavi.
_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Napajalna tehnika, usmerniki, pretvorniki, UPS, baterije, akumulatorji, solarni sistemi Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group